Sazby ČNB opět beze změny, jejich pokles je už na obzoru

Názor
Česká národní banka (ČNB) v souladu s očekáváními opět ponechala úrokové sazby beze změny. Základní repo sazba tak nadále činí sedm procent. Na této úrovni se přitom nachází již přesně rok, když k jejímu poslednímu zvýšení došlo ještě za minulé bankovní rady vedené guvernérem Rusnokem.
Komunikace bankovní rady zůstane prozatím jestřábí. Důvodem je snaha bankovní rady držet korunu na silnějších úrovních a tlumit očekávání finančního trhu ohledně snižování úrokových sazeb. Foto: ČNB

Poslední data ukazují na poměrně rychlý ústup inflace. Ta meziroční je sice stále vysoká, avšak rychle klesá. Důležitější pro měnovou politiku je významné snížení jádrových cenových tlaků plynoucích z tuzemské ekonomiky, ke kterému v posledních dvou měsících došlo.

Hlavním faktorem v tomto ohledu pravděpodobně je stále velmi utlumená poptávka domácností, která souvisí s výrazným poklesem reálných mezd. Předstihové indikátory z reálné ekonomiky navíc na rychlé oživení hospodářské aktivity rozhodně neukazují.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka dále snížila jednodenní sazbu

Potřebu dále zvýšit úrokové sazby už neindikuje ani poslední prognóza ČNB zveřejněná na začátku května. Na nižší úrokové sazby by navíc měla působit i vládou ohlášená fiskální konsolidace, jejíž efekt na ekonomiku a inflaci současná prognóza centrální banka ještě nezahrnuje.

Začíná se tak podle nás blížit okamžik, kdy ČNB začne úrokové sazby snižovat. Prognóza centrální banky přitom poměrně výrazné snížení úrokových sazeb očekává již v letošním třetím čtvrtletí. My s prvním snížením sazeb ČNB počítáme až na jeho konci, konkrétně v září.

Klesnout by však měly pouze o čtvrt procentního bodu. Ve stejném rozsahu pak podle nás centrální banka sníží sazby také v listopadu a prosinci. Na konci letošního roku by tak podle naší prognózy měla repo sazba klesnout ze současných sedmi procent na 6,25 procenta.

PSALI JSME:
Inflace zpomalila, ČNB své sazby nezvýší

Celkově však čekáme, že snižování úrokových sazeb bude pouze pozvolné a vyšší úrokové sazby přetrvají po delší dobu. V tomto duchu hovoří i centrální bankéři. Další vývoj tuzemských úrokových sazeb však nadále zůstává spojen s velkou mírou nejistoty a bude záviset především na dalším vývoji ekonomiky a inflace.

Předpokládáme však, že komunikace bankovní rady zůstane prozatím jestřábí. Důvodem je snaha bankovní rady držet korunu na silnějších úrovních a tlumit očekávání finančního trhu ohledně snižování úrokových sazeb. ČNB ve svém prohlášení zopakovala odhodlání bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Evropská centrální banka bude úrokové sazby zvyšovat i v létě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Meziroční inflace v eurozóně výrazněji klesla

Meziroční inflace v eurozóně klesla výrazněji, než očekával trh (2,7 %), když z říjnových 2,9 procenta zpomalila na 2,4 procenta v listopadu. Rovněž jádrová inflace značně zpomalila (o 0,6 p. b. na 3,6 procenta …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.