Sazby ČNB zůstaly bez změny

Názor
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém prvním letošním měnově-politickém jednání ponechala ve čtvrtek úrokové sazby beze změny, což ovšem není překvapivý výsledek. Tuzemská centrální banka takto své úroky podržela beze změny již na pátém měnově-politickém zasedání v řadě.
Bankovní rada České národní banky na svém prvním letošním měnově-politickém jednání ponechala ve čtvrtek úrokové sazby beze změny. Ilustrační foto: FAEI.cz

ČNB zvýšila své úroky naposledy koncem loňského června a po celé druhé pololetí s nimi již nehýbala. Většina členů bankovní rady sdílí názor, že úrokové sazby s dvoutýdenní repo sazbou na úrovni sedmi procent již dostatečně tlumí poptávku a inflační tlaky v české ekonomice.

Jako nejvíce pravděpodobný scénář vnímám stabilitu úroků po celé první pololetí 2023, ve druhé polovině letošního roku by ale ČNB mohla začít své roky snižovat.

Ponechání repo sazby ČNB na nezměněné úrovni sedmi procent není pro finanční trh překvapením: Bankovní rada takto rozhodla na všech čtyřech zasedáních v loňském druhém pololetí a v mezidobí nepřišly zprávy, jež by hovořily pro přehodnocení úrovně úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Šance na další růst sazeb ČNB je minimální

Růst spotřebitelských cen včetně jádrové inflace byl v loňském závěrečném čtvrtletí slabší, než centrální banka předpokládala ve své prognóze zveřejněné počátkem listopadu, slabší byl také růst výrobních cen v zemědělství a průmyslu.

Průměrný kurz koruny vůči euru je od počátku letošního roku silnější o více než 2,5 procenta, než ČNB pro první čtvrtletí roku 2023 předpokládala, a silnější kurz koruny sám o sobě zpřísňuje měnové podmínky v české ekonomice.

Zároveň ale v situaci, kdy centrální banka vyčkává, jak dopadne inflace za leden a především k jak silnému růstu budou v letošním roce směřovat mzdy v české ekonomice, není na stole ani debata o snižování úroků ČNB.

PSALI JSME:
Koruna poprvé od října 2008 posílila pod 23,80 za euro

Stabilitu úroků finanční trh pro letošní první zasedání bankovní rady všeobecně předpokládal, pozornost se bude nicméně soustředit na odpolední tiskovou konferenci bankovní rady, kde bude prezentována i čerstvá čtvrtletí prognóza z dílny centrální banky.

Předchozí čtvrtletní ekonomická prognóza, kterou ČNB prezentovala počátkem listopadu, pracovala s prudkým zvýšením úroků v loňském závěrečném čtvrtletí a následně s jejich snižování již od prvního čtvrtletí roku 2023.

Nebude úplným překvapením, pokud aspoň mírné zvýšení úroků navrhne pro nejbližší měsíce i nová prognóza. Většina bankovní rady ale nechce k výkyvům úrokových sazeb v podobě jejich zvýšení, jež by bylo následováno poměrně brzkým obratem k poklesu úroků, přistoupit.

PSALI JSME:
Množí se prognózy, že inflace bude opět dvouciferná

Převažující názor v bankovní radě je, že na stávajících úrovních úrokové sazby pomáhají tlumit inflaci v české ekonomice již dostatečně výrazně. Centrální banka chce zároveň vyčkat na výsledky mzdových vyjednávání v české ekonomice pro rok 2023 a na další kroky v oblasti směřování rozpočtové politiky.

Pokles cen energií na světových trzích, klesající spotřeba domácností v české ekonomice a také silnější koruna jsou nicméně faktory, jež budou inflaci tlačit dolů a jež mohou v průběhu letošního roku otevřít debatu o snižování úroků ČNB.

Nepředpokládám, že by ČNB měla své úroky dále zvýšit, zároveň ale nečekám ani rychlý obrat do opačného směru. Očekávám, že ČNB podrží své úroky beze změny i po celé letošní první pololetí, ve druhé polovině letošního roku by ale mohla zahájit proces jejich snižování.

PSALI JSME:
ECB nadále bojuje s inflací, bude pokračovat zpřísňování

Druhé pololetí roku 2023 by již mělo být ve znamení jasně viditelného poklesu inflace v české ekonomice, k němuž by mělo přispět i aktuální dění na trzích s energiemi a také silnější koruna.

Velké centrální banky, jako Evropská centrální banka či americký Fed, by měly v průběhu letošního druhého čtvrtletí ukončit cyklus zvyšování svých úroků a v případě USA může být v závěru roku 2023 na stole otázka snížení úrokových sazeb.

Z pohledu tuzemské centrální banky bude důležitý vývoj mezd v české ekonomice a nastavení rozpočtové politiky, nicméně řada domácích i vnějších faktorů dle mého názoru v letošním třetím čtvrtletí otevře prostor pro zahájení cyklu snižování úroků ČNB.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americká a evropská centrální banka zvýší své sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.