Sazby hypoték rostou, ale zájem o ně nepolevuje

Analýza
Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla během května o osm bazických bodů na 2,06 procenta ročně. Podle Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů vzrostly na úroveň 2,15 procenta. Obě společnosti informovaly o svých indexech v tomto týdnu.
Přestože sazby hypotečních úvěrů postupně rostou, zájem o ně rozhodně nepolevuje. Letos by mohl padnout další hypoteční rekord. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průměrná úroková sazba hypoték se po šesti měsících vrátila nad hranici dvou procent. Zájem o hypotéky přesto neklesá. Nad hranicí dvou procent byla průměrná sazba úvěrů na bydlení naposledy v říjnu 2020.

„Přestože sazby pomalu rostou, zájem o hypotéky téměř neklesá. Odpovídá tomu jak objem poskytnutých hypoték, který byl v květnu 40,6 miliardy korun, tak i počet schválených úvěrů,“ informoval redakci FAEI.cz hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Banky podle hypoindexu v květnu sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 40,555 miliardy korun. Objem poskytnutých hypoték sice vzrostl oproti dubnu o 1,375 miliardy korun, avšak za rekordním březnem zaostal o více než čtyři miliardy korun.

Za prvních pět měsíců letošního roku již banky poskytly hypoteční úvěry za více než 179 miliard korun. Pro srovnání: Podobný objem hypoték banky sjednaly v roce 2019 za dvanáct měsíců. Uvedený rok ale byl nejslabší hypoteční rok za posledních šest let.

Fincentrum Hypoindex za květen 2021. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Nový hypoteční rekord na obzoru

Letošní prodeje hypoték se podle Vladimíra Staňury, poradce České bankovní asociace (ČBA) pro oblast financování bydlení, stále vymykají běžnému „chodu věcí“. „Výmluvné je srovnání s květnem 2020, kdy se prodalo hypotečních úvěrů za 16,5 miliardy korun. V letošním květnu se prodalo o 145 procent hypoték více než vloni,“ informoval redakci.

K novému hypotečnímu rekordu tak stačí bankám do konce roku sjednat hypotéky za necelých 75 miliard korun. To představuje zhruba 11 miliard korun za měsíc, což by pro banky neměl být žádný problém. Jen toto množství totiž aktuálně představují refinancované úvěry na bydlení.

„K těmto rekordům přispívají i velmi vysoké objemy refinancování,“ připomněl Staňura: „Statistiky České národní banky (ČNB) za květen budeme mít k dispozici až koncem měsíce, ale duben se blížil deseti miliardám korun a březnový objem refinancování byl přes 11 miliard.“

Očekávání růstu úrokových sazeb podle něj silně přispívá k velkým prodejům hypoték i velkým objemům refinancování. „Lidé si na poslední chvíli chtějí zafixovat nízké úrokové sazby. Kdo tak udělal ještě v únoru, ten vyhrál. Dnešní fixace jsou už o pár desetinek procenta vyšší,“ uvedl poradce ČBA.

PSALI JSME:
Rekord: Refinancuje se už třetina hypoték

Průměrná výše hypotéky

Úroky u průměrné hypotéky přes tři miliony korun tak v ročním vyjádření zdražily o deset tisíc korun a více. Podle hypoindexu průměrná výše poskytnutého úvěru v květnu velmi mírně poklesla na hodnotu 3 123 485 Kč. Podle konkurenčního indexu společnosti Broker Consulting průměrná cena hypotéky aktuálně dosahuje 2 925 582 korun.

Mimochodem průměrná úroková sazba úvěrů na bydlení a průměrná výše hypotéky nejsou jediné parametry, v nichž se oba indexy rozcházejí. Zatímco Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu by na konci roku mohla překročit hranici 2,5 procenta, podle odborníků Broker Consulting se sazby mohou vyšplhat až k hranici tří procent.

Pro letošní rok odborníci očekávají minimálně dvojí zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB. „V tuto chvíli samozřejmě nelze říci, o kolik se základní sazby budou zvedat, nicméně v první vlně očekáváme zvýšení o 0,15 až o 0,25 procentních bodů,“ sdělil redakci vývoj Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting.

O prázdninách by se tak podle jeho názoru mohla dosažitelná úroková sazba pro běžného klienta pohybovat v rozmezí 2,3 až 2,6 procenta v závislosti na doplňkových službách. „Ve druhé vlně se pak sazby u hypoték s pětiletou fixací mohou ke konci roku blížit hranici tři procent,“ odhadl Novák vývoj.

Zdroj: Broker Consulting

ČNB se chystá na zvýšení sazeb

Obavy z dalšího růstu inflace by mohly přimět bankovní radu ČNB k letos prvnímu zvýšení základní úrokové sazby už příští čtvrtek. Pokud k tomu nedojde, vzrostou sazby s velkou pravděpodobností v srpnu, kdy bude mít centrální banka k dispozici novou makroekonomickou prognózu.

Důvodem zvyšování základních sazeb je podle odborníků jednoznačně obava z dalšího růstu inflace, k níž přispívá zejména růst cen ropy na světových trzích a také problémy se sklizní u producentů ovoce a zeleniny, kteří se kvůli proticovidovým opatřením potýkají s nedostatkem pracovníků.

Základní sazby by tak v letošním roce měly postupně vzrůst ze současných 0,25 procenta na 0,75 procenta. To se s určitým zpožděním promítne i do cen hypotečních úvěrů. Nabídkové sazby hypotečních úvěrů přitom rostou napříč trhem už nyní. V květnu zdražila hypotéky i Česká spořitelna či skupina ČSOB, která v červnu přidala letos již třetí zvýšení hypotečních sazeb.

„Data za květen potvrzují trend zvyšování úrokových sazeb. Navíc s ohledem na kroky bank v oblasti hypoték v posledních dvou měsících lze předpokládat, že tento růst bude i nadále pokračovat,“ konstatoval Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

PSALI JSME:
Hypotéky zdražují a dále zdraží. ČNB zřejmě zvýší úrokové sazby už příští týden

Nemovitosti dramaticky zdražují

Zvyšování úrokových sazeb ale není to jediné, co žadatelům o hypotéku přidělává vrásky na čele. Dramaticky zdražují také nemovitosti. Evropský statistický úřad Eurostat uvádí, že růst cen nemovitostí byl koncem loňského roku v Česku čtvrtý nejvyšší v rámci celé Evropské unie.

Za zdražováním nemovitostí v Česku lze vidět stále stejné faktory. Jednak je to nepolevující vysoká poptávka po nemovitostech k vlastnímu bydlení, či na investici, nedostatečná a zdlouhavá výstavba, ale také rostoucí ceny prací a stavebních materiálů.

Nabídka nemovitostí na tuzemském trhu je limitovaná a na straně poptávky zatím také ke změně nedochází. „Poptávka po nemovitostech k vlastnímu bydlení či na investici nepolevuje, a to i navzdory rostoucím sazbám hypoték a stále vyšším cenám nemovitostí,“ uvedl Jiří Sýkora.

Zpomalení trhu zatím tedy nenastává. „Hlad po nemovitostech, který žene ceny nahoru, a tím i objemy hypoték, trvá. Přibrzdí ho další zvýšení úrokových sazeb, letní dovolené a návrat k běžným nákupům a spotřebě,“ uzavřel Vladimír Staňura z ČBA.

PSALI JSME:
Zdražuje téměř všechno

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru