Sberbank CZ meziročně klesl zisk o 47 milionů

Česká pobočka největší ruské banky, Sberbank CZ, dosáhla vloni podle předběžných neauditovaných výsledků čistého zisku ve výši 377 milionů korun. Za rok 2017 banka hlásila neauditovaný zisk ve výši 424 mil. Kč, což znamená meziroční pokles o 47 milionů korun.
Edin Karabeg, předseda představenstva a CEO Sberbank CZ. Foto: Sberbank

Provozní výnosy před tvorbou rezerv a opravných položek se meziročně zvýšily o 7,6 % na celkové 2,4 miliardy korun, informovala firma v tiskové zprávě. Bilanční suma banky za rok 2018 dosáhla 79,8 mld. Kč a meziročně se tak ve srovnání s rokem 2017 snížila o více než miliardu a půl (81,46 mld. Kč). Bance meziročně opět stouply provozní náklady – z 1,454 mld. Kč za rok 2017 na 1,577 mld. Kč v loňském roce, což banka vysvětluje vzrůstem interních nákladů na restrukturalizaci.

Celkový objem klientských depozit mírně vzrostl o 3,1 % na 66,1 mld. Kč, zatímco celkový objem klientských úvěrů se zvýšil o 4 % na 62,9 mld. Kč. Náklady na opravné položky meziročně vzrostly o 41 % na 303 mil. Kč. Tento nárůst, který byl podle banky způsoben metodickou změnou v účtování opravných položek a rovněž mimořádně nízkými náklady na opravné položky v roce 2017, se promítl do výše čistého zisku.

PSALI JSME:
Sberbank CZ za rok 2017 zvýšila zisk na 424 miliony korun

Počet aktivních klientů Sberbank vloni stoupl o čtyři procenta na 117 tisíc, podobným tempem rostl i v roce 2017. „Klienti ocenili naše spotřebitelské úvěry, kde jsme dosáhli nových rekordních objemů. Meziročně vzrostly téměř o pětinu,“ uvedl k výsledkům Edin Karabeg, předseda představenstva a CEO Sberbank CZ.

Výnosy rostly hlavně díky čistým úrokovým výnosům, které se zvýšily o osm procent na 1,78 mld. Kč, a to především vlivem silných výsledků v segmentu Retail. V segmentu firemního bankovnictví přispěly k růstu provozních výnosů nové úvěry pro korporátní klienty i malé a střední podniky a také podíl na významných syndikovaných úvěrech.

Díky velmi dobrému řízení rizik banka v loňském roce udržovala nízký podíl nesplácených úvěrů, který poklesl na 2,63 % (oproti 5,43 % v roce 2017). Kapitálová přiměřenost dosáhla úrovně 16,18 %. To je výrazně nad hranici požadovanou regulátorem, což umožňuje další rozvoj banky, ale méně, než banka hlásila za rok 2017 (16,44 procenta).

PSALI JSME:
Brand Finance: Sberbank je nejsilnější bankovní značkou světa

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru