Sberbank CZ za rok 2017 zvýšila zisk na 424 miliony korun

Nárůst zisku za loňský rok oznámila drtivá většina českých bank a minulý týden se k nim připojila také Sberbank CZ, která informovala, meziročně zvýšila čistý zisk o 56 % na 424 miliony korun. Podle banky k tomu přispěl především vysoký zájem o hypotéční a spotřebitelské úvěry a také úvěry pro podnikatele, u firemních klientů pak šlo o vysoký růst výnosů z obchodování na finančních trzích.

Sberbank CZ informovala, že meziročně zvýšila čistý zisk o 56 % na 424 miliony korun. Foto: Sberbank CZ

„V oblasti retailového bankovnictví jsme dosáhli dalších rekordních výsledků v řadě. Dařilo se nám proto i přes silnou konkurenci zvyšovat počet klientů i objemy klíčových retailových produktů – FÉR hypotéky, FÉR půjčky a firemní FÉR úvěry pro podnikatele a malé firmy. Výborně se nám dařilo i v prodeji pojištění a investic,“ uvedl Jiří Antoš, člen představenstva a ředitel pro retail Sberbank CZ.

Výborných výsledků banka dosáhla ze zajišťovacích obchodů nejen měnových, ale i úrokových rizik. Banka se též podílela na významných syndikovaných úvěrech a byla aktivní v exportním, obchodním a real estate financování. V oblasti firemních zákazníků k výsledku přispěl mimořádný objem devizových operací před ukončením intervenčního režimu ČNB.

PROVOZNÍ NÁKLADY JSOU POD KONTROLOU

„Podle předběžných neauditovaných výsledků dosáhly provozní výnosy před tvorbou rezerv a opravných položek celkem 2,228 miliard korun. Bilanční suma Sberbank CZ za rok vzrostla o 13 procent na 81,46 mld. Kč,“ sdělil Dušan Baran, člen představenstva a finanční ředitel banky. Podle představitelů banky se celkové provozní náklady daří držet pod kontrolou, ale oproti loňskému roku mírně stouply na 1,454 mld. Kč.

Počet aktivních klientů Sberbank CZ meziročně vzrostl o čtyři procenta na 113 tisíc. Celkový objem vkladů přijatých od klientů se meziročně zvýšil o 15 % na 64,13 miliard korun a celkový objem klientských úvěrů vzrostl o 8,8 % na 60,48 mld. Kč. Kapitálová přiměřenost banky dosáhla na konci roku úrovně 16,44 procenta, přičemž minimální hodnota tohoto ukazatele je podle vyhlášky a opatření ČNB je 8 %. „Kapitál banky se tak výrazně drží nad hranicí požadovanou regulátorem a umožňuje nám další rozvoj,“ konstatoval Baran.

NEJVĚTŠÍ RUSKÁ BANKA

Sberbank CZ pod svým nynějším názvem působí na českém trhu od roku 2013, ale už v roce 2011 ruská Sberbank odkoupila aktiva Volksbank v Bosně a Hercegovině, Česku, Chorvatsku, Maďarsku, na Slovensku, ve Slovinsku, Srbsku a na Ukrajině. Dohodnutá kupní cena podle hospodářských výsledků společnosti v roce 2011 činila 585 až 645 milionů eur. Transakce zahrnovala i českou Volksbank CZ.

Jediným akcionářem Sberbank CZ je rakouská Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni, kterou vlastní skupina Sberbank – největší ruská banka se sítí dvaceti tisíc poboček. V bance podle dostupných informací drží 60procentní podíl Ruská centrální banka, ostatní akcie jsou obchodovány na akciových trzích. Odhaduje se, že 12 % akcií mají ruští investoři (podle agentury Reuters jde o ruské miliardáře) a že asi pětinový podíl připadá na investory, kteří nejsou z Ruské federace.

Sberbank Europe je spolu s dceřinými společnostmi v zemích Evropské unie vyňata ze sankcí, které na velké ruské státní banky uvalily západní země kvůli ukrajinskému konfliktu. Ruská Sberbank tak má ztížený přístup k mezinárodnímu kapitálu, ale jak upozornily zahraniční agentury, její výsledky v několika posledních čtvrtletích přesto překonávají výkonnost širšího ruského bankovního sektoru.

Její loňský čistý zisk, který se meziročně zvýšil o 35 procent na 674,12 miliardy rublů (248,5 miliardy korun), je tak v ostrém kontrastu s výkonem ruského bankovního sektoru jako celku, jehož důvěrou otřásla nutnost poskytnout finanční pomoc některým velkým bankám. Centrální banka vloni musela převzít kontrolu nad třemi velkými bankami – Otkrytije, B&N Bank a Promsvjazbank (PSB).

 

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

M&M Reality Holding: Jen obrat nestačí

Být dnes jen realitní kanceláří nestačí. M&M Reality Holding, který ročně zobchoduje nemovitosti za více než 30 miliard Kč (což jsou průměrně tři tisíce prodaných nemovitostí měsíčně), hlásí obrat ve výši 2,38 …

Sberbank CZ meziročně klesl zisk o 47 milionů

Česká pobočka největší ruské banky, Sberbank CZ, dosáhla vloni podle předběžných neauditovaných výsledků čistého zisku ve výši 377 milionů korun. Za rok 2017 banka hlásila neauditovaný zisk ve výši 424 mil. Kč, což …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru