Sberbank dosáhla za první pololetí 2018 zisk 201 mil. korun

Za prvních šest měsíců roku Sberbank CZ dosáhla zisku po zdanění ve výši 201 mil. Kč. Pozitivní vliv na výsledek měly především rekordní objemy FÉR půjček a FÉR hypoték, díky nimž rostly provozní výnosy, a vývoj opravných položek na úvěrové portfolio

Naše FÉR půjčky se těší stále vysokému zájmu klientů, meziročně se jejich objem zvýšil o 50 %. FÉR hypotéky a úvěry pro malé a střední podnikatele rostly o 10 %. Klienti oceňují naše férové produkty s jasnými podmínkami a transparentním úročením,“ vysvětluje Edin Karabeg, generální ředitel a předseda představenstva Sberbank CZ: „Ve druhém pololetí očekáváme pokračující růst klientských úvěrů a depozit s vědomím očekávané regulace na trhu hypoték a vývoje tržních úrokových sazeb. Budeme pokračovat v investicích do rozvoje obchodních aktivit banky, zaměřených především na online kanály,“ doplňuje výhled do konce roku.

Oblast firemních klientů byla ve srovnání s první polovinou roku 2017 úspěšnější zejména z pohledu provozních výnosů, ale i podílu neúrokových výnosů. Banka též zvýšila objem výnosů z financování exportních transakcí a oproti první polovině minulému roku významně narostl objem úrokového zajištění klientů.

Zisk banky je na stejné úrovni jako v prvním pololetí předchozího roku, kdy se na dosaženém zisku podílel mimořádný objem devizových operací před ukončením intervenčního režimu ČNB, který se již letos neopakoval. Zisk z finančních operací před tvorbou rezerv a opravných položek činil ke konci června celkem 1,112 mld. Kč. Bilanční suma ke konci prvního pololetí meziročně vzrostla o 3,04 % na 80,4 mld. Kč. Objem úvěrů poskytnutých klientům vzrostl oproti stejnému období předchozího roku o 5,3 % a ke konci prvního pololetí 2018 dosáhl hodnoty 61,2 mld. Kč. Klientské vklady vzrostly o 13 % na konečných 66 mld. Kč. Díky pečlivému řízení rizik banka v prvním pololetí roku udržovala i nízký podíl úvěrů v selhání (NPL), který se meziročně snížil z 5,6 % v polovině roku 2017 na 3,0 % v pololetí 2018. Počet aktivních klientů se zvýšil o 6 procent na 117 tisíc.

„Opravné položky se meziročně výrazně snížily o 58 mil. Kč, tedy o více než 35 %. Důvodem tohoto vývoje, který pozitivně ovlivnil hospodářský výsledek, je především zkvalitňování úvěrového portfolia, úspěšné řešení nesplácených úvěrů i příznivá makroekonomická situace. Banka se i nadále bude soustředit na zvyšování profitability, a to efektivním řízením úrokových výnosů a nákladů a zaměřením na dlouhodobě udržitelnou bázi provozních nákladů,“ komentuje Dušan Baran, finanční ředitel a místopředseda představenstva Sberbank CZ.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Zájem o nájemní bydlení roste. I přes zdražování.

Zájem o nájemní bydlení poslední dobou roste. Společně s tím se ale zvyšují také ceny nájmů. Na jeden byt se hlásí velký počet zájemců, mezi kterými si majitel může více vybírat. Čím dál častější jsou různé formy výběrového řízení na nájemníka.

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru