Schodek státního rozpočtu byl v únoru oproti loňsku zhruba poloviční

Názor
Podle včera zveřejněných údajů ministerstva financí stát do konce letošního února hospodařil s deficitem ve výši 45,3 miliardy korun. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 40,8 mld. Kč, což odráží především nižší výdaje. Na meziročním snížení deficitu se však podepsala i zotavující se ekonomika, která přispěla k vyššímu daňovému inkasu.
Podle včera zveřejněných údajů ministerstva financí stát do konce letošního února hospodařil s deficitem ve výši 45,3 miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Solidní situace na domácím trhu práce vedla k vyšším příjmům rozpočtu. Oživující poptávka po pracovní síle se odrazila v dalším poklesu nezaměstnanosti a růstu zaměstnanosti, což podpořilo meziročně vyšší příjem z DPH, spotřebních daní a příspěvků na sociální zabezpečení.

Snížení výdajů bylo spojeno mimo jiné s rozpočtovým provizoriem. Nejvíce v souhrnu oproti loňskému roku poklesl objem vyplacených transferů obcím a příspěvkovým organizacím. Výrazně menší však byly i výdaje na kompenzace podnikatelům spojené s pandemií, na které bylo loni vynaloženo 10,5 mld. Kč. Naopak nárůst výdajů byl patrný v kapitole sociálních dávek, a to zejména v souvislosti s valorizací starobních důchodů.

Stále očekáváme, že letošní schodek by mohl dosáhnout 270 miliard korun. Oproti vládou schválenému rozpočtu ve výši 280 mld. Kč tak vidíme riziko mírně nižšího schodku, a to zejména v návaznosti na vyšší ekonomický růst, než ministerstvo financí čekalo ve své lednové makroekonomické prognóze, která byla důležitým východiskem při přípravě nového rozpočtu na letošní rok.

PSALI JSME:
Příjmy rozpočtu nafoukla inflace, na osekání výdajů bude muset Fialova vláda ještě zapracovat

Na druhou stranu, stejně jako Česká národní banka, tak i ministerstvo financí včera zveřejněná struktura hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí překvapila zejména vyšším příspěvkem volatilní položky zásob. Naopak spotřeba domácností, která je úzce spjata s výběrem DPH, byla oproti očekáváním nižší.

Hlavním rizikem – nejen pro výhled veřejných financí – v letošním roce je nicméně aktuální vývoj na Ukrajině, který by v případě další eskalace spojené s možným omezením dodávek strategických surovin do Evropy mohl uvrhnout tuzemskou i evropskou ekonomiku do recese, která by opět přerušila křehké ekonomické oživení po pandemii a započatou fiskální konsolidaci.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda schválila rozpočet, který může dopadnout ještě lépe, než plánuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB