Schodek státního rozpočtu již téměř vyčerpal schválené saldo

Po pěti měsících roku 2024 hospodaří stát se schodkem minus 210,4 miliardy korun, což sice vzhledem k silnějšímu výběru daní představuje meziroční zlepšení, z pohledu letošního roku je však vyčerpán již téměř celý schodek schválený pro tento rok. Stát tak musí v následujících měsících posílit zejména příjmovou stranu.
Po pěti měsících letošního roku hospodaří český stát se schodkem minus 210,4 miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z hlediska příjmů státní rozpočet v květnu zaznamenal meziroční zlepšení o 60,4 miliardy korun (+9,1 %), což je dáno zejména vyšším výběrem daní, kdy oproti loňskému květnu stát obdržel o 34,8 miliardy korun více, na pojistném je to 24,7 miliardy korun.

To ovšem z pohledu alikvótního plnění rozpočtu představuje zatím pouze 37 procent plánovaných příjmů, což je méně, než by bylo potřeba pro zpomalení růstu schodku. Celkové dosavadní příjmy v tomto roce dosahují výše 721,1 miliardy korun, z toho pouze 50,1 miliardy korun tvoří příjmy z Evropské unie.

V daňové oblasti si stát oproti loňsku polepšil o 6,2 procenta u DPH, u spotřebních daní jde o zlepšení ve výši 9,4 procenta, markantní je nárůst zejména u spotřební daně z minerálních olejů (+15,1 %).

Za zmínku stojí i speciální daně z hazardních her, na kterých se letos dosud vybralo o 40,5 procenta více než loni, přičemž za tímto rozdílem může stát i květnové mistrovství světa v ledním hokeji, když sázkové kanceláře zaznamenaly nárůst tržeb i klientů.

Z pohledu výdajů stát v květnu dopadl o 0,9 miliardy korun lépe než loni, jde tedy o téměř totožný výsledek. Z pohledu alikvótního plnění je tato část rozpočtu téměř odpovídající stádiu roku, když dosavadní plnění za prvních pět měsíců činí 42,3 procenta plánovaného rozpočtu.

Celkové dosavadní výdaje v souhrnu čítají na 931,5 miliardy korun, z čehož pouze 61,9 miliardy korun tvoří podíl plateb do EU. Z běžných výdajů tvoří oproti předchozímu roku největší procentuální nárůst neinvestiční transfery Státního zemědělského fondu, kde došlo ke zvýšení o 33,4 procenta (o 5,2 mld. Kč).

V absolutním vyjádřením však nejvíce narostly výdaje na sociální dávky, které si letos vyžádaly již o 22 miliardy korun více než ve stejném období předchozího roku. Z hlediska kapitálových výdajů naopak loňský rozpočet vydával nepatrně více, avšak rozdíl je pouze 0,1 miliardy korun.

Zejména se snížily investiční transfery státním fondům (o 51,8 %), které byly vykompenzovány výše zmíněným nárůstem neinvestičních transferů v této oblasti.

Stejně jako v předchozím měsíci i v květnu rostly státní výdaje rychlejším tempem než příjmy, a to i přes výrazné zlepšení ve výběru daní, které do rozpočtu jen za prvních pět měsíců přineslo o 60,4 miliardy korun více než loňský rok.

V následujících měsících je opět možné očekávat zrychlení růstu příjmů, prozatímní výši schodku (-210,4 mld. Kč) lze však vzhledem ke schválenému celoročnímu saldu (-252 mld. Kč) i tak považovat za rizikovou.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. JK Jindřich Koudelný

    Dokud se nebude stát chovat stejně jako při tvorbě rozpočtu v domácnostech a politici budou beztrestní za svá chybná rozhodnutí, tak se dluh bude jen prohlubovat!! Stát je v extrémním dluhu a vláda projednává zvýšení mezd státních zaměstnanců!! Asi to nechápu, protože, když je kasa prázdná, není z čeho rozdávat!! Mám to tak doma i ve svých firmách!! je nutné se držet ekonomické reality!! Pokud na něco nemám, nemohu si to pořídit!! Když investuji, musím vědět, kdy se mi investice vrátí, zvláště, když si na tu investici půjčím, tak musím přesně vědět, že tu půjčku postupně uhradím a kdy přesně to bude. Politici rozhazují naše peníze z daní a vědí, že na to mají jen volební období a nikdo a nic je nepotrestá, za toto rozkrádání!!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB