Schodek státního rozpočtu letos zamíří nad 300 mld. Kč

Názor
Podle dnes zveřejněných údajů ministerstva financí stát do konce letošního dubna hospodařil s deficitem ve výši 100,1 miliardy korun. Oproti loňskému roku je schodek menší o 91,9 mld. Kč, což odráží zejména nižší výdaje v souvislosti se specifiky rozpočtového provizoria. Na meziročním snížení deficitu se však podepsala i zotavující se ekonomika a zvýšená inflace. Obojí přispělo k vyššímu daňovému inkasu.
Podle dnes zveřejněných údajů ministerstva financí stát do konce letošního dubna hospodařil s deficitem ve výši 100,1 miliardy korun. Ilustrační foto: Ministerstvo financí

Snížení výdajů bylo spojeno mimo jiné s rozpočtovým provizoriem. To sice 21. března skončilo, do té doby však tento režim výrazně omezoval možnosti předfinancování některých výdajů, které se za běžných okolností koncentrují do prvních měsíců roku.

Výrazné úspory pramenily ale i z nižších výdajů na kompenzace podnikatelům spojené s pandemií. Naopak nárůst výdajů byl patrný v kapitole sociálních dávek, a to zejména v souvislosti s valorizací starobních důchodů.

Solidní situace na domácím trhu práce a zvýšená inflace vedla k vyšším daňovým příjmům rozpočtu. Stále silná poptávka po pracovní síle se odrazila v dalším poklesu nezaměstnanosti. To spolu s vyššími cenami, které rovněž zvyšují daňové inkaso, podpořilo meziročně vyšší příjem z DPH, spotřebních daní a příspěvků na sociální zabezpečení.

PSALI JSME:
Vnější bilance Česka se dál zhoršuje

Za plánem pravděpodobně zatím zaostává čerpání prostředků z EU, kde bylo do konce dubna vyčerpáno necelých 21 procent celoročního plánu (loni to touto dobou bylo 35 %, pozn. aut.).

Splnění schváleného rozpočtu může být ohroženo i u daně z příjmu právnických osob, kde se za první čtyři měsíce letošního roku podařilo přes mírný meziroční nárůst inkasa splnit zhruba čtvrtinu celoročního plánu (v roce 2021 bylo v dubnu vybráno již 33,7 % plánovaného rozpočtu).

Pro letošní rok prozatím předpokládáme deficit státního rozpočtu ve výši 310 miliard korun. Vláda již avizovala, že bude současný rozpočet, který počítá se schodkem ve výši 280 miliard korun, novelizovat kolem poloviny letošního roku.

Současný odhad objemu dodatečných prostředků, které budou vydány na pomoc válečným uprchlíkům, plánované zvýšené výdaje na obranu, dodatečná diskreční vládní opatření (snížení spotřební daně z paliv a zrušení silniční daně) a navýšení existenčního a životního minima činí celkem téměř 80 miliard korun, se kterými letošní rozpočet dosud nepočítal.

PSALI JSME:
Zadlužení Česka roste na 42 % HDP

Minimálně ta část z dodatečných výdajů, která přímo souvisí s uprchlickou krizí (asi 54 mld. Kč), by však měla být ze značné části financována ze zdrojů EU (fond REACT-EU, případně z nevyužitých peněz z operačních programů).

Celkový deficit veřejných financí by podle nás mohl letos dosáhnout 4,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). To je o 1,4 procentního bobu méně než loni. Ke zmírnění deficitu přispěje jak ve srovnání s loňskem vyšší růst nominálního HDP, tak i výrazně větší fiskální úsilí.

Vývoj ve zbytku roku je nicméně silně podmíněn dalším vývojem války na Ukrajině, případnými nově přijatými vládními diskrečními opatřeními a zdrojem jejich financování.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dopady války na ekonomiku budou klíčové i pro další vývoj státního rozpočtu

Zavřít reklamu ×
    • Dobrý den.
      Nouzový stav není. Pokud ODS krade jak o život, jak píšete, doložte to. Jinak Vaše příspěvku budeme mazat, podobně jako jiné informační servery, kde máte „stopku“.
      Redakce

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.