Schodek státního rozpočtu? Noční můra, která ruší sen o udržitelnost veřejných financí

Názor
Ministerstvo financí navrhlo na příští rok státní rozpočet se schodkem 390 miliard korun. Informovala o tom včera Česká televize. Návrh podle vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) po jednání vlády počítá už s dodatečným navýšením penzí o 300 korun měsíčně, které včera kabinet schválil. Letos je schválen schodek 500 miliard korun a loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.
Ministerstvo financí navrhlo na příští rok státní rozpočet se schodkem 390 miliard korun. Ilustrační foto: Ministerstvo financí

Rozpočtový schodek pro příští rok je stále noční můrou, která ruší sen o budoucí udržitelnosti veřejných financí. Jen tato noční můra není až tak děsivá, jak čekali ti, kteří mínili, že schodek překročí 400 miliard korun. Takového schodku se začátkem roku obávala třeba i Národní rozpočtová rada.

Štěstím v neštěstí tedy je to, že schodek bude nižší, pod 400 miliard. I tak však stále jde o noční můru a vláda bude muset co nejrychleji předložit plán konsolidace veřejných financí na léta 2022 až 2032, jinak hrozí zhoršení ratingového výhledu i samotného ratingu.

Jen věrohodný plán konsolidace noční můru postupně zažene. Zhoršení ratingového výhledu či ratingu prodraží obsluhu českého státního dluhu, přičemž hrozí uvržení tuzemských veřejných financí do krajně nebezpečné dluhové spirály. Vláda by měla jednat – nejlépe ještě tato.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pod pláštíkem boje s covidem došlo k dramatickému zhoršení rozpočtové disciplíny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru