Schodek státního rozpočtu se v červenci prohloubil

Názor
Podle v pondělí zveřejněných údajů ministerstva financí stát do konce letošního července hospodařil s deficitem ve výši 192,7 miliardy korun. Oproti loňskému rekordnímu roku je schodek nižší o 86,7 miliardy korun, což odráží zejména vyšší daňové příjmy.
Deficit státního rozpočtu by letos mohl skončit kolem 320 miliard korun. Vláda již představila novelu letošního rozpočtu, který nově počítá se schodkem ve výši 330 miliard korun. Ilustrační foto: Vláda ČR

V menší míře se na meziročním snížení deficitu podepsaly i nižší výdaje, které letos již nezahrnují pandemické kompenzace. Schodek státního rozpočtu by podle nás letos mohl skončit kolem 320 miliardy korun.

Růst mezd, zaměstnanosti, ale i zvýšená inflace pomáhají rozpočtu k vyšším daňovým příjmům. Jejich celkový meziroční nárůst o 74,8 miliardy korun souvisel zejména s vyšším inkasem daně z přidané hodnoty, daní z příjmů právnických a fyzických osob, spotřebních daní a příspěvků na sociální zabezpečení.

Za plánem pravděpodobně dále zaostává čerpání prostředků z EU, kde bylo do konce července vyčerpáno lehce přes 34,6 procenta celoročního plánu (loni to přitom touto dobou bylo 53,8 %, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu se v červnu zmírnil

Snížení výdajů (o 11,9 mld. Kč) bylo spojeno především s odezněním výplaty pandemických kompenzací. Na neinvestičních transferech podnikatelům bylo loni do konce července vyplaceno více než 90 miliardy korun, přičemž letos to bylo 35,9 miliardy korun.

Naopak nárůst výdajů byl patrný v kapitole sociálních dávek, a to zejména v důsledku valorizace starobních důchodů (+22,5 mld. Kč). Dočasné zvýšení platby za tzv. státní pojištěnce zvyšuje i transfery fondům zdravotního pojištění. To bude nicméně do značné míry ve druhé polovině roku kompenzováno opětovným snížením těchto plateb tak, aby v průměru zůstaly na úrovni roku 2021.

Meziročně vyšší o 3,9 miliardy korun byly i výdaje na obsluhu státního dluhu, na které bylo do konce července vynaloženo již miliardy korun. To je důsledkem rostoucích výnosů státních dluhopisů, což souvisí s vysokými inflačními tlaky, na které centrální banky reagují zvyšováním úrokových sazeb.

Patrný byl také meziroční nárůst u kapitálových výdajů (+8,4 mld. Kč), mj. vlivem zvýšených transferů Státnímu fondu dopravní infrastruktury.

PSALI JSME:
Fialova vláda plánuje ještě vyšší schodky rozpočtu, než ta Babišova

Deficit státního rozpočtu by letos mohl skončit kolem 320 miliard korun. Vláda již představila novelu letošního rozpočtu, který nově počítá se schodkem ve výši 330 miliard korun. Dosud však nejsou známy veškeré předpoklady, na kterých je nový rozpočet sestaven, zejména makroekonomická prognóza ministerstva financí.

Podle té naší by i při zvýšených výdajích měly dodatečné příjmy související s vysokým růstem nominálního hrubého domácího produktu (HDP) směřovat k deficitu okolo 320 miliardy korun.

Vývoj ve zbytku roku je nicméně silně podmíněn dalším hospodářským vývojem, okolo kterého v době války na Ukrajině identifikujeme značná rizika, mimo jiné v souvislosti s hrozbou zastavení dodávek ruského plynu do Evropy, které by vedlo nejen k odstávkám některých klíčových odvětví ekonomiky, ale vytvářelo i značný tlak na státní rozpočet.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fialova vláda v tichosti plánuje „sekeru“ přes 1 200 miliard

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …