Schovat majetek před věřiteli nelze ani ve svěřenském fondu

Názor
Věřitelé mohou uspokojení svých pohledávek požadovat i v případě, kdy byl majetek vyčleněn do svěřenského fondu. Takovéto účelové vyvedení majetku jde účinně napadnout a to přesto, že svěřenské fondy mají dle českých zákonů výjimečné postavení.
Svěřenský fond v současnosti většinou neposkytuje žádnou speciální ochranu a v mnoha situacích jde jen o velmi nákladnou záležitost, kterou lze řešit výrazně levněji. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Občanský zákoník jasně stanoví, že majetek vložený do svěřenského fondu nepatří zakladateli, správcům ani obmyšleným. Ve skutečnosti je majetek svěřenského fondu ve zvláštním stavu z hlediska práva – nepatří totiž nikomu. Obdobně jako u jiných případů účelového vyvádění majetku lze ale napadat i účinnost vyčlenění majetku do svěřenského fondu.

Zřízení svěřenského fondu lidé často požadují v rámci zajištění právní ochrany svého majetku. Často si ale neuvědomují všechna úskalí, která tento u nás relativně nový (tj. bez dostatečné judikatury, pozn. aut.) nástroj ochrany majetku přináší, opravdu se nehodí pro všechny.

PSALI JSME:
Majetek svěřenského fondu je právně absolutně vyčleněn od zakladatele

Svěřenský fond v současnosti většinou neposkytuje žádnou speciální ochranu a v mnoha situacích jde jen o velmi nákladnou záležitost, kterou lze řešit výrazně levněji (o cca 90 %) a méně komplikovaně.

Věřitel, který je vyčleněním majetku dlužníka do svěřenského fondu krácen, se může dovolávat neúčinnosti takového jednání vůči své osobě prostřednictvím tzv. odpůrčí žaloby. Může tak učinit i v případě, že se jeho pohledávka stala vykonatelnou až po vyčlenění majetku do svěřenského fondu.

Pokud byl úmysl zkrátit věřitele druhé straně (tedy obmyšlenému) znám, může se věřitel neúčinnosti dovolávat až po dobu pěti let. U bezúplatného jednání pak do dvou let od vyčlenění majetku. Neúčinnosti jednání se může dovolávat i insolvenční správce.

PSALI JSME:
„Svěřenské fondy chrání majetek zakladatele, ale co ti druzí?“ ptá se místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala

U bezúplatných jednání je však omezen na jednání učiněná jeden rok před zahájením insolvenčního řízení, resp. tři roky, pokud bylo jednáno ve prospěch osoby blízké nebo osoby, která tvoří s dlužníkem koncern.

Úmyslné poškozování práv věřitelů může také vést k odpovědnosti za škodu. Jedná-li zakladatel spolu s obmyšleným nebo se svěřenským správcem, budou odpovídat společně a nerozdílně. Hrozí i postih v rovině trestněprávní.

Autor je advokát z AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Svěřenský fond v otázkách a odpovědích

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB