Sdílená ekonomika vrací berňáku úder: Nejsme žádní podvodníci!

Kontrolní akce Finanční správy zaměřené na různé platformy umožňující fungování sdílené ekonomiky vyvolaly u jejích zastánců ostrou reakci. Portál FAEI.cz nedávno publikoval upozornění daňového experta skupiny Apogeo Jiřího Žežulky, podle nějž si úředníci po pronájmech prostřednictvím Airbnb zřejmě posvítí na investory přes službu Zonky.
Zonky umožňuje propojení zájemců o půjčku s lidmi, kteří mají volné prostředky a chtějí vydělat na tom, že je půjčí druhým. Foto: Zonky

Redakce portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) obdržela obsáhlé vyjádření Patrika Czetö, předsedy představenstva České asociace sdílené ekonomiky (ČASE). „Mrzí nás, že poskytovatelé služeb sdílené ekonomiky jsou a priori vnímáni jako podvodníci, kteří si neplní svoje povinnosti uložené státem. Věříme, že by bylo mnohem hodnotnější, kdyby stát místo ke kontrolám a represím přistoupil ke sdílené ekonomice jako k příležitosti, která může pomoci rozvoji celé ČR,“ uvedl.

„Podle našeho názoru by bylo vhodné, aby stát umožnil normálním lidem si jednoduše přivydělat poskytováním služeb sdílené ekonomiky místo toho, aby se na všechny snažil uvalit povinnosti jako na podnikatele a hrozil kontrolami a postihy,“ sdělil Czetö. „Toto se samozřejmě týká využití sdílené ekonomiky tak, jak vznikla, tedy jako forma přivýdělku běžných občanů,“ zdůraznil.

Návrh: rozlišovat podle příjmů

Podle něj asociace dlouhodobě navrhuje, aby se sdílená ekonomika a podnikání rozlišovaly podle dosažených příjmů, které by měly být na úrovni násobku minimální mzdy. „V takovém případě se podle nás dá stále mluvit o přivýdělku, který by mohl být zdaněn jednoduchou srážkovou daní. Jedná se o jeden z 50 návrhů, které jsme prezentovali společně s Hospodářskou komorou,“ podotkl Czetö.

Připomíná také, že platformy sdružené v ČASE v současné době respektují právní prostředí a aktivně komunikují k jejich uživatelům povinnosti, které souvisí s dosahováním jejich příjmu ve sdílené ekonomice. „Platformy sdílené ekonomiky sdružené v ČASE nikdy nepodporovaly a nikdy nebudou podporovat takzvanou šedou ekonomiku,“ prohlásil.

Jak danit výnosy z investic

Jeho slova potvrzuje i Pavel Novák, ředitel Zonky. „Služba Zonky pomáhá svým investorům i s otázkou daní. Každý rok od nás dostávají dokument s přehledem a stavem svých investic, který slouží jako podklad pro daňové přiznání. Také pro jistotu vždy zasíláme všem vyjádření Generálního finančního ředitelství, které speciálně pro Zonky připravilo stanovisko, jak výnosy z investic na naší platformě danit,“ sdělil redakci FAEI.cz Novák.

U ostatních platforem je to podle Patrika Czetö obdobné. Například na Flatio (služba zprostředkující střednědobé pronájmy bydlení), uzavírají majitelé se zájemcem nájemní smlouvu, takže při zdanění svých příjmů postupují stejně, jako u dlouhodobých pronájmů, a daň vypořádají v rámci daňového přiznání.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Češi mají dražší hypotéky než většina Evropanů

Mnozí Češi si dlouhodobě stěžují, že čelí vyšším cenám potravin nebo že se na nich nadprůměrně dobře pakují telefonní operátoři. Alespoň tedy ve srovnání zejména se západními zeměmi Evropské unie. V současnosti lze …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru