Sdílená ekonomika vrací berňáku úder: Nejsme žádní podvodníci!

Kontrolní akce Finanční správy zaměřené na různé platformy umožňující fungování sdílené ekonomiky vyvolaly u jejích zastánců ostrou reakci. Portál FAEI.cz nedávno publikoval upozornění daňového experta skupiny Apogeo Jiřího Žežulky, podle nějž si úředníci po pronájmech prostřednictvím Airbnb zřejmě posvítí na investory přes službu Zonky.
Zonky umožňuje propojení zájemců o půjčku s lidmi, kteří mají volné prostředky a chtějí vydělat na tom, že je půjčí druhým. Foto: Zonky

Redakce portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) obdržela obsáhlé vyjádření Patrika Czetö, předsedy představenstva České asociace sdílené ekonomiky (ČASE). „Mrzí nás, že poskytovatelé služeb sdílené ekonomiky jsou a priori vnímáni jako podvodníci, kteří si neplní svoje povinnosti uložené státem. Věříme, že by bylo mnohem hodnotnější, kdyby stát místo ke kontrolám a represím přistoupil ke sdílené ekonomice jako k příležitosti, která může pomoci rozvoji celé ČR,“ uvedl.

„Podle našeho názoru by bylo vhodné, aby stát umožnil normálním lidem si jednoduše přivydělat poskytováním služeb sdílené ekonomiky místo toho, aby se na všechny snažil uvalit povinnosti jako na podnikatele a hrozil kontrolami a postihy,“ sdělil Czetö. „Toto se samozřejmě týká využití sdílené ekonomiky tak, jak vznikla, tedy jako forma přivýdělku běžných občanů,“ zdůraznil.

Návrh: rozlišovat podle příjmů

Podle něj asociace dlouhodobě navrhuje, aby se sdílená ekonomika a podnikání rozlišovaly podle dosažených příjmů, které by měly být na úrovni násobku minimální mzdy. „V takovém případě se podle nás dá stále mluvit o přivýdělku, který by mohl být zdaněn jednoduchou srážkovou daní. Jedná se o jeden z 50 návrhů, které jsme prezentovali společně s Hospodářskou komorou,“ podotkl Czetö.

Připomíná také, že platformy sdružené v ČASE v současné době respektují právní prostředí a aktivně komunikují k jejich uživatelům povinnosti, které souvisí s dosahováním jejich příjmu ve sdílené ekonomice. „Platformy sdílené ekonomiky sdružené v ČASE nikdy nepodporovaly a nikdy nebudou podporovat takzvanou šedou ekonomiku,“ prohlásil.

Jak danit výnosy z investic

Jeho slova potvrzuje i Pavel Novák, ředitel Zonky. „Služba Zonky pomáhá svým investorům i s otázkou daní. Každý rok od nás dostávají dokument s přehledem a stavem svých investic, který slouží jako podklad pro daňové přiznání. Také pro jistotu vždy zasíláme všem vyjádření Generálního finančního ředitelství, které speciálně pro Zonky připravilo stanovisko, jak výnosy z investic na naší platformě danit,“ sdělil redakci FAEI.cz Novák.

U ostatních platforem je to podle Patrika Czetö obdobné. Například na Flatio (služba zprostředkující střednědobé pronájmy bydlení), uzavírají majitelé se zájemcem nájemní smlouvu, takže při zdanění svých příjmů postupují stejně, jako u dlouhodobých pronájmů, a daň vypořádají v rámci daňového přiznání.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.