Se začátkem prázdnin se zlepší dostupnost hypoték

Názor
Prodeje nových bytů v Praze již dva kvartály za sebou rostou. Už v prvním letošním čtvrtletí počet nových prodaných bytů vzrostl oproti poslednímu čtvrtletí roku 2022 o téměř 20 procent. V tom druhém pak zájem o nové bydlení ještě zesílil.
V Praze o koupi nového bytu v následujících pěti letech uvažuje okolo půl milionu lidí, kteří ale aktuálně své nákupní rozhodnutí odkládají a čekají na lepší podmínky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od začátku prázdnin navíc přestane platit ukazatel DSTI (Debt Service to Income, poměr mezi celkovou výší všech měsíčních splátek a čistým měsíčním příjmem žadatele o úvěr, pozn. red.), který nejvíce trápil žadatele o hypotéční úvěry. Úvěrové financování se tak stane dostupnější pro širší skupinu žadatelů, kteří navíc dosáhnou i na dražší byty.

Například pro pražskou rodinu s 2 dětmi (oba rodiče uvažujeme starší 36 let, pozn. aut.) a průměrnými příjmy to znamená, že zatímco dosud si mohla vzít hypotéku maximálně ve výši 6,5 milionu korun, od 1. Července si budou moci půjčit až 8,8 milionu. Místo bytu 2+kk tak dosáhnou i na byt třípokojový, navíc v lepší lokalitě (za předpokladu splnění podmínky na minimální výši vlastních zdrojů).

PSALI JSME:
Hypotéky budou dostupnější. ČNB od července deaktivuje jeden z limitů pro přidělení úvěru

Je sice pravděpodobné, že banky neuvolní stavidla úplně a i nadále budou splnění ukazatele DSTI v nějaké mírnější formě vyžadovat, ale i tak tento krok přispěje k dalšímu oživení zájmu o nové byty. Nadále ale platí, že tím hlavním impulsem pro trh bude až pokles úrokových sazeb k úrovni okolo tří procent.

V Praze totiž podle našeho průzkumu o koupi nového bytu v následujících pěti letech uvažuje okolo půl milionu lidí, kteří ale aktuálně své nákupní rozhodnutí odkládají a čekají na lepší podmínky. Při současném růstu nájemného se právě při hypotečních sazbách okolo tří procent ročně přiblíží výše měsíčních splátek hypotéky s výší nájemného, což povede k návratu odložené poptávky na trh.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB zmírňuje podmínky hypoték, experti očekávají oživení realitního trhu i zvýšení cen nemovitostí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Meziroční inflace v eurozóně výrazněji klesla

Meziroční inflace v eurozóně klesla výrazněji, než očekával trh (2,7 %), když z říjnových 2,9 procenta zpomalila na 2,4 procenta v listopadu. Rovněž jádrová inflace značně zpomalila (o 0,6 p. b. na 3,6 procenta …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.