Se začátkem prázdnin se zlepší dostupnost hypoték

Prodeje nových bytů v Praze již dva kvartály za sebou rostou. Už v prvním letošním čtvrtletí počet nových prodaných bytů vzrostl oproti poslednímu čtvrtletí roku 2022 o téměř 20 procent. V tom druhém pak zájem o nové bydlení ještě zesílil.
V Praze o koupi nového bytu v následujících pěti letech uvažuje okolo půl milionu lidí, kteří ale aktuálně své nákupní rozhodnutí odkládají a čekají na lepší podmínky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od začátku prázdnin navíc přestane platit ukazatel DSTI (Debt Service to Income, poměr mezi celkovou výší všech měsíčních splátek a čistým měsíčním příjmem žadatele o úvěr, pozn. red.), který nejvíce trápil žadatele o hypotéční úvěry. Úvěrové financování se tak stane dostupnější pro širší skupinu žadatelů, kteří navíc dosáhnou i na dražší byty.

Například pro pražskou rodinu s 2 dětmi (oba rodiče uvažujeme starší 36 let, pozn. aut.) a průměrnými příjmy to znamená, že zatímco dosud si mohla vzít hypotéku maximálně ve výši 6,5 milionu korun, od 1. Července si budou moci půjčit až 8,8 milionu. Místo bytu 2+kk tak dosáhnou i na byt třípokojový, navíc v lepší lokalitě (za předpokladu splnění podmínky na minimální výši vlastních zdrojů).

Je sice pravděpodobné, že banky neuvolní stavidla úplně a i nadále budou splnění ukazatele DSTI v nějaké mírnější formě vyžadovat, ale i tak tento krok přispěje k dalšímu oživení zájmu o nové byty. Nadále ale platí, že tím hlavním impulsem pro trh bude až pokles úrokových sazeb k úrovni okolo tří procent.

V Praze totiž podle našeho průzkumu o koupi nového bytu v následujících pěti letech uvažuje okolo půl milionu lidí, kteří ale aktuálně své nákupní rozhodnutí odkládají a čekají na lepší podmínky. Při současném růstu nájemného se právě při hypotečních sazbách okolo tří procent ročně přiblíží výše měsíčních splátek hypotéky s výší nájemného, což povede k návratu odložené poptávky na trh.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB