Sedm procent. O tolik podle indexu zhodnotil loni své investice do fondů průměrný český investor

Poslední čtvrtletí roku 2021 se na finančních trzích neslo v duchu prudších změn. Přesto fondy vyrostly podle Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Fincentrum & Swiss Life Select, o 1,5 procenta. V konečné bilanci tak fondy dosáhly podle indexu celoročního čistého kladného zisku přesahujícího sedm procent.
Průměrný český investor loni zhodnotil loni své investice v průměru o sedm procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na daném výsledku se podílí zastoupení jak úspěšných progresivních fondů, tak ale i dluhopisových, které byly loni celosvětově pod extrémním tlakem.

„Lepší výsledky předvedly akciové fondy, naopak dluhopisové fondy v průměru ztratily více než dvě procenta. U obou typů fondů přitom vidíme výrazné rozptyly,“ informoval naši redakci Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Určitý vliv na investice měl i úrokový a měnový vývoj. Investorům držícím fondy zajištěné do české koruny udělalo radost zvedání českých úrokových sazeb, které vylepšovalo celkovou výkonnost. Fondy eurových investic zajištěných do české koruny zvýhodňoval nejen růst českých sazeb, ale i zhodnocování české koruny vůči euru.

„V posledním čtvrtletí 2021 jsme byli svědky nejrychlejších cenových změn od března. Nová varianta (koronaviru) omikron totiž v závěru listopadu na trhy přinesla extrémní nejistotu a tím pádem i volatilitu. Není od věci si i uvědomit další faktor vysvětlující tyto cenové zvraty, a to trend přílivu peněz mladých nezkušených investorů na akciové trhy. To umocňuje vliv emocí,“ uvedl Bechník.

V loňském žebříčku úspěšnosti retailových fondů podle indexu dominovaly fondy zaměřené na energie, především ropu a zemní plyn. Korunovým investorům nabídly výkonnost pohybující se převážně nad 30 procent. To platí i pro nemalý počet fondů cílících na východní Evropu, kde je na lokálních akciových burzách sektor energií výrazně zastoupen.

Pět nejvýnosnějších a pět nejméně výnosných fondů za čtvrté čtvrtletí a uplynulý rok 2021 podle Indexu českého investora CII750

Podle Bechníka to ale platí i pro finanční sektor těžící z regionálního zvyšování úrokových sazeb. V meziročním porovnání vystřídaly energie na prvním místě technologie, které v roce 2020 profitovaly především z plošných lockdownů ekonomik.

Nejhorší výkonnost za celý loňský rok podle indexu předvedly fondy zaměřené na asijské akcie, především čínské, či Latinskou Ameriku. Tyto fondy se propadly až do ztrát přesahujících dvacet procent.

Například čínské akcie se potýkají s odlivem investorů kvůli hrozbě striktní regulace ze strany čínské vlády. V rámci asijských rozvíjejících se trhů tvořila výjimku jen Indie, která se oklepala z těžkých covidových dopadů, což se promítlo i do slušných zisků fondů.

PSALI JSME:
Průměrný český investor letos zhodnotil své investice o 5,43 %

U dluhopisových fondů se nejlépe dařilo těm, které se ve svých portfoliích soustředí na státní dluhopisy rozvíjejících se zemí či vysoko-rizikové dluhopisy. Fondy zaměřené na český peněžní trh a české státní dluhopisy se ocitly ve dvojí situaci. Fondy s českými státními dluhopisy převážně výrazně ztrácely, zatímco fondy peněžního trhu začaly postupně zlepšovat výkonnost díky rostoucím úrokovým sazbám.

„Při výhledu na rok 2022 však musíme být opět opatrní, neboť můžeme být svědky dalších sektorových rotací. Jinými slovy vstupovat nyní do energií již nemusí přinést takové zhodnocení, v nadcházejícím roce bude příležitost pro jiné sektory. Z toho pohledu tak mohou sehrát užitečnou úlohu vybrané fondy fondů, globální fondy či aktivní fondy poskládané z ETF investičních nástrojů,“ upozornil analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Dodal, že rozhodně by neopomíjel oblast udržitelných investic ESG (environmental, social a corporate governance, pozn. red.) „U dluhopisových fondů pak mohou být nadále atraktivní jak ty peněžní, tak již i ty s českými státními dluhopisy. To bude platit tím spíše, čím více se přiblížíme vrcholu českých sazeb, respektive nebudeme čelit jejich neočekávatelným skokům vzhůru,“ uvedl Richard Bechník.

PSALI JSME:
Investice: Pět vítězů a pět poražených roku 2021

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcionáři ČEZ schválili dividendu 48 korun

Akcionáři na úterní valné hromadě schválili dividendu 48 korun na jednu akcii. Jde o na návrh ministerstva financí, návrh managementu ČEZ byl 44 korun. Schválená dividenda 48 korun odpovídá hrubému výnosu 4,4 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB