Sedm z deseti. Zprostředkovatelé energií neplní informační povinnost

Energetický regulační úřad (ERÚ) informoval, že plošně zkontroloval, jak energetičtí zprostředkovatelé plní své informační povinnosti. Jak úřad sdělil portálu Finanční a ekonomické informace (faei.cz), pochybení zjistil u jejich webů, kde v 70 procentech případů chyběla informace o možnosti mimosoudního řešení spotřebitelských sporů.
Energetičtí zprostředkovatelé jsou pod dohledem regulátora od roku 2022, Předtím podnikali na základě tzv. volné živnosti a ERÚ je nemohl kontrolovat, ani pokutovat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„ERÚ dotyčné vyzval k nápravě. Pokud tak neučiní, hrozí jim až milionová pokuta,“ sdělil redakci faei.cz Michal Kebort, tiskový mluvčí organizace s tím, že regulátor do svého plošného šetření regulátor zahrnul celkem 341 zprostředkovatelů, kteří se registrovali od začátku loňského roku do 30. dubna toho letošního.

Celkem 61 z nich provozuje vlastní webové stránky, a právě zde regulátor zjistil nedostatky. Více než dvě třetiny zprostředkovatelů (43) totiž na svém webu neuvádějí informace o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Mimosoudně mohou lidé u ERÚ řešit jak spor se zprostředkovatelem, tak s dodavatelem.

„Zvyšovat informovanost spotřebitelů je pro nás jednou z hlavních priorit. Proto jsme zprostředkovatele vyzvali, ať své pochybení urychleně napraví. Je velmi důležité, aby měli zákazníci co největší povědomí o svých právech, ideálně samozřejmě už před uzavřením jakéhokoliv smluvního vztahu,“ informovala redakci faei.cz členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.

Energetičtí zprostředkovatelé jsou pod dohledem regulátora od roku 2022, kdy začala platit tzv. zprostředkovatelská novela energetického zákona. Předtím tyto firmy podnikaly podle živnostenského zákona na základě tzv. volné živnosti a ERÚ je nemohl kontrolovat, ani pokutovat. Nyní úřad pole Keborta pokračuje v osvětě, neboť se začínají opět množit stížnosti na energošmejdy.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB