Šéf Fedu Jerome Powell ubral na jestřábí rétorice

Názor
Americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.) oznámil zpomalení tempa růstu úrokových sazeb, což posunulo americké trhy prudce vzhůru. Index S&P 500 připsal 3,1 procenta a Nasdaq Composite dokonce přes 4,4 procenta.
Šéf Fedu, americké centrální banky, Jerome Powell ubral na jestřábí rétorice. Foto: Federalreserve – Official portrait of Jerome H. Powell, Chair: Powell_Jerome_Aug_16_22-674_8x10, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=122785274

Ve středu šéf amerického Fedu Jerome Powell potvrdil pomalejší tempo v budoucím plánovaném zvyšování úrokových sazeb. Reagoval tak na viditelný progres v boji proti růstu cen, kdy inflace ve Spojených státech je kontinuálně v poklesu od červnových maxim 9,1 procent k říjnové úrovni 7,7 procenta.

Powell zároveň upozornil, že i přes slibný vývoj v inflačních datech, ještě nejsme zdaleka na konci a úrokové sazby budou muset udržet svojí výši ještě po nějakou dobu. Změny v úrokových sazbách se propisují do ekonomiky se zpožděním zhruba jednoho roku i déle. To je jeden z důvodů, proč Fed chce zpomalit tempo utahování monetární politiky, aby neuvedl ekonomiku USA do hluboké recese.

Trh již z velké části očekával tento krok ze strany Fedu. Co ale neočekával, je překvapivě umírněný projev Powella. Při posledních proslovech totiž šéf Fedu pravidelně udával jestřábí tón a způsoboval tak poklesy na akciových trzích.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Těžké ztráty v Praze, jinde mírný růst

Trhy díky změně rétoriky ve středu reagovaly mimořádně pozitivně a ze záporných hodnot před proslovem se index S&P 500 povznesl o 3,1 procenta a Nasdaq Composite dokonce o 4,4 procenta.

V reakci na to také oslabil dolar a výnos desetiletého vládního dluhopisu USA spadl na nejnižší úroveň od srpna. V současnosti trh očekává další růst v úrokových sazbách o 0,5 procentního bodu v prosinci, 0,25 procentního bodu v únoru a posledních 0,25 procentního bodu v březnu.

Poté se očekává, že Fed zastaví a bude udržovat úrokové sazby na terminální úrovni pěti procent, dokud nedostane inflaci dostatečně pod kontrolu. Historicky toto období vyčkávání nejčastěji trvalo v rozmezí půl roku až jednoho roku. Pokud se Fed rozhodne v příštím roce započít expanzivní monetární politiku, mohlo by to odstartovat býčí trh na akciových trzích.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v USA stále není pod kontrolou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.