Šéf vás nechce pustit k doktorovi?

Je to každopádně nepříjemnost. Máte jedno či dvě děti a čas od času s nimi musíte k lékaři. Když k tomu připočtete vlastní návštěvy u doktora, tak z toho vychází dost volných dní, o jejichž poskytnutí musíte žádat svého zaměstnavatele. Tomu svou absencí rozhodně radost neuděláte, vždyť často jde o celodenní nepřítomnost, za níž vám ještě náleží mzda či plat.
Návštěva u lékaře je považována za osobní překážku na straně zaměstnance, a proto je na něm, aby ji nejlépe předem oznámil a následně ji doložil. Ilustrační foto: Pixabay.com

Úsměvy při tomto jednání nečekejte, ale na druhou stranu vám zaměstnavatel nedělá žádnou milost. Zákoník práce (ZP) a z něj vycházející nařízení vlády totiž jasně určují, že zaměstnanec má na poskytnutí placeného volna v případě potřeby (tedy i pro návštěvu lékaře – pozn. aut.) právo, i když k tomu musí splnit několik podmínek.

Výlety si hradíte sami

Prvním omezením je, že podle ZP je toto placené volno poskytováno pouze na dobu nezbytně nutnou.

Co však je doba nezbytně nutná, už zákoník práce striktně nestanoví.

Obecně se za ni považuje doba na cestu tam, čekání u lékaře, vyšetření a cestu zpět. ZP však v této souvislosti uvádí, že musí jít o zdravotnické zařízení nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance.

Znamená to snad, že při cestě do jiného města na náhradu mzdy nedosáhnete? Pokud půjde o odborné vyšetření, které je dostupné pouze výjimečně, tak se ani při delším cestování na náhradě nic nemění. Když ale pro běžný úkon zvolíte namísto domácího lékaře toho vzdálenějšího, pak vám bude uhrazena jen ta doba cestování, jakou byste absolvovali do svého nejbližšího zařízení.

Pozor na smlouvu s pojišťovnou

To ale není vzhledem k výběru lékaře všechno, protože náhrada mzdy náleží jen za vyšetření ve zdravotnickém zařízení, které má smlouvu se zaměstnancovou zdravotní pojišťovnou. Až vás příští jaro budou zdravotní pojišťovny zase lákat k přestupu, např. kvůli příspěvku na gymnastiku, zjistěte si předem, zda má s nimi váš lékař uzavřenou smlouvu. Pokud ne, můžete odejít na vyšetření i nadále v pracovní době, ale už bez náhrady mzdy.

Kromě těchto podmínek ZP zaměstnanci ukládá, že si ošetření nebo vyšetření musí naplánovat pokud možno mimo pracovní dobu. Když tuto variantu opomine a k lékaři jde raději během pracovní doby, opět riskuje ztrátu náhrady mzdy.

Ospravedlnitelnými výjimkami jsou ale případy, kdy jde o akutní zákrok, nebo když se pracovní doba zaměstnavatele a lékaře kryjí. U zaměstnanců ve směnném provozu se navíc přímo předpokládá, že plánovaná vyšetření absolvují v rámci pracovního volna.

Nezapomeňte na propustku

Podle příslušného předpisu lze v pracovní době absolvovat jen určený okruh vyšetření. Patří k nim především lékařské úkony nutné k určení diagnózy a příčin poruch zdraví či zdravotního stavu, odborné lékařské ošetření konkrétního problému a rehabilitace předepsaná odborným lékařem.

Návštěva u lékaře je považována za osobní překážku na straně zaměstnance (§ 190 ZP), a proto je na něm, aby ji nejlépe předem oznámil a následně ji doložil. V případě náhlé nevolnosti je povinností pracovníka informovat zaměstnavatele sice dodatečně, ale co nejdříve.

Proces dokládání návštěvy u lékaře striktně určen není, obvykle stačí propustka k lékaři vystavená (podepsaná) zaměstnavatelem. Ta by kromě jména zaměstnance měla obsahovat údaje o jeho odchodu ze zaměstnání i návratu (včetně udání důvodu vyšetření v pracovní době), podpis nadřízeného a potvrzení ošetřujícího lékaře o návštěvě pacienta i času jeho odchodu.

Lékař je povinen propustku potvrdit, a to i zpětně. Měl by to udělat bezplatně, protože úkony spojené s vyšetřením již vykazuje zdravotní pojišťovně, na kterou se zaměstnanec může v případě nejasností obrátit.

Za peníze i s příbuznými

Na placené volno ze zaměstnání po nezbytně dlouhou dobu máte právo i v případě, že k lékaři jdete jako doprovod blízké osoby. Konkrétně svého dítěte, manžela/manželky nebo druha/družky a svých nebo manželových rodičů či prarodičů.

Pokud k lékaři doprovázíte jiné příbuzné, zaměstnavatel vás sice uvolní z práce, ale tentokrát už bez nároku na náhradu mzdy. Ve všech případech však platí podmínka, že doprovod musí být nezbytný, vyšetření nelze absolvovat po pracovní době a doba volna je omezena na jeden den.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB