Šéfové světových firem jsou nejpesimističtější od poslední krize

Průzkum
Nepříliš pozitivní vstup do nové dekády věští generální ředitelé významných firem, když 53 procenta z nich pro letošní rok předpovídají snížení tempa růstu globální ekonomiky. Loni to přitom bylo jen 29 % dotázaných a předloni dokonce jen pět procent. Vyplývá to z 23. ročníku globálního průzkumu názorů generálních ředitelů „CEO Survey 2020“, který minulý týden zveřejnila společnost PwC u příležitosti zahájení Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.
Snižuje se víra ředitelů v růst výnosů jejich vlastních firem. Letos jej „rozhodně očekává“ pouze 27 %. To je nejméně od roku 2009, kdy svět zažíval ekonomickou krizi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejpesimističtější jsou šéfové firem v Severní Americe, kde předpovídá pomalejší růst globální ekonomiky než v roce 2019 celkem 63 % ředitelů. Naopak region střední a východní Evropy (v němž jsou započítány i odpovědi českých ředitelů – pozn. red.) je letos „nejméně pesimistický” ze všech, když pokles tempa růstu světové ekonomiky očekávají 43 procenta oslovených ředitelů.

Přinejmenším stejně varovný je další ukazatel: Snižuje se totiž víra ředitelů v růst výnosů jejich vlastních firem. Pouze 27 % ředitelů zaškrtlo u dotazu, zda v nadcházejícím roce očekávají růst výnosů svých firem, kolonku „rozhodně očekávám“. To je nejméně od roku 2009, kdy svět zažíval ekonomickou krizi.

Špatná zpráva je to podle autorů průzkumu i z toho důvodu, že v historii průzkumu mezi sebou velmi spolehlivě korelovalo přesvědčení šéfů o růstu svých firem s následnými skutečnými výsledky světové ekonomiky v daném roce. Pokud by tato korelace měla zůstat zachována, vzrostla by podle na ní založeném modelu světová ekonomika v roce 2020 jen o 2,4 procenta. To je výrazně méně než 3,4 %, která očekává aktuální predikce Mezinárodního měnového fondu.

Co jsou hrozby, které podle generálních ředitelů firem z různých koutů světa nejvíce ohrožují růst jejich společností? Největší část respondentů (38 %) se „velmi obává“ přílišné regulace (overregulation). Na druhém místě s 35 % skončila obava z obchodních válek a 34 % ředitelů se velmi obává nejistého růstu ekonomiky. Právě tato hrozba je i „skokanem roku“: V roce 2019 se jí „velmi obávala“ jen 24 procenta oslovených ředitelů. Poměrně výrazně – o pět procentních bodů – meziročně vzrostl i počet šéfů firem, kteří se obávají dopadů klimatické změny.

Do jaké míry se shodují či liší názory, vize a předpovědi českých a světových CEOs, vyjde najevo začátkem února, kdy PwC Česká republika zveřejní tuzemský průzkum, jehož se zúčastnilo 179 ředitelů.

PSALI JSME:
Téměř polovina lidí očekává, že do roka nebo dvou přijde ekonomická krize

Hrozba 2020 2019
Přílišná regulace 36 % 35 %
Obchodní války 35 % 31 %
Nejistý ekonomický růst 34 % 24 %
Kybernetické hrozby 33 % 30 %
Politická nejistota 33 % 35 %
Dostupnost kvalifikovaných zaměstnanců 32 % 34 %
Geopolitická nejistota 30 % 30 %
Rychlost technologické změny 29 % 28 %
Protekcionismus 28 % 30 %
Populismus 27 % 28 %
Klimatická změna 24 % 19 %
Rostoucí zdanění 22 %
Kolísání měnových kurzů 22 % 26 %
Měnící se chování zákazníků 21 % 19 %
Daňová nejistota 19 %

Pozn: Údaje ukazují procentuální podíl šéfů firem, kteří v tom kterém roce u dané hrozby odpověděli, že se jí „velmi obávají“ vzhledem k ohrožení růstu výnosů jejich firem.

PSALI JSME:
Česká ekonomika se připravuje na příchod hospodářské krize

Zavřít reklamu ×
  1. Ani se těm šéfům nedivím.Minulá krize byla vytvořena uměle,protože byly navyšovány platy a dělník už začal brát moc peněz aspoň teda podle nejvlivnějších lidí v Evropě.Tato další krize bude mnohem horší,protože na vzniku této krize usilovně pracují USA spolu s podplacenými poslanci v Bruselu.Jakmile dojde k rozšíření elektrických aut,které Brusel tak zuřivě propaguje tak ekonomiky v Evropě půjdou do kolen.Poklesne počet pracujících lidí,poklesne výběr daně z pohonných hmot,robotizace zase ubere pracovní místa.Smát se budou hlavně v USA jak jdou Tesly na odbyt.Přitom je to ropák roku a podvod na lidi.Baterka je plná toxických kovů,v zimě má poloviční kapacitu,elektřina bude díky e-autům zdražovat,cena nové baterie se rovná ceně nového auta na benzín.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.