Šéfové tápou v motivaci a hodnotách zaměstnanců

Nové cíle, členové týmu různých typů, změna rolí, struktury a odpovědnosti, které jsou dnes v práci běžnou realitou, vytvářejí stres, konflikty a další problémy v pracovních vztazích na všech úrovních. Vedení firem a manažeři často nerozumí tomu, proč se zaměstnanec chová, jak se chová, co ho k tomu vede.

Jaké jsou důvody vzniku konfliktů a jak vnitřní motivace a hodnoty jednotlivce ovlivňují jejich práci? A lze vůbec sladit různé potřeby, motivace a zájmy zaměstnanců? Právě odhalit základní příčiny problémů, zlepšit týmovou efektivitu nebo snižovat konfliktní situace pomáhá nástroj Strength Deployment Inventory (SDI®).

Jde o sebepoznávací soubor k rozvoji dovedností, které lze aplikovat na pracoviště i na vztahy mezi lidmi obecně. Oproti jiným nástrojům hodnotící osobnost, SDI® pokračuje za hranice chování. Odpovídá na to „proč“ jednotlivci reagují tak, jak reagují. Pro manažery je pak výrazně snazší přijmout chování druhého člověka, pochopit jeho motivy, záměry a následně i jeho chování.

Hodnoty lidí se mění pod vlivem životních podmínek a událostí. Neustále se přizpůsobujeme okolnostem a na základě toho máme jiné projevy chování. Všichni mají dobré a špatné dny, věci, které nám způsobují radost a věci, které nás rozčilují. Pokud chceme zaměstnance motivovat a poznat jeho vnitřní motivační klíč, s dosud používanými psychologickými testy a metodami si nevystačíme. Ty nestačí k průběžné, natož pak dlouhodobé motivaci. Metoda SDI® poskytuje odpovědi nejen ve chvílích konfliktních dilemat, ale i v případě, kdy chceme rozpoznat, co člověka v dané době pohání kupředu.

V zahraničí už SDI® více než 40 let napomáhá porozumět motivům a hodnotám, které ovlivňují naše chování. V České republice je zatím v plenkách. Mezi několika certifikovanými lektory u nás je i Magdaléna Prunerová ze vzdělávací společnosti MgC Group. „V průběhu setkání s jednotlivci nebo týmy je možné SDI® rychle aplikovat. Na základě dvaceti jednoduchých vět, které poskytují prostor pro diskuzi, analýzu a učení, odhalíme základní příčiny problémů a konfliktů. Není tak potřeba mít množství stránek a osobnost profilujících analýz. SDI® je o reálných lidech a jejich životních příbězích – je to interaktivní a poutavý proces, který vytváří živý obraz toho, kdo jsme a proč děláme to, co děláme. Popisuje věci, které nás motivují, ale i ty, které nás přivádějí k šílenství. Nástroj pak poskytuje vizuální rámec k pochopení ostatních a nabízí praktický motivační vhled do toho, jak je možné věci upravit,“ uvádí Magdaléna Prunerová.

Diskuze, ne diagnóza

SDI® lze profilovat jako „manuál na práci s ostatními“. „Firmy, které ho vyzkoušeli, říkají, že funguje. Nemarní totiž jejich čas nekonečnými stránkami analýz a diagnóz. Všichni víme, že opravdový růst a rozvoj proběhne ve chvíli, kdy všichni pochopí a začnou mluvit společně v zábavné a uvolněné atmosféře. Z tohoto důvodu je každé SDI® setkání založeno na mluvení, ne na testování. Síla SDI® spočívá v tom, jak rychle a snadno se lidé spojí a doopravdy spolu začnou mluvit,“ upřesňuje Magdaléna Prunerová.

Role šéfa je zásadní

Pokud se vedení nebo manažeři s metodou ztotožní a chtějí ve firmě něco změnit, je to výborný nástroj, jak zaměstnance vést a řídit. Díky SDI® lépe pochopí schované lidské důvody k tomu, proč se chovají tak, jak se chovají. Navíc není potřeba investovat do motivace zaměstnanců velké finanční prostředky. Stačí jen vytvářet zaměstnancům a týmům vhodné podmínky. Firmy se pak přirozeně rozvíjí a nestagnují.

O metodě SDI® připravuje 22. května MgC Group také workshop a online webinář. Pro více info: ZDE

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru