bool(false)

Seknout se zaměstnáním a jít podnikat pod značku? To je výzva!

Zavedené značky hledají další samostatné podnikatele. Pro mnohé lidi to může být pořádná životní výzva. Seknout se zaměstnáním, něco investovat a začít budovat vlastní firmu, ale pod zavedenou značkou. To je franšíza.

Jan Gonda prodával zprvu auta. Pak pustil svůj byt a rozjel u nás značku Naturhouse. Foto: Archiv

Řadu značek přitom člověk zná takříkajíc z ulice. Na bázi franšízy z větší části fungují například McDonald, KFC, Hornbach, Makro, Fornetti, Re/Max, Century 21, Orion, Ugova čerstvá šťáva, ale i řada restaurací, fitness a center zdravé výživy nebo čerpací stanice jako Benzina, Shell či OMV.

Sám šéf České asociace franchisingu (ČAF) Jan Gonda tak před lety začínal. Prodal byt, rodinu nastěhoval do podnájmu a získané peníze investoval do rozvoje španělské sítě Naturhouse. S velkým úspěchem.

Dobře se připravit

„Franšízing je pro lidi, kteří hledají nové cesty. Vstup do sítě stojí poplatky a investice. Není ale třeba vytvářet vlastní marketing, což bývá to nejnáročnější,“ řekl portálu FAEI franšízingový poradce Jiří Krajča.

Franchisingové koncepty jsou podle něj odolnější v dobách krize. „Každopádně na podnikání ve franchise je třeba se dobře připravit, a to včetně několika typů smluv, aby byla jasně rozdělena odpovědnost, respektive kdo, za co, komu platí, jak je ošetřeno duševní vlastnictví a jak se postupuje, pokud by došlo k nějakému problému ve vztahu ke klientům,“ vysvětlil Krajča.

ČR: 250 franšíz

Třetina konceptů si podle ČAF účtuje vstupní poplatky v rozmezí 200 až 500 tisíc korun. V České republice aktuálně funguje přibližně 250 franšízingových konceptů, které dávají práci zhruba dvaceti tisícům lidí.

Franšízingové společnosti se pravidelně prezentují společně. Jde například o každoroční Franchising Fórum nebo o Výstavu franchisingu v Praze, která se koná ode dneška do zítřka v pražské budově OKsystem.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Zamést si před vlastním dispečinkem

Zavolal jsem si před půlnocí taxi. Prostřednictvím dispečinku zónové služby, která nahrává rozhovory v zájmu zvýšení kvality služeb. Přišla mi sms s cenou, trasou, identifikací vozu i stanovený čas jeho přistavení. …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

U syndromu vyhoření platí, že nic na světě nevznikne náhle

Rozhovor
Syndrom vyhoření může postihnout každého. Podle lektorky společnosti 1. VOX a cvičitelky Pavly Svobodové nerozhoduje ani věk, ani povolání či pohlaví. „Na svých seminářích jsem se setkala s úspěšnými byznysmeny, s lidmi bez zaměstnání, ale i s lidmi velmi mladými a na první pohled zcela bezstarostnými, kteří syndromem vyhoření prošli,“ říká.
Rolovat nahoru