Seknout se zaměstnáním a jít podnikat pod značku? To je výzva!

Zavedené značky hledají další samostatné podnikatele. Pro mnohé lidi to může být pořádná životní výzva. Seknout se zaměstnáním, něco investovat a začít budovat vlastní firmu, ale pod zavedenou značkou. To je franšíza.

Jan Gonda prodával zprvu auta. Pak pustil svůj byt a rozjel u nás značku Naturhouse. Foto: Archiv

Řadu značek přitom člověk zná takříkajíc z ulice. Na bázi franšízy z větší části fungují například McDonald, KFC, Hornbach, Makro, Fornetti, Re/Max, Century 21, Orion, Ugova čerstvá šťáva, ale i řada restaurací, fitness a center zdravé výživy nebo čerpací stanice jako Benzina, Shell či OMV.

Sám šéf České asociace franchisingu (ČAF) Jan Gonda tak před lety začínal. Prodal byt, rodinu nastěhoval do podnájmu a získané peníze investoval do rozvoje španělské sítě Naturhouse. S velkým úspěchem.

Dobře se připravit

„Franšízing je pro lidi, kteří hledají nové cesty. Vstup do sítě stojí poplatky a investice. Není ale třeba vytvářet vlastní marketing, což bývá to nejnáročnější,“ řekl portálu FAEI franšízingový poradce Jiří Krajča.

Franchisingové koncepty jsou podle něj odolnější v dobách krize. „Každopádně na podnikání ve franchise je třeba se dobře připravit, a to včetně několika typů smluv, aby byla jasně rozdělena odpovědnost, respektive kdo, za co, komu platí, jak je ošetřeno duševní vlastnictví a jak se postupuje, pokud by došlo k nějakému problému ve vztahu ke klientům,“ vysvětlil Krajča.

ČR: 250 franšíz

Třetina konceptů si podle ČAF účtuje vstupní poplatky v rozmezí 200 až 500 tisíc korun. V České republice aktuálně funguje přibližně 250 franšízingových konceptů, které dávají práci zhruba dvaceti tisícům lidí.

Franšízingové společnosti se pravidelně prezentují společně. Jde například o každoroční Franchising Fórum nebo o Výstavu franchisingu v Praze, která se koná ode dneška do zítřka v pražské budově OKsystem.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase nepřetrhne, aby vyšla vstříc správcům daně v zemích, kde služba funguje. A navíc zřejmě daňovým únikům …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru