Seknout se zaměstnáním a jít podnikat pod značku? To je výzva!

Zavedené značky hledají další samostatné podnikatele. Pro mnohé lidi to může být pořádná životní výzva. Seknout se zaměstnáním, něco investovat a začít budovat vlastní firmu, ale pod zavedenou značkou. To je franšíza.

Jan Gonda prodával zprvu auta. Pak pustil svůj byt a rozjel u nás značku Naturhouse. Foto: Archiv

Řadu značek přitom člověk zná takříkajíc z ulice. Na bázi franšízy z větší části fungují například McDonald, KFC, Hornbach, Makro, Fornetti, Re/Max, Century 21, Orion, Ugova čerstvá šťáva, ale i řada restaurací, fitness a center zdravé výživy nebo čerpací stanice jako Benzina, Shell či OMV.

Sám šéf České asociace franchisingu (ČAF) Jan Gonda tak před lety začínal. Prodal byt, rodinu nastěhoval do podnájmu a získané peníze investoval do rozvoje španělské sítě Naturhouse. S velkým úspěchem.

Dobře se připravit

„Franšízing je pro lidi, kteří hledají nové cesty. Vstup do sítě stojí poplatky a investice. Není ale třeba vytvářet vlastní marketing, což bývá to nejnáročnější,“ řekl portálu FAEI franšízingový poradce Jiří Krajča.

Franchisingové koncepty jsou podle něj odolnější v dobách krize. „Každopádně na podnikání ve franchise je třeba se dobře připravit, a to včetně několika typů smluv, aby byla jasně rozdělena odpovědnost, respektive kdo, za co, komu platí, jak je ošetřeno duševní vlastnictví a jak se postupuje, pokud by došlo k nějakému problému ve vztahu ke klientům,“ vysvětlil Krajča.

ČR: 250 franšíz

Třetina konceptů si podle ČAF účtuje vstupní poplatky v rozmezí 200 až 500 tisíc korun. V České republice aktuálně funguje přibližně 250 franšízingových konceptů, které dávají práci zhruba dvaceti tisícům lidí.

Franšízingové společnosti se pravidelně prezentují společně. Jde například o každoroční Franchising Fórum nebo o Výstavu franchisingu v Praze, která se koná ode dneška do zítřka v pražské budově OKsystem.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru