Senát zakročil. Nekoncepční zdanění z daňového balíčku zmizí

Názor
Česká republika je jediný stát na světě, která má superhrubou mzdu. Rozhodně je dobře, že Senát podpořil její zrušení. Pozměněný daňový balíček teď bude znovu projednávat Poslanecká sněmovna.
Návrh týkající se zdanění z příjmu z prodeje cenných papírů nad 20 milionů byl z balíčku odstraněn. Ilustrační foto: ptcpraha.cz

Zároveň byla Senátem prosazena transparentní progresivní sazba daně v sazbách 15 a 23 procent, která nahradila doposud netransparentní systém. Dosud jsme se deklarovali, že máme rovnou daň 15 procent, která byla u vyšších příjmů zvýšena o solidární příplatek sedm procent. Progresivní sazbu daně jsme tedy měli již doposud, nyní to však bude jasně zakotveno zákonu.

Úprava základní slevy na poplatníka, která se v senátní verzi výrazně snížila oproti návrhu Poslanecké sněmovny, přinese výraznou úlevu pro státní rozpočet. Původně navržená sleva by veřejné finance neúměrně zatížila.

Za významnou změnu považuji odstranění návrhu poslance Mikuláše Ferjenčíka týkající se zdanění z příjmu z prodeje cenných papírů nad 20 milionů korun, kdy tento návrh byl skutečným legislativním paskvilem. Znění bylo nedotažené, nekoncepční a nefér vůči vlastníkům společností.

Autor je daňový expert a partner V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňový balíček usnadní návrat do normálu

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru