Senioři jsou dnes stále podnikavější. Ale nejde jim jen o peníze

Věk odchodu do penze se stále prodlužuje. Lidé se dožívají více let, navíc se v Česku rodí výrazně méně dětí. Dnešní čtyřicetiletá bezdětná vysokoškolačka půjde do penze zhruba v pětašedesáti letech. Podle důchodové kalkulačky by ovšem měla vydělávat průměrně alespoň 40 tisíc korun měsíčně, aby měla penzi zhruba 18 tisíc. A to není na přílišné vyskakování ani dnes…
Atraktivními jsou senioři i pro zaměstnavatele. Na 82 procent malých a středních firem zaměstnává pracovníky starší 55 let. Foto: Pixabay

Senioři nejenže neodcházejí do penze, ale k důchodu si dokonce přivydělávají. Jde skutečně o celospolečenský trend, do deseti let se počet podnikatelů starších 61 let prý zdvojnásobí. Zatímco ještě v roce 2016 byla pětina živnostníků mladších 36 let, o rok později to bylo už jen 18 procent. Z loňského průzkumu agentury Ipsos dokonce vyplývá, že z celkového počtu 991 tisíc osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) je celkem 190 tisíc živnostníků starších 61 let.

Nejde vždy jen o peníze

Hlavním motivem nejsou pouze peníze a životní standard, ale i společenská prospěšnost a udržování psychické a fyzické aktivity. Senioři, kteří se průzkumu agentury Ipsos zúčastnili, se netajili názorem, že jim psychická či fyzická aktivita pomáhá prodloužit život a zlepšuje zdraví.

PSALI JSME:
Jak staří jsou vlastně senioři? Jak se komu zrovna hodí

K práci jako takové mají kladný vztah, pomáhá jim totiž nejen pokrývat životní náklady, ale udržuje je ve vztazích s okolím a zlepšuje jejich psychickou kondici. Čtvrtina lidí v předdůchodovém věku a 15 procent lidí starších 64 let dokonce uvažuje o tom, že s podnikáním začnou. Jejich motivací je kromě přivýdělku i snaha být společensky prospěšní a posílit svoji nezávislost.

Nejpreferovanějšími obory seniorského podnikání jsou maloobchod, administrativa, pedagogika, drobná výroba a poradenství. Zaměstnavatelé i klienti si na penzistech cení jejich zkušeností, spolehlivosti a zodpovědnosti.

Problém, který se ovšem pojí s vyšším věkem, je komplikované shánění peněz na rozjezd podnikání. Z hlediska bank a poskytovatelů úvěrů je senior (zvláště ve vyšším věku) poněkud rizikovým klientem. Na bankovní úvěr na podnikání s výhodnou úrokovou sazbou dosáhne jen stěží, je tedy rozumnější volit přivýdělky, které se obejdou bez výrazné finanční investice.

PSALI JSME:
Penzistům se blýská na lepší časy. Vyšší růst důchodů však zatíží státní rozpočet

Zkušenost, spolehlivost, ale i pomalost a vyšší nemocnost

Podnikat lze i v netradičních oborech. „Původním povolání jsem geolog. V minulosti jsem pracoval ve výzkumu, jako externí asistent v oboru mineralogie, petrografie, jako báňský projektant či jako závodní lomu. Působil jsem téměř šest let i jako ložiskový geolog v zahraničí, především v Latinské Americe na Kubě a v Mongolsku,“ popisuje svou životní dráhu jednasedmdesátiletý Ladislav z Markvartovic. V posledních letech se ale věnuje především hydrogeologii, tedy zajišťování zdrojů vody – vrtaných domovních studní pro obyvatele rodinných domů a rekreačních chat.

Ani on svou práci nedělá pouze z finančních důvodů. „Situace s vodou začíná být kritická a mnoha lidem mělké studny v létě vysychají. Od roku 2014 je navíc značný deficit srážek a je jich asi o polovinu méně proti normě a hladina podzemní vody tak výrazně klesá. Vždy mě těší, když někomu najdeme a zajistíme nový zdroj vody, v současné době má pitná voda bez nadsázky cenu zlata.“

Atraktivními jsou senioři i pro zaměstnavatele. Na 82 procent malých a středních firem zaměstnává pracovníky starší 55 let. Potvrzuje se, že podniky dokážou využít jejich zkušeností, neboť ve 45 procentech jsou dokonce nad výkonnostním průměrem. A s ohledem na mzdy jsou většinou spíše na podnikovém průměru. Slabšími stránkami dříve narozených jsou ale, bohužel, menší rychlost, vyšší nemocnost a menší schopnost pracovat s novějšími technologiemi.

PSALI JSME:
Mladí se vyhýbají starým, aby jim nemuseli pomáhat s mobilem či počítačem

Někdo zabezpečí sebe a děti, jiný si jen tak hraje

Důvod, proč mnozí ke stáru stále pracují, ovšem souvisí i s dalším trendem dnešní doby – pořizováním si děti v pozdějším věku. „Vzhledem k tomu, že mám i mladší děti, nemohu spoléhat jen na starobní důchod, ale musím se snažit něco přivydělat. Zároveň mě práce stále ještě baví a jsem rád, že jsem si v mládí zvolil právě obor přírodních věd,“ doplňuje svou motivaci zůstat v produktivním věku co nejdéle pan Ladislav.

Někteří lidé se na podnikání v penzi ovšem připravují už se značným předstihem. Například šestačtyřicetiletá Alice z Ostravy působí v médiích a má zajímavé a atraktivní povolání. Před pár lety se ovšem rozhodla přivydělávat si založením vlastního e-shopu a podnikat v kosmetice. A tak si ještě v produktivním věku našla zábavnou práci, kterou se chce zabývat v penzi. Svůj čas už teď poctivě rozděluje na kreativní tvorbu u počítače a objednávání, balení i rozesílání balíčků s originálními francouzskými oleji.

„Hodně jsem hrávala počítačové hry, tzv. strategie, kde se stále něco budovalo, s něčím obchodovalo a vydělávaly se,velké´ peníze. A rovněž jsem vždycky toužila mít svůj vlastní e-shop. A tak jsem si vytvořila svou vlastní oživlou strategii v reálu, kde se obchoduje se skutečným zbožím, a vydělávají se peníze skutečné.“

PSALI JSME:
Podnikatelé v ČR vymírají. A to navzdory tomu, že jich loni přibylo nejvíce za šest let

Daním se vyhnete jen zčásti

Samostatná výdělečná činnost (SVČ) v penzi je pro účely platby sociálního a zdravotního pojištění považována za vedlejší činnost. Řádní starobní důchodci mohou pobírat penzi a současně mít i jakkoliv vysoký příjem ze samostatné výdělečné činnosti.

V daňovém přiznání pak uplatňují základní daňovou slevu na poplatníka v plném rozsahu (za rok 2019 je to 24 840 Kč). Do hrubého zisku (příjem, od kterého se odečtou výdaje) do částky 165 600 Kč neplatí žádnou daň z příjmu fyzických osob.

I při malém zisku ovšem musí zaplatit zdravotní pojištění ve výši 13,5 % ze skutečného vyměřovacího základu. Pokud je jejich hrubý výdělek do tzv. limitu, sociální pojištění z vedlejší SVČ vůbec neplatí. Za rok 2019 je limitem částka 78 476 Kč, při zisku nad tuto částku se ovšem i z vedlejší SVČ platí sociální pojištění. Při výkonu vedlejší SVČ po část roku se pak limit poměrně zkracuje. Ze zisku nad limit se navíc platí i tzv. solidární daň. A pozor – podnikání v předčasném důchodu je omezeno.

PSALI JSME:
Čeští podnikatelé stárnou, upozornili statistici

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.