Senioři jsou dnes stále podnikavější. Ale nejde jim jen o peníze

Věk odchodu do penze se stále prodlužuje. Lidé se dožívají více let, navíc se v Česku rodí výrazně méně dětí. Dnešní čtyřicetiletá bezdětná vysokoškolačka půjde do penze zhruba v pětašedesáti letech. Podle důchodové kalkulačky by ovšem měla vydělávat průměrně alespoň 40 tisíc korun měsíčně, aby měla penzi zhruba 18 tisíc. A to není na přílišné vyskakování ani dnes…
Atraktivními jsou senioři i pro zaměstnavatele. Na 82 procent malých a středních firem zaměstnává pracovníky starší 55 let. Foto: Pixabay

Senioři nejenže neodcházejí do penze, ale k důchodu si dokonce přivydělávají. Jde skutečně o celospolečenský trend, do deseti let se počet podnikatelů starších 61 let prý zdvojnásobí. Zatímco ještě v roce 2016 byla pětina živnostníků mladších 36 let, o rok později to bylo už jen 18 procent. Z loňského průzkumu agentury Ipsos dokonce vyplývá, že z celkového počtu 991 tisíc osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) je celkem 190 tisíc živnostníků starších 61 let.

Nejde vždy jen o peníze

Hlavním motivem nejsou pouze peníze a životní standard, ale i společenská prospěšnost a udržování psychické a fyzické aktivity. Senioři, kteří se průzkumu agentury Ipsos zúčastnili, se netajili názorem, že jim psychická či fyzická aktivita pomáhá prodloužit život a zlepšuje zdraví.

K práci jako takové mají kladný vztah, pomáhá jim totiž nejen pokrývat životní náklady, ale udržuje je ve vztazích s okolím a zlepšuje jejich psychickou kondici. Čtvrtina lidí v předdůchodovém věku a 15 procent lidí starších 64 let dokonce uvažuje o tom, že s podnikáním začnou. Jejich motivací je kromě přivýdělku i snaha být společensky prospěšní a posílit svoji nezávislost.

Nejpreferovanějšími obory seniorského podnikání jsou maloobchod, administrativa, pedagogika, drobná výroba a poradenství. Zaměstnavatelé i klienti si na penzistech cení jejich zkušeností, spolehlivosti a zodpovědnosti.

Problém, který se ovšem pojí s vyšším věkem, je komplikované shánění peněz na rozjezd podnikání. Z hlediska bank a poskytovatelů úvěrů je senior (zvláště ve vyšším věku) poněkud rizikovým klientem. Na bankovní úvěr na podnikání s výhodnou úrokovou sazbou dosáhne jen stěží, je tedy rozumnější volit přivýdělky, které se obejdou bez výrazné finanční investice.

Zkušenost, spolehlivost, ale i pomalost a vyšší nemocnost

Podnikat lze i v netradičních oborech. „Původním povolání jsem geolog. V minulosti jsem pracoval ve výzkumu, jako externí asistent v oboru mineralogie, petrografie, jako báňský projektant či jako závodní lomu. Působil jsem téměř šest let i jako ložiskový geolog v zahraničí, především v Latinské Americe na Kubě a v Mongolsku,“ popisuje svou životní dráhu jednasedmdesátiletý Ladislav z Markvartovic. V posledních letech se ale věnuje především hydrogeologii, tedy zajišťování zdrojů vody – vrtaných domovních studní pro obyvatele rodinných domů a rekreačních chat.

Ani on svou práci nedělá pouze z finančních důvodů. „Situace s vodou začíná být kritická a mnoha lidem mělké studny v létě vysychají. Od roku 2014 je navíc značný deficit srážek a je jich asi o polovinu méně proti normě a hladina podzemní vody tak výrazně klesá. Vždy mě těší, když někomu najdeme a zajistíme nový zdroj vody, v současné době má pitná voda bez nadsázky cenu zlata.“

Atraktivními jsou senioři i pro zaměstnavatele. Na 82 procent malých a středních firem zaměstnává pracovníky starší 55 let. Potvrzuje se, že podniky dokážou využít jejich zkušeností, neboť ve 45 procentech jsou dokonce nad výkonnostním průměrem. A s ohledem na mzdy jsou většinou spíše na podnikovém průměru. Slabšími stránkami dříve narozených jsou ale, bohužel, menší rychlost, vyšší nemocnost a menší schopnost pracovat s novějšími technologiemi.

Někdo zabezpečí sebe a děti, jiný si jen tak hraje

Důvod, proč mnozí ke stáru stále pracují, ovšem souvisí i s dalším trendem dnešní doby – pořizováním si děti v pozdějším věku. „Vzhledem k tomu, že mám i mladší děti, nemohu spoléhat jen na starobní důchod, ale musím se snažit něco přivydělat. Zároveň mě práce stále ještě baví a jsem rád, že jsem si v mládí zvolil právě obor přírodních věd,“ doplňuje svou motivaci zůstat v produktivním věku co nejdéle pan Ladislav.

Někteří lidé se na podnikání v penzi ovšem připravují už se značným předstihem. Například šestačtyřicetiletá Alice z Ostravy působí v médiích a má zajímavé a atraktivní povolání. Před pár lety se ovšem rozhodla přivydělávat si založením vlastního e-shopu a podnikat v kosmetice. A tak si ještě v produktivním věku našla zábavnou práci, kterou se chce zabývat v penzi. Svůj čas už teď poctivě rozděluje na kreativní tvorbu u počítače a objednávání, balení i rozesílání balíčků s originálními francouzskými oleji.

„Hodně jsem hrávala počítačové hry, tzv. strategie, kde se stále něco budovalo, s něčím obchodovalo a vydělávaly se,velké´ peníze. A rovněž jsem vždycky toužila mít svůj vlastní e-shop. A tak jsem si vytvořila svou vlastní oživlou strategii v reálu, kde se obchoduje se skutečným zbožím, a vydělávají se peníze skutečné.“

Daním se vyhnete jen zčásti

Samostatná výdělečná činnost (SVČ) v penzi je pro účely platby sociálního a zdravotního pojištění považována za vedlejší činnost. Řádní starobní důchodci mohou pobírat penzi a současně mít i jakkoliv vysoký příjem ze samostatné výdělečné činnosti.

V daňovém přiznání pak uplatňují základní daňovou slevu na poplatníka v plném rozsahu (za rok 2019 je to 24 840 Kč). Do hrubého zisku (příjem, od kterého se odečtou výdaje) do částky 165 600 Kč neplatí žádnou daň z příjmu fyzických osob.

I při malém zisku ovšem musí zaplatit zdravotní pojištění ve výši 13,5 % ze skutečného vyměřovacího základu. Pokud je jejich hrubý výdělek do tzv. limitu, sociální pojištění z vedlejší SVČ vůbec neplatí. Za rok 2019 je limitem částka 78 476 Kč, při zisku nad tuto částku se ovšem i z vedlejší SVČ platí sociální pojištění. Při výkonu vedlejší SVČ po část roku se pak limit poměrně zkracuje. Ze zisku nad limit se navíc platí i tzv. solidární daň. A pozor – podnikání v předčasném důchodu je omezeno.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB