Horší spotřebitelská nálada pravděpodobně dokazuje, že růst spotřeby domácností je stále jen velmi pozvolný. A to navzdory tomu, že se domácnosti těší poměrně solidnímu růstu mezd, který díky zpomalení inflace znamená výrazné zvýšení kupní síly, a rovněž vysokému stavu nadměrných úspor. Naproti tomu rychlý růst objemu úvěrování domácností ukazuje na daleko lepší sentiment oproti konjunkturálním průzkumům.
Tuzemská podnikatelská důvěra stále nevykazuje známky jasného oživení a v červenci více než korigovala červnový nárůst. Nálada v průmyslu kolísá z měsíce na měsíc, obecně ale zůstává nízká. V červenci se propadla těsně pod 90 bodů z červnových 94,8 bodu. Průmyslová aktivita tak zřejmě zůstává slabá i na začátku třetího čtvrtletí, což pravděpodobně více a více reflektuje útlum průmyslu v sousedním Německu.
Nálada byla dle červencových PMI (Index nákupních manažerů, pozn. red.) zhoršená i v eurozóně. PMI ve zpracovatelském průmyslu klesl o 0,2 bodu. na 45,6 bodu a v službách ještě výrazněji o 0,9 bodu na 51,9 bodu. Oba indexy skončily pod očekáváním trhu. Vliv na to měl zejména výrazný pokles PMI v Německu, kde se aktivita v průmyslu i službách zhoršuje již druhý měsíc v řadě.
Předstihové indikátory naznačují stále jen velmi utlumený růst ekonomiky eurozóny. Negativně překvapil i americký PMI ze zpracovatelského průmyslu, když klesl pod 50bodovou hranici na 49,5 bodu. To ale částečně kompenzovalo pozitivní překvapení ve službách, kde PMI setrvává vysoko nad zmíněnou hranicí na 56 bodu. v červenci.
Ve výsledku slabší data z eurozóny ale neoslabila euro, které bylo vůči dolaru v závěru dne téměř beze změny, byť během dne dosahovalo až o 0,3 procenta slabších hodnot. Globální tržní sazby měly ve středu tendenci spíše mírně klesat, zatímco korunové tržní sazby lehce rostly o tři až pět bazických bodů dle splatnosti.
To je však jen velmi mírný pohyb s ohledem na předchozí propad korunových sazeb o více než 15 bazických bodů za poslední týden. Česká koruna se obchodovala v poměrně úzkém pásmu kolem 25,42 CZK/EUR, zatímco ostatní středoevropské měny výrazně ztrácely. Maďarský forint odepsal vůči euru 0,8 procenta vlivem holubičích komentářů představitelů tamní centrální banky. Polský zlotý následoval se ztrátou 0,4 procenta.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)