Bída? Nejčastěji na zvoncích na Moravě

Zhruba na každého jednoho muže z půl milionu obyvatel ČR připadlo při narození příjmení Bída a dnes jich v naší republice žije celkem 19. Pokračujeme v seriálu o „finančních příjmeních“. Bídová se jmenuje 25 žen, z nichž tři pětiny (15) žijí v oblastech Uherský Brod a Uherské Hradiště. Mužů s příjmením Bída je koncentrace ve zmíněných oblastech podobná, takže jen pět Bídů žije v jiných částech Česka. A v Praze pak žije jediný tuzemský nositel příjmení Bida.

Ulice Na Bídě v obci Polička. Foto: Jindřich Kolomazník

Příjmení Bídák nemá nikdo, avšak statistiky v roce 2011 naposledy registrovaly osobu s příjmím Bidak. Muž, který by se jmenoval Bídař, už v ČR nežije, ale na Kadaňsku žije poslední nositelka tohoto příjmení, paní Bídařová, která se narodila v roce 1935. Bidařů a Bidařových jsou oproti tomu desítky (celkem 69 mužů a žen). Nejznámější z nich je krasobruslařská rodina – juniorský mistr světa Martin, jeho starší bratr Petr a jejich matka, trenérka Iveta.

Pro úplnost dodejme, že v Česku neexistuje příjmení Bídný. Podle serveru Namespedia ale žije ve světě několik desítek lidí s příjmením Bidny. Patnáct v Rusku, 14 ve Spojených státech, osm v Británii, šest v Polsku, tři v Izraeli a dva v Austrálii. Česká stopa však není k nalezení…

MIZINA S RUSKÝMI KOŘENY

Pokud existuje příjmení Bída, mělo by existovat též příjmení Mizina, říkali jsme si v redakci, jenže opak je pravdou. Přesněji řečeno, lidé s tímto příjmím žili, jak dokládají např. záznamy amerického serveru ancestry.com, kde na seznamu pasažérů-přistěhovalců figuruje Josefa Mizina a kde je podle sčítání lidu z roku 1920 zřejmý poslední výskyt jména ve státě Wisconsin.

A statisticky je z USA doloženo 17 výskytů narození, úmrtí a sňatků, kde figurovalo příjmení Mizina. Jenže. Jméno se doposud vyskytuje v dnešním Rusku a na Ukrajině, takže domnívat se, že americká stopa tohoto příjmení má pouze české kořeny, vede do slepé uličky.

NUZNÝ VS. ELEND

Víte, co znamená staročeské sloveso nuzovati? Mít nouzi. Tedy míti nedostatek nebo nemít nic. Příjmení Nuzný, Nuzota nebo Nuzák ve statistikách nenajdete. Jeden z obyvatel České republiky se jmenuje Elend, což v němčině znamená „nuzný“. Podle statistik žije na Mladoboleslavsku a věkem patří mezi třicátníky.

V České republice ale žije více než 300 lidí s příjmením Nouza/Nouzová, které podle autorky výkladového slovníku českých příjmení, profesorky Dobravy Moldanové vzniklo ze slova obecného významu nouze (tíseň, nedostatek). A kde jich žije nejvíce? Nepřekvapí, že v Praze (40 mužů a 42 žen).

Zdrobnělinou je další příjmení – Nuzík/Nuzíková, jichž u nás žije téměř 80, zhrubělou podobou pak Nouzák/Nouzáková, kterých je celkem 188.

Možná už jste slyšeli o tom, že nejnižší rozhledna na světě se nachází v Nouzově u Semil a že souvisí s Járou Cimrmanem. S Nouzovem, jako místním jménem, však v každém případě souvisí příjmení Nouzecký. Mužů a žen s tímto příjmím u nás žije asi čtyřicet. Podobně je na tom příjmení Nouzovský/ Nouzovská (26 mužů, 33 žen).

A perličkou na závěr budiž to, že podle statistik žije v Praze žena, která se jmenuje Nouzahusáková. Kdo nevěří, ať si klikne.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Vyloučení z UNESCO by byla jeho ostuda, ne Prahy

Ochrana historického dědictví Prahy je nutná, o tom nikdo nepochybuje a bez pochyby v Praze funguje v dostatečné míře skrze památkovou péči. Staré Město a Malá Strana jsou zafixované struktury, ale není důvod, proč …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru