Boháčů je v ČR ani ne pět tisíc. Majetných do dvaceti. Zámožných jen pět

Naše příjmení jsou různá, podle statistik ministerstva vnitra je jich na území ČR evidováno téměř půl milionu – a to včetně cizinců. Někdy může příjmení život komplikovat, a lidé si ho změní, jindy nás baví. Na léto jsme proto pro naše čtenáře připravili seriál o tuzemských příjmeních, která mají vztah ke světu financí, k penězům a majetku, k bohatství anebo naopak chudobě. Začneme, jak již naznačil titulek, bohatstvím.

Pavel Landovský ve filmu Utrpení mladého Boháčka. Foto: www.fdb.cz, zdroj: Bontonfilm, autor: Vladimír Souček

Co myslíte, žije v Čechách, na Moravě a ve Slezsku víc Boháčů nebo Bohatých? A je víc Bohatů nebo Boháčků? Kdo tipoval Boháče, má bod. V roce 2017 jich v Česku žije téměř pět tisíc (podle statistických údajů přesně 4745). Nejvíce – 299 mužů a 293 žen – jich žije v Praze, největší koncentrace tohoto příjmení je ale v Soběslavi a okolí: U mužů je to zde 24. nejčastější příjmení a u žen dokonce každé osmnácté. Pro srovnání – v metropoli je 18. nejčastější příjmení Hájek/Hájková, které má v ČR více než dvacet tisíc lidí.

Průměrnému českému Boháčovi je 42 let, Boháčové o tři víc. Pokud jde o kraje, nejvíce Boháčů žije v Moravskoslezském (483 mužů a 472 žen, a jen v Ostravě jich je více než 200), což je více než pětina z celkového počtu, nejchudší na Boháče je Karlovarský kraj. Nejvíce Boháčů (51) se narodilo v roce 1977. Žen, které se dnes jmenují Boháčová, se narodilo nejvíc v roce 1956 (48).

Dodejme, že v okrese Bruntál žije muž (73 let), který se jmenuje Bohač, jediný toho jména v celé republice. V Praze pak žijí jediní dva nositelé příjmení Neboháč/Neboháčová.

V oblasti Soběslav je příjmení Boháč 24. nejčastější. Pro srovnání: V Praze je to příjmení Králová. Zdroj: prijmeni.cz

VYSOČINA BEZ BOHATŮ

Bohatých je v ČR, tedy podle příjmení, ani ne osm set mužů (393) a žen (382), což je 6x méně než Boháčů. Nejméně jich žije na Karlovarsku a na Zlínsku, nejvíce (171) ve Středočeském kraji. Největší koncentrace Bohatých (celkem 50) je v Čáslavi a okolí, kde žije cca 25 tisíc lidí. Ve více než milionové metropoli jich je jen 43 mužů a 34 žen.

Nositelů příjmení Bohata/Bohatová je aktuálně v ČR 666 (335 mužů a 331 žen) – a vůbec nechceme spekulovat nad tím, co komu toto číslo připomíná. Zhruba dvě třetiny Bohatů žijí v Praze a ve Středočeském kraji, respektive v okolí metropole (Kolín, Benešov, Říčany, Černošice, Kutná Hora). Celorepublikově nejfrekventovanější příjmení Bohata je v Kraslicích a okolí pak v Benešově a ve Slavkově u Brna. V kraji Vysočina nežije Bohata ani jeden…

Boháčků je téměř třikrát více než Bohatů. Přesně 923 mužů a 927 žen. Zřejmě nejvíce toto příjmení proslavili herci Pavel Landovský (traktorista Tonda Boháček) a jeho filmová matka Stella Zázvorková v komedii Utrpení mladého Boháčka z roku 1969. Sedmina tuzemských Boháčků žije v hlavním městě (260), pětina v kraji Středočeském. Největší koncentrace nositelů příjmení je ve Žďáru nad Sázavou, Poděbradech a Voticích. V případě krajů pak na Vysočině.

ZÁMOŽNÝ A MAJETNÝ

Boháčiků sice nejvíce žije v Ostravě (12), ale v poměru k počtu obyvatel jich je nejvíce v Lipníku nad Bečvou a okolí (6). Bohačíků žije nejvíce ve Frýdku-Místku, ale na dvakrát vyšší frekvence tohoto příjmení je v Krnově a jeho okolí.

Polovina tuzemských Bohačiků žije v Kladně (3), ženy se koncentrovaly do Chomutova (4). A po jednom jsou k nalezení muži s příjmením Boháčík v pověřených obcích Holešov, Ostrava a Zlín ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Žen s tímto příjmením je pět a pouze ve Zlínském kraji.

Z němčiny vycházející varianty příjmení – Reich, Reichel, Reichelt – nosí nejméně 1500 obyvatel ČR. Nejméně zastoupené je to poslední – Reichelt. Nejvíce rodin Reichů žije v oblasti Vyškova.

Ale ještě vzácnější je příjmení Majetný/Majetná, které má jen 19 lidí aktuálního věkového průměru 36 let. Jaké jsou šance na zachování příjmení Zámožný, posuďte sami. Zámožná je jen jedna žena ve věku 87 let (Ostrava) a čtyři muži, z nichž 3 žijí na severu Moravy a jeden na jihu. Jejich věkový průměr je 79 let. Nejmladší Zámožný je ročník 1957, čili letos oslavil nebo oslaví šedesátiny…

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Jak nasytit lidstvo. Pomůže genetický kód pšenice

Dvěma stovkám vědců z dvaceti zemí světa se po třinácti letech společného výzkumu podařilo rozluštit celý dědičný kód pšenice seté. Na bádání se významnou měrou podíleli také olomoučtí odborníci z Ústavu …

Češi si odnesli z lesa houby za miliardy

Sběr hub a dalších lesních plodů je takřka celonárodní koníček. Každý rok si Češi odnesou z lesa tuny hřibů, kozáků, lišek, borůvek, ostružin nebo brusinek za několik miliard korun. Vloni to bylo podle ministerstva …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru