Boháčů je v ČR ani ne pět tisíc. Majetných do dvaceti. Zámožných jen pět

Naše příjmení jsou různá, podle statistik ministerstva vnitra je jich na území ČR evidováno téměř půl milionu – a to včetně cizinců. Někdy může příjmení život komplikovat, a lidé si ho změní, jindy nás baví. Na léto jsme proto pro naše čtenáře připravili seriál o tuzemských příjmeních, která mají vztah ke světu financí, k penězům a majetku, k bohatství anebo naopak chudobě. Začneme, jak již naznačil titulek, bohatstvím.

Pavel Landovský ve filmu Utrpení mladého Boháčka. Foto: www.fdb.cz, zdroj: Bontonfilm, autor: Vladimír Souček

Co myslíte, žije v Čechách, na Moravě a ve Slezsku víc Boháčů nebo Bohatých? A je víc Bohatů nebo Boháčků? Kdo tipoval Boháče, má bod. V roce 2017 jich v Česku žije téměř pět tisíc (podle statistických údajů přesně 4745). Nejvíce – 299 mužů a 293 žen – jich žije v Praze, největší koncentrace tohoto příjmení je ale v Soběslavi a okolí: U mužů je to zde 24. nejčastější příjmení a u žen dokonce každé osmnácté. Pro srovnání – v metropoli je 18. nejčastější příjmení Hájek/Hájková, které má v ČR více než dvacet tisíc lidí.

Průměrnému českému Boháčovi je 42 let, Boháčové o tři víc. Pokud jde o kraje, nejvíce Boháčů žije v Moravskoslezském (483 mužů a 472 žen, a jen v Ostravě jich je více než 200), což je více než pětina z celkového počtu, nejchudší na Boháče je Karlovarský kraj. Nejvíce Boháčů (51) se narodilo v roce 1977. Žen, které se dnes jmenují Boháčová, se narodilo nejvíc v roce 1956 (48).

Dodejme, že v okrese Bruntál žije muž (73 let), který se jmenuje Bohač, jediný toho jména v celé republice. V Praze pak žijí jediní dva nositelé příjmení Neboháč/Neboháčová.

V oblasti Soběslav je příjmení Boháč 24. nejčastější. Pro srovnání: V Praze je to příjmení Králová. Zdroj: prijmeni.cz

VYSOČINA BEZ BOHATŮ

Bohatých je v ČR, tedy podle příjmení, ani ne osm set mužů (393) a žen (382), což je 6x méně než Boháčů. Nejméně jich žije na Karlovarsku a na Zlínsku, nejvíce (171) ve Středočeském kraji. Největší koncentrace Bohatých (celkem 50) je v Čáslavi a okolí, kde žije cca 25 tisíc lidí. Ve více než milionové metropoli jich je jen 43 mužů a 34 žen.

Nositelů příjmení Bohata/Bohatová je aktuálně v ČR 666 (335 mužů a 331 žen) – a vůbec nechceme spekulovat nad tím, co komu toto číslo připomíná. Zhruba dvě třetiny Bohatů žijí v Praze a ve Středočeském kraji, respektive v okolí metropole (Kolín, Benešov, Říčany, Černošice, Kutná Hora). Celorepublikově nejfrekventovanější příjmení Bohata je v Kraslicích a okolí pak v Benešově a ve Slavkově u Brna. V kraji Vysočina nežije Bohata ani jeden…

Boháčků je téměř třikrát více než Bohatů. Přesně 923 mužů a 927 žen. Zřejmě nejvíce toto příjmení proslavili herci Pavel Landovský (traktorista Tonda Boháček) a jeho filmová matka Stella Zázvorková v komedii Utrpení mladého Boháčka z roku 1969. Sedmina tuzemských Boháčků žije v hlavním městě (260), pětina v kraji Středočeském. Největší koncentrace nositelů příjmení je ve Žďáru nad Sázavou, Poděbradech a Voticích. V případě krajů pak na Vysočině.

ZÁMOŽNÝ A MAJETNÝ

Boháčiků sice nejvíce žije v Ostravě (12), ale v poměru k počtu obyvatel jich je nejvíce v Lipníku nad Bečvou a okolí (6). Bohačíků žije nejvíce ve Frýdku-Místku, ale na dvakrát vyšší frekvence tohoto příjmení je v Krnově a jeho okolí.

Polovina tuzemských Bohačiků žije v Kladně (3), ženy se koncentrovaly do Chomutova (4). A po jednom jsou k nalezení muži s příjmením Boháčík v pověřených obcích Holešov, Ostrava a Zlín ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Žen s tímto příjmením je pět a pouze ve Zlínském kraji.

Z němčiny vycházející varianty příjmení – Reich, Reichel, Reichelt – nosí nejméně 1500 obyvatel ČR. Nejméně zastoupené je to poslední – Reichelt. Nejvíce rodin Reichů žije v oblasti Vyškova.

Ale ještě vzácnější je příjmení Majetný/Majetná, které má jen 19 lidí aktuálního věkového průměru 36 let. Jaké jsou šance na zachování příjmení Zámožný, posuďte sami. Zámožná je jen jedna žena ve věku 87 let (Ostrava) a čtyři muži, z nichž 3 žijí na severu Moravy a jeden na jihu. Jejich věkový průměr je 79 let. Nejmladší Zámožný je ročník 1957, čili letos oslavil nebo oslaví šedesátiny…

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Vyloučení z UNESCO by byla jeho ostuda, ne Prahy

Ochrana historického dědictví Prahy je nutná, o tom nikdo nepochybuje a bez pochyby v Praze funguje v dostatečné míře skrze památkovou péči. Staré Město a Malá Strana jsou zafixované struktury, ale není důvod, proč …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru