Chudých je v Česku a na Moravě něco přes tisícovku. A nejméně v Libereckém kraji

Pokračujeme v letním seriálu o českých příjmeních. Před týdnem byla řeč o Bohatých, dnes se podíváme na Chudé a další příjmení, která byla odvozena od slova chudoba. Je častější výskyt příjmení Chudý nebo Chudoba?

Zřejmě nejznámějším nositelem příjmení Chudoba je prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Foto: Archiv

Podle statistiky ministerstva vnitra má příjmení Chudý má 507 mužů a 547 žen je Chudých. Nejvíce jich najdeme v české metropoli (41 mužů a 56 žen) a téměř čtvrtina ze všech zde žijících Chudých má bydliště na Praze 11. Dalšími „baštami“ Chudých jsou Hradec Králové (28 mužů, 33 žen) a Ostrava (23 mužů a 20 žen). Více než pětina Chudých (227) žije v Moravskoslezském kraji, nejméně jich je naopak v Libereckém kraji a na Vysočině. Chudých holčiček se za poslední roky narodilo nejvíce (10) v roce 2009.

Dnešní „nespisovné“ příjmí Chudej/Chudejová nosí 47 mužů a žen ve věkovém průměru 38 – 43 let a tři čtvrtiny z nich jsou z Moravskoslezského kraje. Po valašsku „hubený člověk“, tedy Chuděj, se jmenuje 205 mužů a 189 žen. Podle výkladového slovníku profesorky Dobravy Moldanové může „chudý“ znamenat též „poddaný“.

Velmi vzácné je příjmení Chudi/Chudiová. V ČR je jen pět nositelů toho jména (a z toho jen jedna žena), největší koncentrace jich žije v oblasti města Odry v Moravskoslezském kraji. Podobně jsou na tom ti, kdo se jmenují Chudo (19 mužů) nebo Chuda (59 mužů), respektive Chudová (76 žen). Nejvíce jich žije v Ostravě (Chudo 10 a Chuda 7).

CHUDÁCI NE, JEN CHUDÁČKOVÉ

Statistiky ukazují, je v Česku, na Moravě a ve Slezsku nežije nikdo, kdo by se jmenoval Chudák nebo Chudak, avšak osm mužů nosí příjmení Chudiak a 17 žen Chudiaková. Nejčastější je toto příjmení v oblasti Hranice na Moravě.

Výskyt příjmí Chudý (a dalších variant) v Moravskoslezském kraji silně kontrastuje s příjmením Chudáček – Chudáčková. Ve zmíněném kraji totiž nežije nikdo toho jména. Chudáčků a Chudáčkových jsou v Česku čtyři stovky a z toho desetina žije v západočeských Nýřanech. Téměř dvě třetiny tuzemských Chudáčků mají bydliště (a zřejmě i kořeny) buď Jihomoravském nebo Plzeňském kraji.

A podívejme se i na další lingvistické varianty. Příjmení Chudačik mají jen 4 lidé, dva muži a dvě ženy, kteří žijí na Moravě v oblasti Kroměříže a Hranice. Početně stejně je na tom příjmí Chudačík (3 muži a 1 žena), jehož nositelé jsou jen na Sokolovsku. Chudáčiků je o něco více – devět mužů a deset žen. Čtvrtina z nich žije v jihočeských Vodňanech. A na Moravě nikdo toho jména.

Příjmení Chudík proslavil slovenský herec, jenž ztvárnil postavu doktora Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města. Reprofoto ČT

OD CHUDKA PO CHUDÍKA

Příjmení Chudek – Chudková má v ČR pouze 13 lidí. Téměř polovina z nich žije v oblasti Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Podle profesorky Moldanové je první známá zmínka o tomto příjmení z roku 1518. Na Příbramsku pak žijí čtyři Chudešovi (z toho jedna žena). Opava a Vítkov na Moravě jsou domovem většiny lidí s příjmím Chudik/Chudiková. Celkem jich u nás žije deset.

Zato Chudíků, kteréžto příjmení proslavil slovenský herec, jenž ztvárnil postavu doktora Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města, jsou v Čechách stovky. Statistiky tvrdí, že letos přesně 341 mužů a žen, přičemž žen je méně a mají vyšší věkový průměr. Téměř čtvrtinu Chudíků (79) najdeme v oblasti Veselí nad Moravou, často se toto příjmí vyskytuje v Brně, Ostravě a Uherském Hradišti.

Ve Veselí nad Moravou také žije třetina všech mužů a žen, kteří mají na zvonku nebo na dveřích napsáno Chudíček či Chudíčková. Z 97 jich ve Veselí žije třiatřicet.

BOHATÝ ŠLECHTIC JAN CHUDOBA

Přestože ze všech 1650 nositelů příjmení Chudoba – Chudobová žije nejvíce v Praze (190), pokud jde o poměr k počtu obyvatel, nejvíce jich lze nalézt v Kutné Hoře a v Nové Pace. Nejvíce Chudobů (mužů) žije ve Středočeském kraji (140), a to 20x více než v kraji Plzeňském, kde jich je nejméně – 7. Obdobně je tomu i u žen. Zřejmě nejznámějším z Chudobů je prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba, s nímž portál FAEI.cz přinesl koncem roku 2016 rozhovor.

Přízvisko Chudoba je známo už z doby husitské, jak dokládá např. Jan z Vartenberka řečený Ralsko nebo též Chudoba. Jan Chudoba z Vartenberka na Ralsku byl prvorozeným synem bohatého šlechtice ze starého rodu Markvarticů. Podle historických pramenů během husitských válek „měnil svou přízeň“ a není divu, že mu husité nejprve sebrali Mnichovo Hradiště a pak vypálili Mimoň, Jablonné v Podještědí a Bělou. Nakonec mu těsně před smrtí (někdy v roce 1435) uzmuli lstí i hrad Ralsko.

Přízvisko Chudoba je známo už z doby husitské, jak dokládá např. Jan z Vartenberka řečený Ralsko nebo též Chudoba. Foto: Ondřej Žváček, CC BY 2.5, wikimedia.org

POSLEDNÍ CHUDOMĚLKA

Do stovek (celkem 463 mužů a žen) se počítají Chudárkovi. Více než polovina z nich bydlí ve Zlínském kraji. Příjmení Chudina/Chudinová (25 mužů a žen) je nesrovnatelně méně časté. Drtivě se koncentruje do oblasti Ústí nad Labem (8 mužů a 9 žen). Podobný počet obyvatel (celkem 29) nese příjmí Chudada/ Chudadová. Nejvíce jich žije v oblasti Chomutova a Olomouce. Chudan/Chudanová se jmenuje jen 18 lidí, z toho polovina bydlí v Praze. Ještě méně je Chuderáků (6 mužů a 10 žen), kteří žijí jen v oblasti města Slaný a na Sokolovsku.

Polovina všech Chudaničů (3) žije v Havířově a okolí, zatímco polovina všech žen s příjmením Chudaničová má adresu v oblasti Mladá Boleslav. Osm lidí s příjmením Chudara – Chudarová pak žije ve Zlíně a v Otrokovicích. Příjmení Chudobjak se vyskytuje jen v oblasti Horšovského Týna a mají je jen dva muži a jedna žena. Rovněž v Plzeňském kraji žijí dvě ženy s příjmením Chudojanová. A v Praze pak bydlí muž, který je jediným a posledním nositelem příjmení Chudomělka.

PSALI JSME:
SERIÁL: Boháčů je v ČR ani ne pět tisíc. Majetných do dvaceti. Zámožných jen pět

Zavřít reklamu ×
  1. „SERIÁL: Chudých je v Česku a na Moravě něco přes tisícovku.“ Morava leží v Česku, váš titulek nedává smysl. :-/

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.