Chudých je v Česku a na Moravě něco přes tisícovku. A nejméně v Libereckém kraji

Pokračujeme v letním seriálu o českých příjmeních. Před týdnem byla řeč o Bohatých, dnes se podíváme na Chudé a další příjmení, která byla odvozena od slova chudoba. Je častější výskyt příjmení Chudý nebo Chudoba?

Zřejmě nejznámějším nositelem příjmení Chudoba je prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Foto: Archiv

Podle statistiky ministerstva vnitra má příjmení Chudý má 507 mužů a 547 žen je Chudých. Nejvíce jich najdeme v české metropoli (41 mužů a 56 žen) a téměř čtvrtina ze všech zde žijících Chudých má bydliště na Praze 11. Dalšími „baštami“ Chudých jsou Hradec Králové (28 mužů, 33 žen) a Ostrava (23 mužů a 20 žen). Více než pětina Chudých (227) žije v Moravskoslezském kraji, nejméně jich je naopak v Libereckém kraji a na Vysočině. Chudých holčiček se za poslední roky narodilo nejvíce (10) v roce 2009.

Dnešní „nespisovné“ příjmí Chudej/Chudejová nosí 47 mužů a žen ve věkovém průměru 38 – 43 let a tři čtvrtiny z nich jsou z Moravskoslezského kraje. Po valašsku „hubený člověk“, tedy Chuděj, se jmenuje 205 mužů a 189 žen. Podle výkladového slovníku profesorky Dobravy Moldanové může „chudý“ znamenat též „poddaný“.

Velmi vzácné je příjmení Chudi/Chudiová. V ČR je jen pět nositelů toho jména (a z toho jen jedna žena), největší koncentrace jich žije v oblasti města Odry v Moravskoslezském kraji. Podobně jsou na tom ti, kdo se jmenují Chudo (19 mužů) nebo Chuda (59 mužů), respektive Chudová (76 žen). Nejvíce jich žije v Ostravě (Chudo 10 a Chuda 7).

CHUDÁCI NE, JEN CHUDÁČKOVÉ

Statistiky ukazují, je v Česku, na Moravě a ve Slezsku nežije nikdo, kdo by se jmenoval Chudák nebo Chudak, avšak osm mužů nosí příjmení Chudiak a 17 žen Chudiaková. Nejčastější je toto příjmení v oblasti Hranice na Moravě.

Výskyt příjmí Chudý (a dalších variant) v Moravskoslezském kraji silně kontrastuje s příjmením Chudáček – Chudáčková. Ve zmíněném kraji totiž nežije nikdo toho jména. Chudáčků a Chudáčkových jsou v Česku čtyři stovky a z toho desetina žije v západočeských Nýřanech. Téměř dvě třetiny tuzemských Chudáčků mají bydliště (a zřejmě i kořeny) buď Jihomoravském nebo Plzeňském kraji.

A podívejme se i na další lingvistické varianty. Příjmení Chudačik mají jen 4 lidé, dva muži a dvě ženy, kteří žijí na Moravě v oblasti Kroměříže a Hranice. Početně stejně je na tom příjmí Chudačík (3 muži a 1 žena), jehož nositelé jsou jen na Sokolovsku. Chudáčiků je o něco více – devět mužů a deset žen. Čtvrtina z nich žije v jihočeských Vodňanech. A na Moravě nikdo toho jména.

Příjmení Chudík proslavil slovenský herec, jenž ztvárnil postavu doktora Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města. Reprofoto ČT

OD CHUDKA PO CHUDÍKA

Příjmení Chudek – Chudková má v ČR pouze 13 lidí. Téměř polovina z nich žije v oblasti Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Podle profesorky Moldanové je první známá zmínka o tomto příjmení z roku 1518. Na Příbramsku pak žijí čtyři Chudešovi (z toho jedna žena). Opava a Vítkov na Moravě jsou domovem většiny lidí s příjmím Chudik/Chudiková. Celkem jich u nás žije deset.

Zato Chudíků, kteréžto příjmení proslavil slovenský herec, jenž ztvárnil postavu doktora Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města, jsou v Čechách stovky. Statistiky tvrdí, že letos přesně 341 mužů a žen, přičemž žen je méně a mají vyšší věkový průměr. Téměř čtvrtinu Chudíků (79) najdeme v oblasti Veselí nad Moravou, často se toto příjmí vyskytuje v Brně, Ostravě a Uherském Hradišti.

Ve Veselí nad Moravou také žije třetina všech mužů a žen, kteří mají na zvonku nebo na dveřích napsáno Chudíček či Chudíčková. Z 97 jich ve Veselí žije třiatřicet.

BOHATÝ ŠLECHTIC JAN CHUDOBA

Přestože ze všech 1650 nositelů příjmení Chudoba – Chudobová žije nejvíce v Praze (190), pokud jde o poměr k počtu obyvatel, nejvíce jich lze nalézt v Kutné Hoře a v Nové Pace. Nejvíce Chudobů (mužů) žije ve Středočeském kraji (140), a to 20x více než v kraji Plzeňském, kde jich je nejméně – 7. Obdobně je tomu i u žen. Zřejmě nejznámějším z Chudobů je prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba, s nímž portál FAEI.cz přinesl koncem roku 2016 rozhovor.

Přízvisko Chudoba je známo už z doby husitské, jak dokládá např. Jan z Vartenberka řečený Ralsko nebo též Chudoba. Jan Chudoba z Vartenberka na Ralsku byl prvorozeným synem bohatého šlechtice ze starého rodu Markvarticů. Podle historických pramenů během husitských válek „měnil svou přízeň“ a není divu, že mu husité nejprve sebrali Mnichovo Hradiště a pak vypálili Mimoň, Jablonné v Podještědí a Bělou. Nakonec mu těsně před smrtí (někdy v roce 1435) uzmuli lstí i hrad Ralsko.

Přízvisko Chudoba je známo už z doby husitské, jak dokládá např. Jan z Vartenberka řečený Ralsko nebo též Chudoba. Foto: Ondřej Žváček, CC BY 2.5, wikimedia.org

POSLEDNÍ CHUDOMĚLKA

Do stovek (celkem 463 mužů a žen) se počítají Chudárkovi. Více než polovina z nich bydlí ve Zlínském kraji. Příjmení Chudina/Chudinová (25 mužů a žen) je nesrovnatelně méně časté. Drtivě se koncentruje do oblasti Ústí nad Labem (8 mužů a 9 žen). Podobný počet obyvatel (celkem 29) nese příjmí Chudada/ Chudadová. Nejvíce jich žije v oblasti Chomutova a Olomouce. Chudan/Chudanová se jmenuje jen 18 lidí, z toho polovina bydlí v Praze. Ještě méně je Chuderáků (6 mužů a 10 žen), kteří žijí jen v oblasti města Slaný a na Sokolovsku.

Polovina všech Chudaničů (3) žije v Havířově a okolí, zatímco polovina všech žen s příjmením Chudaničová má adresu v oblasti Mladá Boleslav. Osm lidí s příjmením Chudara – Chudarová pak žije ve Zlíně a v Otrokovicích. Příjmení Chudobjak se vyskytuje jen v oblasti Horšovského Týna a mají je jen dva muži a jedna žena. Rovněž v Plzeňském kraji žijí dvě ženy s příjmením Chudojanová. A v Praze pak bydlí muž, který je jediným a posledním nositelem příjmení Chudomělka.

PSALI JSME:
SERIÁL: Boháčů je v ČR ani ne pět tisíc. Majetných do dvaceti. Zámožných jen pět

Sdílet:
  1. “SERIÁL: Chudých je v Česku a na Moravě něco přes tisícovku.” Morava leží v Česku, váš titulek nedává smysl. :-/

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Vyloučení z UNESCO by byla jeho ostuda, ne Prahy

Ochrana historického dědictví Prahy je nutná, o tom nikdo nepochybuje a bez pochyby v Praze funguje v dostatečné míře skrze památkovou péči. Staré Město a Malá Strana jsou zafixované struktury, ale není důvod, proč …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru