Příjmení odvozená od slova mince jsou v Česku ojedinělá

Mince je v dnešní podobě kulatý kus kovu, na níž je znak, jenž potvrzuje, že má jistou vnitřní nebo výměnnou hodnotu. Ale nebylo tomu tak vždy, mince bývaly i z jiných matriálů, třeba z kůže nebo porcelánu. Jak zřejmě tušíte, v Česku nežije nikdo, kdy by se jmenoval Mince. Na Karlovarsku ale podle statistik četnosti tuzemských příjmení žil ke konci loňského roku muž s příjmením Minca. Přechýlenou formu Mincová používají čtyři ženy, většina z nich ale přináleží k příjmí Mincu (6 mužů).

Příjmení odvozená od slova mince jsou v Česku ojedinělá. Foto: Pixabay

Podobně v populaci řídké je příjmení Mincel, které má šest mužů a v přechýlené podobě čtyři ženy, které lze najít jen na Ostravsku. Zcela ojedinělé je příjmí Minclová, redakce nalezla jen jednu nositelku tohoto jména. A opět na severu Moravy. Z oblasti Orlové je i další nositel zcela ojedinělého příjmení Minciel.

Početně o mnoho lépe na tom nejsou ani lidé s příjmením Mincér/Mincérová – těch žije v ČR pouze osm (půl mužů a půl žen), které pro změnu najdeme pouze v Ústeckém kraji. Dodejme, že „mincíř“ a „mincér“ se říkalo těm, kdo razili mince…

MUNZAROVI NA KRÁLOVÉHRADECKU

Herec Luděk Munzar. Reprofoto: Česká televize

Mezi lidmi žijícími aktuálně v Česku jsou mnohem více rozšířena příjmení odvozená od německého „die Münze“ (mince). Odhadem jich celkem bude k necelé tisícovce, přičemž zdaleka nejpočetnější jsou Munzarovi, kterých žije na osm set (386 mužů a 414 žen). Nadpoloviční většina z nich má adresu v Královéhradeckém kraji. Vztah k tomuto kraji si už od dětství vytvářel herec Luděk Munzar, který v Hradci Králové vystudoval Vyšší hospodářskou školu a hrál v mládežnickém souboru.

Naopak nejméně četné je příjmení Munz (jeden muž) a Munzová (jedna žena). Ani jeden v ČR žijící muž se nejmenuje Műnz, ale žijí tři ženy s příjmím Műnzová. Nejrozšířenější, variantu tohoto příjmení – Münz/Münzová – má celkem 25 lidí. Podle statistiky žila v loni v Praze jediná žena s příjmením Műnzerová.

Výjimečné je také příjmení Münzing, které má ve statistikách jen jeden výskyt. Munzigových je o něco více – sedm mužů a šest žen. Zatímco většina mužů žije v oblasti Nového Města nad Metují, ženy mají adresu na Mostecku.

STOKRÁT VÍCE BŘÉŤŮ

Muži (4) a ženy (7) s příjmením Münzberg/ Münzbergová žijí jen v Praze a okolí, v metropoli podle statistik vloni žila paní s příjmením Műnzbergová. Nositel mužské podoby tohoto příjmí nežije. Ojedinělé je i další příjmení – Münzbergr, podobně jako několik dalších: Műnzenmaier (jeden muž a jedna žena) či Műnzperger nebo Münzperger (obě příjmí reprezentována po jednom muži). Příjmení s četností jednoho nositele uzavírá paní Mincpergerová z Prahy.

Nepříliš četná jsou příjmení Mincbergr/Mincbergrová a Mincberger/Mincbergerová, jichž v Česku žije shodně po sedmi. To Münzbergerových je o poznání více – 26 mužů a 31 žen. Ve srovnání například se všemi Břetislavy, kteří v ČR žijí, je jich ale stokrát méně… A Munzlingerových (6 mužů a 5 žen) je v porovnání s četností křestního jména Viktor dokonce tisíckrát míň.

PSALI JSME:

SERIÁL: Boháčů je v ČR ani ne pět tisíc. Majetných do dvaceti. Zámožných jen pět
SERIÁL: Chudých je v Česku a na Moravě něco přes tisícovku. A nejméně v Libereckém kraji
SERIÁL: Žebráků najdete nejvíce na Ostravsku. Žebráčkové žijí jen na Moravě
SERIÁL: Bída? Nejčastěji na zvoncích na Moravě
SERIÁL: Drahota? Hlavně ve středních Čechách a v Praze
SERIÁL: Lakomí jsou v Olomouci, Skoupí v Brně. „Skrblíků“ je podle příjmení nejvíce na Moravě
SERIÁL: Kolik máme v Česku Grošů, Krejcarů, Tolarů, Šestáků a Zlatek?
SERIÁL: Kolik je v Česku Halířů? A kolik lidí má příjmení Koruna?

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Senioři na tahu

Lidský život se za posledních sto let prodloužil nejen o roky, ale o desítky let. Doba, kdy po seniorech neštěkl ani pes, už je pryč. Pro vzdělávací instituce, cestovní kanceláře, zájmové spolky i volnočasová …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru