bool(false)

Příjmení odvozená od slova mince jsou v Česku ojedinělá

Mince je v dnešní podobě kulatý kus kovu, na níž je znak, jenž potvrzuje, že má jistou vnitřní nebo výměnnou hodnotu. Ale nebylo tomu tak vždy, mince bývaly i z jiných matriálů, třeba z kůže nebo porcelánu. Jak zřejmě tušíte, v Česku nežije nikdo, kdy by se jmenoval Mince. Na Karlovarsku ale podle statistik četnosti tuzemských příjmení žil ke konci loňského roku muž s příjmením Minca. Přechýlenou formu Mincová používají čtyři ženy, většina z nich ale přináleží k příjmí Mincu (6 mužů).

Příjmení odvozená od slova mince jsou v Česku ojedinělá. Foto: Pixabay

Podobně v populaci řídké je příjmení Mincel, které má šest mužů a v přechýlené podobě čtyři ženy, které lze najít jen na Ostravsku. Zcela ojedinělé je příjmí Minclová, redakce nalezla jen jednu nositelku tohoto jména. A opět na severu Moravy. Z oblasti Orlové je i další nositel zcela ojedinělého příjmení Minciel.

Početně o mnoho lépe na tom nejsou ani lidé s příjmením Mincér/Mincérová – těch žije v ČR pouze osm (půl mužů a půl žen), které pro změnu najdeme pouze v Ústeckém kraji. Dodejme, že „mincíř“ a „mincér“ se říkalo těm, kdo razili mince…

MUNZAROVI NA KRÁLOVÉHRADECKU

Herec Luděk Munzar. Reprofoto: Česká televize

Mezi lidmi žijícími aktuálně v Česku jsou mnohem více rozšířena příjmení odvozená od německého „die Münze“ (mince). Odhadem jich celkem bude k necelé tisícovce, přičemž zdaleka nejpočetnější jsou Munzarovi, kterých žije na osm set (386 mužů a 414 žen). Nadpoloviční většina z nich má adresu v Královéhradeckém kraji. Vztah k tomuto kraji si už od dětství vytvářel herec Luděk Munzar, který v Hradci Králové vystudoval Vyšší hospodářskou školu a hrál v mládežnickém souboru.

Naopak nejméně četné je příjmení Munz (jeden muž) a Munzová (jedna žena). Ani jeden v ČR žijící muž se nejmenuje Műnz, ale žijí tři ženy s příjmím Műnzová. Nejrozšířenější, variantu tohoto příjmení – Münz/Münzová – má celkem 25 lidí. Podle statistiky žila v loni v Praze jediná žena s příjmením Műnzerová.

Výjimečné je také příjmení Münzing, které má ve statistikách jen jeden výskyt. Munzigových je o něco více – sedm mužů a šest žen. Zatímco většina mužů žije v oblasti Nového Města nad Metují, ženy mají adresu na Mostecku.

STOKRÁT VÍCE BŘÉŤŮ

Muži (4) a ženy (7) s příjmením Münzberg/ Münzbergová žijí jen v Praze a okolí, v metropoli podle statistik vloni žila paní s příjmením Műnzbergová. Nositel mužské podoby tohoto příjmí nežije. Ojedinělé je i další příjmení – Münzbergr, podobně jako několik dalších: Műnzenmaier (jeden muž a jedna žena) či Műnzperger nebo Münzperger (obě příjmí reprezentována po jednom muži). Příjmení s četností jednoho nositele uzavírá paní Mincpergerová z Prahy.

Nepříliš četná jsou příjmení Mincbergr/Mincbergrová a Mincberger/Mincbergerová, jichž v Česku žije shodně po sedmi. To Münzbergerových je o poznání více – 26 mužů a 31 žen. Ve srovnání například se všemi Břetislavy, kteří v ČR žijí, je jich ale stokrát méně… A Munzlingerových (6 mužů a 5 žen) je v porovnání s četností křestního jména Viktor dokonce tisíckrát míň.

PSALI JSME:

SERIÁL: Boháčů je v ČR ani ne pět tisíc. Majetných do dvaceti. Zámožných jen pět
SERIÁL: Chudých je v Česku a na Moravě něco přes tisícovku. A nejméně v Libereckém kraji
SERIÁL: Žebráků najdete nejvíce na Ostravsku. Žebráčkové žijí jen na Moravě
SERIÁL: Bída? Nejčastěji na zvoncích na Moravě
SERIÁL: Drahota? Hlavně ve středních Čechách a v Praze
SERIÁL: Lakomí jsou v Olomouci, Skoupí v Brně. „Skrblíků“ je podle příjmení nejvíce na Moravě
SERIÁL: Kolik máme v Česku Grošů, Krejcarů, Tolarů, Šestáků a Zlatek?
SERIÁL: Kolik je v Česku Halířů? A kolik lidí má příjmení Koruna?

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Opening

Dětem spoří jen čtvrtina rodičů

Tři čtvrtiny rodičů svým ratolestem spoří. To je dobrá zpráva. Nejčastěji volí některé z finančních produktů zaměřených na děti (55 %). Ale teď ta špatná - jen velmi málo rodičů ale svým dětem dává stranou více než …

Kybernetická kriminalita: Stále se málo chráníme

V ochraně svých počítačů nebo mobilních telefonů je početná část Čechů nepoučitelná a útok hackerů tak může být úspěšný. Nemění přístupová hesla, PIN kódy, zapomíná na ochranu mobilu. Takzvaný Index bezpečnosti …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru