Sešup úrokových sazeb v bankách pokračuje

Když banky zvyšují úrokové sazby, popisují to přímo těmito slovy nebo oznamují „ještě vyšší úroky“, jako třeba banka Creditas. Když sazby snižují, obvykle to označují jako „úpravu sazeb“. Po řadu měsíců uvedená oznámení ohlašují už jen „úpravy“, tak jako naposledy mBank a Hello bank! k prvnímu květnu.
Lídrem i po snížení sazeb zůstává Hello bank! s úrokem 0,6 procenta do 200 tisíc korun a bez jakýchkoli podmínek. Foto: FAEI.cz

Kdo si dnes dokáže vzpomenout, kdy se úrokové sazby naposledy zvyšovaly? Není to tak dávno. Řeč je o únoru 2020 po zvýšení sazeb centrální banky na dnes neuvěřitelných 2,25 %. Komerční banky pak nabízely až 1,5 procenta ročního zhodnocení a v některých omezených akcích až tři procenta.

Ale dlouho jim to nevydrželo. Už od počátku loňského dubna začaly banky sazby opět snižovat a sešup se nezastavil dodnes. Podobně jako u České národní banky (ČNB), která jen v březnu 2020 snížila repo sazbu dvakrát, a to razantně na pouhé procento, a v květnu 2020 na současných 0,25 procenta.

Z tohoto úhlu pohledu dnes několik komerčních bank nabízí klientům na spořicích účtech víc, než ČNB jim, což není žádné hrdinství, ale před pandemií to bylo naprosto vyloučené. Lídrem v tomto směru zůstává i po snížení sazeb francouzská Hello bank! s úrokem 0,6 procenta do 200 tisíc korun.

PSALI JSME:
Půl procenta je dnes terno

Na rozdíl od rakouské Raiffeisenbank to nabízí bez jakýchkoli podmínek. Její luxusní úročení běžného účtu ve výši 0,6 % se ale proměnilo v nulu, podobně jako kdysi jednoprocentní zhodnocení běžného účtu u Air Bank.

Německá mBank (její mateřskou společností je Commerzbank, pozn. red.) snížila úrok mSpoření z 0,9 na 0,4 procenta, čímž se propadla do šedého spořicího průměru. Vyšší úrok půl procenta totiž dnes za různých podmínek nabízí ještě tři banky: Moneta Money Bank, J&T Banka a Creditas, která ovšem jako jediná z nich nestaví klienty před žádné bariéry až do úložky 350 tisíc korun.

Nelze přejít, že na českém trhu jsou i banky, které na spořicích účtech nabízejí 0,05 procenta nebo dokonce i 0,01 %. A to už od první vložené koruny.

PSALI JSME:
V bankách leží 1,4 bilionu korun s nulovým úrokem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru