Setkání s úředníkem? Pro třetinu firem a podnikatelů je nejhorší berňák

Z výsledků ankety uspořádané Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) na téma „Šikana úředníků vyplývá, že druhou nejčastější institucí, se kterou se podnikatel v České republice střetne, je finanční úřad.
Pro třetinu účastníků ankety AMSP ČR byla zkušenost s finančním úřadem nejhorší při setkání s úředníkem či kontrolorem ze státní správy. Ilustrační foto: faei.cz

Tuto skutečnost potvrdilo 42 procent respondentů. Současně celá třetina dotázaných hodnotí zkušenost s finančním úřadem jako nejhorší při setkání s úředníkem či kontrolorem ze státní správy.

Přestože v posledních letech oproti rokům 2014-2018 klesl počet kontrolních úkonů ze strany finančních úřadů, je nutné podotknout, že současně – podle dat finanční správy – větší počet kontrolních úkonů končí daňovým doměrkem nebo penalizací podnikatelských subjektů.

Jedna z otázek ankety asociace zkoumala, zda respondenti znají z vlastní praxe pocit, kdy množství a způsob provádění kontrol oni sami subjektivně pociťují jako formu šikany ze strany státních orgánů. Zdroj: AMSP ČR

Z tohoto důvodu není výsledek ankety podnikatelské asociace překvapením. Je třeba také poukázat na nejednotný přístup správců daně, kdy je stejný problém nezřídka posouzen různě, takže finální stanovisko musí zaujmout až příslušný správní soud. To samozřejmě podnikatele zatěžuje dalšími výdaji.

V současném daňově turbulentním prostředí proto nelze než doporučit obrátit se včas na specialisty v oboru daní a nespoléhat se pouze na benevolenci či výklad státního úředníka.

Autor je daňový poradce společnosti PKF Apogeo Tax
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB