Severský koncern investoval do tradiční české značky více než miliardu

Čtvrtstoletí od svého založení slaví letos v listopadu švédsko-finský koncern Assa Abloy. Z tradičního severského výrobce zámků se v průběhu let stal přední světový producent a dodavatel dveřních systémů a časopis Forbes firmu opakovaně zařazuje do žebříčku top 100 nejinovativnějších firem světa.
Tradiční česká firma s více než stoletou historií výroby zámků má v rámci koncernu postavení jedné z nejprestižnějších továren a významného vývojového centra. Foto: FAB/Assa Abloy

Úspěšnou cestu severského koncernu na špičku v oblasti mechanického, elektromechanického i elektronického zabezpečení přístupu lemuje dlouhá řada technických inovací, unikátních produktů a více než dvě stovky akvizic. Jednou z nich je také česká továrna FAB v Rychnově nad Kněžnou, která je součástí Assa Abloy od roku 1997.

Tradiční česká firma s více než stoletou historií výroby zámků (pozn. red. – Továrna na železné zboží Fáborský a Šeda byla založena již 9. října 1911) má v rámci koncernu postavení jedné z nejprestižnějších továren a významného vývojového centra.

Assa Abloy nepřetržitě podporuje vývoj nových produktů a modernizaci výroby v továrně FAB s celkovými investicemi přesahujícími miliardu korun.

„Spojení s Assa Abloy znamená pro rychnovský závod dlouhodobě strategickou výhodu. Stali jsme se klíčovým závodem koncernu, pravidelně investujeme v řádu stovek milionů do technologií, prostředí nebo třeba bezpečnosti. Vyvíjíme zde nové produkty, rozšiřujme a automatizujeme výrobu, která brzy dosáhne objemu deset milionů zámků ročně,“ říká Jan Galda, ředitel závodu a regionu Východní Evropy.

„Celosvětový důraz naší společnosti na inovace se projevuje například v tom, že časopis Forbes nás opakovaně zařazuje do žebříčku top 100 nejinovativnějších firem světa,“ dodává Martin Šedivý, ředitel společnosti Assa Abloy Czech & Slovakia s tím, že společnost se soustředí především na vývoj a dodávku komplexních přístupových řešení a platforem z perspektivní oblasti internetu věcí a chytrých domácností.

PSALI JSME:
Jak si lidé v minulém století představovali „chytrou domácnost“

To, že jde o trend, potvrzuje i zakladatel české zámečnické firmy Tomáš Kaltmeyer, která vznikla v roce 1988. Podle něj majetky za statisíce či spíše miliony dodnes chrání zámkové vložky staré půldruhého století.

„Jde samozřejmě o nadsázku, ale dosud nejrozšířenější způsob zamykání je pomocí zubatého klíče a cylindrické vložky, které si v roce 1863 patentoval Američan Linus Yale junior. I přes dílčí vylepšení se základní princip za sto padesát let nezměnil,“ vysvětluje Kaltmeyer.

Podle dostupných dat jedné z největších společností na světovém trhu v oblasti bezpečnostních a přístupových řešení, švýcarské výrobce dormakaba až 85 % domácností zamyká svoje byty a domy zastaralými, tedy „zubatými“ klíči. V komerčních budovách je situace ještě horší. Podobně je tomu i na Slovensku, zatímco naopak v Německu je starých klíčů jen pětina.

PSALI JSME:
U okna jim nocoval cizí muž, teď je chrání kamera

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Na čem závisí další oživení společnosti Meta?

Společnost Meta (dříve Facebook, pozn. red.), která od začátku roku vzrostla o více než 30 procent, oznámí ve středu, po uzavření trhu a zámořského času, své výsledky. Po téměř 80% propadu ze svého vrcholu v srpnu …

Akcionáři Monety schválili dividendu devět korun za akcii

V úterý proběhla valná hromada Moneta Money Bank, která patří mezi šestici největších v tuzemsku působících bank a která zároveň – jako jediná – není většinově vlastněna „matkou“ ze zahraničí. S tím samozřejmě …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB