Severský koncern investoval do tradiční české značky více než miliardu

Čtvrtstoletí od svého založení slaví letos v listopadu švédsko-finský koncern Assa Abloy. Z tradičního severského výrobce zámků se v průběhu let stal přední světový producent a dodavatel dveřních systémů a časopis Forbes firmu opakovaně zařazuje do žebříčku top 100 nejinovativnějších firem světa.
Tradiční česká firma s více než stoletou historií výroby zámků má v rámci koncernu postavení jedné z nejprestižnějších továren a významného vývojového centra. Foto: FAB/Assa Abloy

Úspěšnou cestu severského koncernu na špičku v oblasti mechanického, elektromechanického i elektronického zabezpečení přístupu lemuje dlouhá řada technických inovací, unikátních produktů a více než dvě stovky akvizic. Jednou z nich je také česká továrna FAB v Rychnově nad Kněžnou, která je součástí Assa Abloy od roku 1997.

Tradiční česká firma s více než stoletou historií výroby zámků (pozn. red. – Továrna na železné zboží Fáborský a Šeda byla založena již 9. října 1911) má v rámci koncernu postavení jedné z nejprestižnějších továren a významného vývojového centra.

Assa Abloy nepřetržitě podporuje vývoj nových produktů a modernizaci výroby v továrně FAB s celkovými investicemi přesahujícími miliardu korun.

„Spojení s Assa Abloy znamená pro rychnovský závod dlouhodobě strategickou výhodu. Stali jsme se klíčovým závodem koncernu, pravidelně investujeme v řádu stovek milionů do technologií, prostředí nebo třeba bezpečnosti. Vyvíjíme zde nové produkty, rozšiřujme a automatizujeme výrobu, která brzy dosáhne objemu deset milionů zámků ročně,“ říká Jan Galda, ředitel závodu a regionu Východní Evropy.

„Celosvětový důraz naší společnosti na inovace se projevuje například v tom, že časopis Forbes nás opakovaně zařazuje do žebříčku top 100 nejinovativnějších firem světa,“ dodává Martin Šedivý, ředitel společnosti Assa Abloy Czech & Slovakia s tím, že společnost se soustředí především na vývoj a dodávku komplexních přístupových řešení a platforem z perspektivní oblasti internetu věcí a chytrých domácností.

PSALI JSME:
Jak si lidé v minulém století představovali „chytrou domácnost“

To, že jde o trend, potvrzuje i zakladatel české zámečnické firmy Tomáš Kaltmeyer, která vznikla v roce 1988. Podle něj majetky za statisíce či spíše miliony dodnes chrání zámkové vložky staré půldruhého století.

„Jde samozřejmě o nadsázku, ale dosud nejrozšířenější způsob zamykání je pomocí zubatého klíče a cylindrické vložky, které si v roce 1863 patentoval Američan Linus Yale junior. I přes dílčí vylepšení se základní princip za sto padesát let nezměnil,“ vysvětluje Kaltmeyer.

Podle dostupných dat jedné z největších společností na světovém trhu v oblasti bezpečnostních a přístupových řešení, švýcarské výrobce dormakaba až 85 % domácností zamyká svoje byty a domy zastaralými, tedy „zubatými“ klíči. V komerčních budovách je situace ještě horší. Podobně je tomu i na Slovensku, zatímco naopak v Německu je starých klíčů jen pětina.

PSALI JSME:
U okna jim nocoval cizí muž, teď je chrání kamera

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Hugo Boss trpí kvůli koronaviru i demonstracím

V důsledku uzavření obchodů a omezení cestovního ruchu se výrazně propadly prodeje módního domu Hugo Boss. Situaci navíc zhoršují i demonstrace proti rasismu ve Spojených státech.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé vyhodí 13krát víc potravin, než si myslí

Analýza
Unikátní výzkum v Brně ukazuje, kolik potravin lidé nespotřebují a vyhodí do popelnice. Výsledky ukazují, jak zkreslené mají domácnosti představy o plýtvání jídlem. V koši totiž skočí až třináctinásobně více pečiva, zeleniny nebo ovoce, než si lidé myslí.
Rolovat nahoru