Sežeňte si mnohem větší peněženky

Poradna
Jak velké peněženky budeme potřebovat od zítřka? Rozhodně mnohem větší než dosud, protože pro rok 2022 musíme počítat s výrazně vyšší útratou i za běžné výdaje.
Jak velké peněženky budeme potřebovat od zítřka? Ilustrační foto: Depositphotos.com

O desítky procent stoupající ceny energií, očekávání až dvouciferné inflace a letos prudce rostoucí průměrná mzda, která má vliv mj. na zálohy pojištění u podnikatelů v nadcházejícím období, to všechno vede k obavám, že dvojkový rok bude zkouškou naší finanční odolnosti.

Od Nového roku čeká výrazné zdražení elektřiny a plynu ty, kteří nemají u dodavatele cenu smluvně fixovanou.

Ale vzhledem k velkému růstu cen emisních povolenek posun cen nemine, dříve či později, všechny odběratele.

Vzrostou i ceny dálkového vytápění, potravin a prakticky celého sortimentu spotřebního zboží, těžko odhadnutelný je vývoj cen pohonných hmot.

V mnoha městech podraží městská doprava, vodné a stočné, nájemné, poplatky za svoz odpadu či daň z nemovitosti.

A zvláštní politování zaslouží ti, kteří pomýšlejí na nové bydlení – ceny nemovitostí jsou na historickém maximu a sazby hypoték se dostávají ke čtyřem procentům, přičemž slovy písničkáře „konec je v nedohlednu…“

Pozitivně senioři, negativně podnikatelé

Pro rok 2022 je průměrná mzda stanovena na 38 911 korun, jde tedy o více než devítiprocentní meziroční nárůst. Tento statistický údaj je důležitý pro výpočet např. daní (paušální daň, hranice druhého pásma daně z příjmu, pozn. aut.), nemocenských dávek, záloh na pojištění i důchodů, což pocítí pozitivně senioři a negativně podnikatelé.

Solidární část všech důchodů přiznaných nejpozději k 31. 12. se od ledna zvýší o 350 korun a zásluhový díl penze se zvedne o 1,3 procenta. Průměrný starobní důchod se tak vylepší o zhruba 500 Kč, k nimž je nutné připočíst ještě měsíční bonus 300 korun. Další valorizace proběhne vzhledem k vysoké inflaci v červnu 2022 a očekáváme navýšení průměrného důchodu kolem 700 Kč.

Od Nového roku zvedá vyšší průměrná mzda minimální zálohu na sociální pojištění o 253 Kč na 2841 korun a na zdravotní pojištění na 2627 Kč (z 2393 Kč v roce 2021). Jen pro srovnání – v roce 2018 činila minimální záloha na zdravotní pojištění 2024 Kč.  Nová výše minimální zálohy platí vždy od ledna.

PSALI JSME:
Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

O víc než pětistovku

Podnikatele nepříjemně překvapí i zvýšení paušální daně o 525 korun měsíčně. Ta se vypočítává ze tří položek: Paušálu 100 Kč za daň z příjmu, minimální zálohy na zdravotní pojištění a o 15 procent navýšenou minimální zálohu na sociální pojištění. V součtu pro rok 2022 to činí 5994 korun.

Koho tato částka přesto inspiruje ke vstupu do režimu paušální daně a splňuje všechny podmínky (mj. příjmy z podnikání pod milion a není plátce DPH), musí do 10. příslušného měsíce podat formulář na finančním úřadu a do 20. zaplatit první zálohu. Kdo chce naopak placení paušální daně ukončit, musí o tom správce daně informovat do 10. ledna, protože vystoupit ze systému lze jen ke konci roku.

Vylepšení penzí už za leden

A jak si polepší od Nového roku důchodci? Všem důchodům, tedy starobním, invalidním i pozůstalostním, které byly přiznány do konce prosince, se automaticky zvyšuje základní výměra z 3550 korun na 3900 Kč a procentní o 1,3 procenta a dalších 300 korun. Při tzv. souběhu důchodů se zvedá procentní výměra o 1,3 % u procenta, ale dodatečných 300 Kč se týká jen penze, která je vyplácena v plné výši (např. u vdovského ta původně vyšší).

PSALI JSME:
Za paušální daň si podnikatelé v příštím roce připlatí

Na rozdíl od předchozích úprav tentokrát půjde o vylepšení důchodů skutečně už od 1. ledna. Tato dávka se totiž vyplácí zálohově (předem), takže kdo má termín splatnosti např. 24. ledna, dostane kromě vylepšené penze jednorázově i poměrnou část zmíněného navýšení od 1.1.

Noví důchodci si počkají

Prakticky jistá je další valorizace penzí od června 2022, u průměrných starobních penzí se odhaduje navýšení kolem 700 Kč. Týká se to však jen důchodů přiznaných nejpozději koncem roku 2021, zatímco penze přiznané v roce 2022 budou upravovány podle aktuální situace nejdříve v lednu 2023.

Změn, které se po silvestrovské noci dotknou našich peněženek, je samozřejmě mnohem více. Na nepříjemné je dobré se připravit, o příjemných alespoň vědět předem. Také v příštím roce se vám budeme snažit pomoci, abyste zvládli co nejlépe obě varianty a udrželi si kontrolu i nad stále většími peněženkami.

PSALI JSME:
Důchody budou kvůli rychlejší inflaci vyšší, a to o 805 korun

Zavřít reklamu ×
  1. Už jste někdy někdo viděl, aby živnostníci platili daně? Neznám nikoho takového, kadeřnice, co sotva dokončila učňák si každý rok kuouje novou audinu…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB