Sezónní pokles nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti se v březnu snížila na 3,7 procenta a byla tak jen o 0,4 procentního bodu vyšší než loni touto dobou.
Firmy budou muset nahrazovat zaměstnance odcházející do atraktivních předčasných penzí. Ilustrační foto: Pixabay.com

I když česká ekonomika byla už od druhého pololetí loňského roku v recesi, na trhu práce to v podstatě nijak dramaticky neprojevilo, dokonce byl trh schopný absorbovat masivní příliv lidí z Ukrajiny. Znovu se tak ukazuje, jak napjaté byly – a do jisté míry ještě stále jsou – podmínky na českém trhu práce.

Navzdory recesi nedochází ani k žádnému výraznému propouštění, protože po předchozích zkušenostech si firmy uvědomily, jak obtížné je získat pracovníky v době konjunktury zpět. Jediný výraznější posun je vidět v úbytku volných pracovních míst, kterých je aktuálně o 76 tisíc méně než loni na jaře.

Přesto stále platí, že volných pozic je stále více než disponibilních nezaměstnaných.

Jsou samozřejmě stále nerovnoměrně rozloženy, takže na jedné straně tu máme Karvinou, kde na jedno místo připadá 11 lidí bez práce, a na straně druhé Prahu s pěti místy na jednoho nezaměstnaného.

Vzhledem k dalšímu otevírání sezónních pracovních pozic v zemědělství a ve službách bude nezaměstnanost po desetinkách klesat i v následujících měsících. Z průzkumů je ovšem patrné, že ochota nabírat nové zaměstnance postupně v posledních měsících slábne, takže do kondice roku 2019 se v letošním roce ještě trh práce nedostane.

Na druhou stranu budou muset firmy nahrazovat zaměstnance odcházející do atraktivních předčasných penzí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB