Sezónní práce snižují nezaměstnanost

Názor
Recese se na českém trhu práce evidentně nijak zásadně nepodepsala a místní trh byl dokonce schopen absorbovat desítky tisíc nově příchozích z Ukrajiny. Sice ubyla část volných pracovních míst, avšak i nadále je jich víc než disponibilních nezaměstnaných, kteří jsou schopni nebo ochotni nastoupit do práce.
Na českém trhu práce sice ubyla část volných pracovních míst, avšak i nadále je jich víc než disponibilních nezaměstnaných, kteří jsou schopni nebo ochotni nastoupit do práce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A ve stejném duchu vyznívají i dubnové statistiky ministerstva práce a sociálních věcí, podle kterých nezaměstnanost v tomto měsíci poklesla na 3,6 procenta a byla tak jen o tři desetiny procentního bodu vyšší než loni.

Nezaměstnanost nyní klesá zejména díky náběhu sezónních prací v zemědělství, stavebnictví a ve službách, kde vznikají úvazky na dobu určitou.

PSALI JSME:
Podíl nezaměstnaných se v dubnu dále mírně snížil

Nezaměstnanost klesá navzdory nepříjemným zprávám z našeho největšího odvětví – a sice z průmyslu. Tam klesá zaměstnanost a firmy zatím nehlásí, že by na trendu propouštění chtěly něco v nejbližší době měnit.

Je vidět, že zbytek ekonomiky si dokáže poradit i v této situaci a nerozšiřuje tak počty lidí na úřadech práce. Volných míst je stále dostatek, avšak i nadále jde především o práce pro méně kvalifikované pracovníky nebo v podstatě jen o pomocné práce.

Navíc jsou tato místa nerovnoměrně rozeseta po celé zemi tak, že na jedné straně vidíme Prahu, kde si jeden nezaměstnaný může teoreticky vybírat z pěti volných míst, na druhé straně tradičně Karvinou s 11 lidmi bez práce na jednu pozici.

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti v Česku v dubnu mírně klesla

Co čekat dále? Sezónní práce budou přibývat i v nejbližších měsících a s nimi nám bude klesat i nezaměstnanost. Brzo se můžeme dostat až na úroveň 3,2 %, a to bude jen dalším potvrzením faktu, že na trhu práce stále panuje velké napětí.

Že by se toto napětí dramaticky přelilo do mezd a mzdově-inflační spirály, čehož se obává Česká národní banka, není zdaleka jisté.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zaměstnavatelé v Česku hledají lidi bez vzdělání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.