Sezónní práce snižují nezaměstnanost

Názor
Recese se na českém trhu práce evidentně nijak zásadně nepodepsala a místní trh byl dokonce schopen absorbovat desítky tisíc nově příchozích z Ukrajiny. Sice ubyla část volných pracovních míst, avšak i nadále je jich víc než disponibilních nezaměstnaných, kteří jsou schopni nebo ochotni nastoupit do práce.
Na českém trhu práce sice ubyla část volných pracovních míst, avšak i nadále je jich víc než disponibilních nezaměstnaných, kteří jsou schopni nebo ochotni nastoupit do práce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A ve stejném duchu vyznívají i dubnové statistiky ministerstva práce a sociálních věcí, podle kterých nezaměstnanost v tomto měsíci poklesla na 3,6 procenta a byla tak jen o tři desetiny procentního bodu vyšší než loni.

Nezaměstnanost nyní klesá zejména díky náběhu sezónních prací v zemědělství, stavebnictví a ve službách, kde vznikají úvazky na dobu určitou.

PSALI JSME:
Podíl nezaměstnaných se v dubnu dále mírně snížil

Nezaměstnanost klesá navzdory nepříjemným zprávám z našeho největšího odvětví – a sice z průmyslu. Tam klesá zaměstnanost a firmy zatím nehlásí, že by na trendu propouštění chtěly něco v nejbližší době měnit.

Je vidět, že zbytek ekonomiky si dokáže poradit i v této situaci a nerozšiřuje tak počty lidí na úřadech práce. Volných míst je stále dostatek, avšak i nadále jde především o práce pro méně kvalifikované pracovníky nebo v podstatě jen o pomocné práce.

Navíc jsou tato místa nerovnoměrně rozeseta po celé zemi tak, že na jedné straně vidíme Prahu, kde si jeden nezaměstnaný může teoreticky vybírat z pěti volných míst, na druhé straně tradičně Karvinou s 11 lidmi bez práce na jednu pozici.

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti v Česku v dubnu mírně klesla

Co čekat dále? Sezónní práce budou přibývat i v nejbližších měsících a s nimi nám bude klesat i nezaměstnanost. Brzo se můžeme dostat až na úroveň 3,2 %, a to bude jen dalším potvrzením faktu, že na trhu práce stále panuje velké napětí.

Že by se toto napětí dramaticky přelilo do mezd a mzdově-inflační spirály, čehož se obává Česká národní banka, není zdaleka jisté.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zaměstnavatelé v Česku hledají lidi bez vzdělání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Náběh sezónních prací snižuje nezaměstnanost

Pokles nezaměstnanosti pokračoval i v květnu, kdy se snížila míra nezaměstnanosti o jednu desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Hlavním důvodem tohoto snížení je pokračující nábor na sezónní práce v zemědělství …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.