Sezónní práce snižují počty nezaměstnaných

Názor
Nezaměstnanost v ČR v květnu dále klesla na 3,2 procenta, což bylo ovšem dáno jen sezónním vývojem. S náběhem prací v zemědělství, stavebnictví a některých službách na jaře výrazně roste poptávka po pracovnících, která nezaměstnanost rychle – nicméně jen dočasně – snižuje.
Sezónní práce snižují počty nezaměstnaných. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve srovnání s předchozími lety je letošní jarní pokles nezaměstnanosti přece jen o něco slabší. Pomalejší snižování nezaměstnanosti můžeme přičítat opatrnějšímu postoji firem k zaměstnávání pracovníků i k jejich přetrvávajícímu nedostatku.

Na první pohled to vypadá paradoxně, avšak stále platí, že se na českém trhu poptávka s nabídkou práce příliš nepotkávají. Ať už regionálně, profesně nebo nakonec cenově. Tam, kde je nejvíce volných míst, je současně nejméně nezaměstnaných a obráceně. Tam, kde hledají zedníky a jiné kvalifikované pracovníky do stavebnictví, tam je obvykle nenajdou apod.

Přitom z hlediska parametru vzdělání se nabídka a poptávka pracovníků se tak od sebe až tolik nevzdaluje. Zatímco téměř polovina nezaměstnaných má jen základní vzdělání, pro většinu volných míst je to podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí dokonce naprosto dostačující.

PSALI JSME:
Podíl nezaměstnaných mírně klesl

V posledním měsíci je po čase vidět úbytek volných pracovních míst. Zatím není nijak dramatický, ale jde jednoznačně o změnu. Zatímco až do začátku jara volných míst v meziročním srovnání stále přibývalo, nyní je patrný první pokles o více než devět tisíc. Na faktu, že je ČR zemí s největší nabídkou neobsazených míst v rámci celé EU, se tím ovšem nic nemění.

Situace na trhu práce zůstává i v situaci útlumu ekonomiky stále napjatá. Přesto trend snižování nezaměstnanosti se ovšem už zastavil a lidí bez práce zřejmě začne pomalu přibývat. Dlouhodobá nezaměstnanost nicméně v ČR zatím nehrozí.

V tuto chvíli si více než rok hledá práci jen asi třetina z celkového počtu nezaměstnaných, a to třeba potvrzuje fakt, že je český trh ve srovnání s řadou západoevropských zemí docela flexibilní.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v EU dál klesá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Přestože mzdy rostou, inflaci nedostihnou

I když se zaměstnavatelé napříč obory snaží svým zaměstnancům zvyšovat mzdy, míru inflace tohle zvýšení nepokryje. Do slibného vývoje ekonomiky na začátku kalendářního roku zasáhla válka na Ukrajině, která přinesla …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.