Shrnutí výsledků společností z indexu S&P 500 a výhled na první polovinu roku 2023

Analýza
Ve třetím čtvrtletí letošního roku reportovalo 71 procent společností z indexu S&P 500 výsledky tržeb nad očekáváním. Díky tomu na trzích zavládl mírný optimismus. Nicméně vyhlídky na další čtvrtletí jsou zatíženy řadou nejistot.
Analytici prognózují, že by index S&P 500 v příštích 12 měsících mohl vzrůst o 13 procent na úroveň 4 470 bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Během každé výsledkové sezóny mnoho společností vydává své pohledy na ekonomické prostředí, které ovlivňuje jejich podnikání. Vzhledem k růstu hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí 2022 a ochlazování inflačních tlaků se snížil počet zmínek o recesi v konferenčních hovorech největších amerických společností.

Takzvaný FactSet v transkriptech těchto hovorů za období od 15. září až do 16. listopadu 2022 napočítal 179 společností, které zmínily slovo „recese“. To bylo méně, než 242 napočítaných zmínek ve druhém čtvrtletí 2022.

Nejvíce zmínek o recesi bylo nalezeno v transkriptech společností spadajících do sektoru nemovitostí, zpracovatelského průmyslu a financí. I přes tento pokles pesimismu ve třetím čtvrtletí letošního roku mají mnozí analytici záporná očekávání ohledně zisků v následujícím čtvrtletí.

PSALI JSME:
Změny v indexu FTSE 100

Dokonce 67 procent společností v indexu S&P 500, jež vydalo projekci EPS (Earnings Per Share, výnos na jednu akcii, pozn. red.) pro třetí čtvrtletí 2022, nyní vydalo konzervativnější projekce. Analytici v průměru zmenšili odhad EPS ve čtvrtém čtvrtletí 2022 o 3,3 procenta.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku společnosti reportují zisky, které jsou o 1,8 procenta nad očekáváním, ale z historického pohledu se nejedná o příliš vysoké číslo. Výraznějšímu růstu průměrných zisků bránilo množství společností, které reportovaly zisky silně pod očekáváním.

Zajímavé je, že čtyři z 11 sektorů reportovaly rostoucí zisky na roční bázi. V čele byl energetický, nemovitostní a průmyslový sektor. Na druhé straně sedm z 11 sektorů reportovalo upadající zisky, přičemž v čele se nacházely sektory komunikačních služeb, financí a zpracovatelského průmyslu.

PSALI JSME:
Výhled na americké akciové trhy ve zbytku roku

Co se týče tržeb, tak 71 procent společností v indexu S&P 500 překonalo očekávání ve třetím čtvrtletí 2022. Analytici nyní prognózují pokles zisků o -2,1 procenta ve čtvrtém čtvrtletí 2022 a růst tržeb o 4,5 procenta.

Na první čtvrtletí 2023 předpokládají růst zisků o 1,6 procenta a růst tržeb o 3,9 procenta. Na druhé čtvrtletí 2023 očekávají růst zisků o 0,9 procenta a růst tržeb o 1,3 procenta. Konsensus je tedy takový, že se očekává zpomalení růstu v první polovině příštího roku.

Dopředu hledící P/E poměr (vyjadřuje poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii, pozn. red.) pro index S&P 500 je na úrovni 17,2. To je níž, než pětiletý průměr (18,5), ale výš, než desetiletý průměr (17,1). Přitom tato statistika na konci třetího čtvrtletí 2022 byla na úrovni 15,2.

PSALI JSME:
Index S&P 500 v rozkolísaných časech. Patnáctý medvědí trh bude zřejmě trvat déle než rok

To by mohlo značit menší přehřátí trhů v současné době. Rovněž byl zaznamenán nadprůměrný počet společností indexu S&P 500 (67 %), které vydávají konzervativnější projekce EPS na čtvrté čtvrtletí 2022. Společnosti tedy očekávají ekonomicky horší kvartál před završením roku.

Analytici prognózují, že by index S&P 500 v příštích 12 měsících mohl vzrůst o 13 procent na úroveň 4 470 bodů. To je v rozporu s oficiálním stanoviskem Goldman Sachs, které cílovou hodnotu pro index S&P 500 vidí kolem úrovně 4 000 bodů. Morgan Stanley zas hovoří o cílové hodnotě indexu na úrovni 3 900 bodů v závěru roku 2023.

Nejoptimističtější jsou analytici ohledně společností spadajících do cyklického sektoru (+23,8 %) a sektoru komunikačních služeb (+22,1 %). Naopak průmyslový sektor (+4,7 %) a zpracovatelský sektor (+5,2 %) mají jen slabý očekávaný růst. V současné době analytici nejvíce doporučují nákup energetických a IT společností. Naopak nejméně doporučovanou možností jsou společnosti zaměřující se na necyklické spotřební zboží.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Experti: Akciové trhy jsou ve výjimečné situaci. Za dva či tři roky mohou zhodnotit o 60 až 90 procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB