„Sick days“ jako benefit může v Česku využívat skoro třetina zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, jimiž se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance. Jedním z takových zajímavých benefitů nad rámec zákoníku práce jsou tzv. sick days – placené zdravotní volno na vyléčení, které zaměstnanec může čerpat bez lékařského potvrzení.
Sick days, čili placené zdravotní volno na vyléčení, které zaměstnanec může čerpat bez lékařského potvrzení, může v Česku využívat skoro třetina zaměstnanců. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Sick days, čili placené zdravotní volno na vyléčení, které zaměstnanec může čerpat bez lékařského potvrzení, může v Česku využívat skoro třetina zaměstnanců. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Analýza našeho portálu ukázala, v kterých odvětvích tento benefit mohou zaměstnanci využívat nejčastěji a jaké další příbuzné benefity od zaměstnavatelů dostávají. Podle údajů tohoto portálu jsou „sick days“ devátým nejčastějším benefitem. Tuto možnost má 30 procent zaměstnanců. Stejně jako možnost využívat firemní notebook i k soukromým účelům.

Nejčastěji mají benefit „sick days“ v sektorech bankovnictví (69 %) a pojišťovnictví (67 %), s odstupem je pak na třetím místě sektor poradenství a konzultačních činností (54 %), na čtvrtém pak státní a veřejná správa a samospráva (53 %). Následují telekomunikace (48 %) a informační technologie (47 %).

Nejméně tento benefit mohou využívat zaměstnanci v oborech gastronomie (9 %), zemědělství a výroba kovů nebo kovových výrobků (u obou 12 %). Zaměstnavatelé poskytují také příbuzné benefity spojené se zdravím a pohodou, jako je dovolená navíc, nadstandardní zdravotní péče, nápoje na pracovišti zdarma či příspěvek na regenerační a relaxační aktivity.

Nejčastěji „sick days“ jako benefit mají zaměstnanci v Praze (43 %). S větším odstupem pak je na druhém místě Jihomoravský kraj (33 %), na třetím a čtvrtém místě Moravskoslezský kraj a Pardubický kraj (25 %). Nejméně pak v Karlovarském a Jihočeském kraji a Kraji Vysočina, kde nabízí tento benefit shodně jen 18 procent zaměstnavatelů.

Benefit nadstandardní zdravotní péče mají nejčastěji zaměstnanci v sektorech bankovnictví, telekomunikace, nemocnice a zdravotní péče, a také v chemickém a farmaceutickém průmyslu. Zdravotní připojištění pak nejčastěji jako benefit navíc mají zaměstnanci v pojišťovnictví, chemickém a farmaceutickém průmyslu, poradenství a v sektoru energetiky.

Proplácení relaxačních a rekreačních aktivit pak pracovníci v těžebním průmyslu, bankovnictví, lesnictví a pojišťovnictví. Tyto benefity nejsou ale tak časté, jako právě „sick days“. A jaké benefity zaměstnanci v českých firmách nejčastěji? Vedou stravenky, které dostává 47 procent zaměstnanců. Dále je to pružná pracovní doba, tu může využívat 41 procent pracovníků.

Autor je produktový manažer portálu Platy.cz
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek