Silná data z polského průmyslu

Polská průmyslová produkce v dubnu překvapila silným růstem. Meziročně byla v dubnu vyšší o 7,9 procenta, zatímco byl očekáván růst o 5,1 procenta. V březnu přitom došlo k meziročnímu poklesu o 5,6 procenta. Jde však o data neočištěná o vliv rozdílného počtu pracovních dní a v meziroční dynamice je tak patrný vliv brzkých Velikonoc.
Polská průmyslová produkce v dubnu překvapila silným růstem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziměsíční nárůst výroby po sezonním očištění činil silných sedm procent a došlo tedy ke korekci březnového poklesu, který byl pravděpodobně pouze krátkodobým výkyvem. Podobně jako v ostatních zemích lze ale předpokládat, že oživení produkce bude jen pozvolné a z měsíce na měsíc může docházet k vyšší volatilitě.

Dubnové zvýšení produkce se týkalo většiny průmyslových odvětví (31 z 34 sledovaných, pozn. aut.). Ceny průmyslových výrobců v dubnu pokračovaly v rychlém tempu meziročního poklesu (-8,6 %). Zveřejněn byl v Polsku rovněž dubnový vývoj průměrné hrubé mzdy. Ten sice mírně zklamal, i tak ale mzdy vzrostly meziročně o výrazných 11,3 procenta (konsensus činil 12,5 %).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB