Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Názor
Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i v Německu v dubnu opět překvapily výrazně vyšším růstem, než s jakým se počítalo.
Silně proinflační prostředí tlačí směrem vzhůru ostatní ceny, a to nejen v průmyslu, ale i v zemědělství. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V tuzemsku vzrostly meziměsíčně o 2,3 procenta, v Německu pak dokonce o 2,8 procenta, a to i přes poměrně významný pokles velkoobchodních cen energií z březnových maxim. Spotová cena zemního plynu na evropském trhu klesla během dubna o zhruba 20 procent, v případě elektřiny o více než 30 procent.

Silně proinflační prostředí však tlačí směrem vzhůru ostatní ceny, a to nejen v průmyslu, ale i v zemědělství. Pokračující cenový růst ve výrobním sektoru tak nadále představuje značné riziko pro další nárůst spotřebitelských cen. Ty evropské se v dubnu zvýšily podle finálního odhadu Eurostatu meziročně o 7,4 procenta.

PSALI JSME:
Výrobní inflace nabírá stále na síle

Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí rostla mezičtvrtletně o 0,3 procenta, tedy stejně, jako čtvrtletí před tím. Rychle rostl hrubý domácí produkt (HDP) zejména v zemích středoevropského regionu: Rakousko (mezičtvrtletně o 2,5 %), Polsko (2,4 %), Maďarsko (2,1 %). ČR s mezičtvrtletním růstem HDP o 0,7 procenta a Slovensko s 0,4 procenta nicméně za touto trojící zaostávaly.

Velké evropské ekonomiky v prvním čtvrtletí víceméně stagnovaly. Naopak první signál o dubnovém vývoji v evropském průmyslu byl negativní. Produkce polského zpracovatelského průmyslu se totiž snížila meziměsíčně o 2,1 procenta (sezónně očištěno, pozn. aut.). Zde je tak patrná větší expozice evropského průmyslu vůči dopadům rusko-ukrajinské války.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
První náznaky stagflačního vývoje ekonomiky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Západ už účinné sankce proti Rusku vyčerpal

V bavorských Alpách v pondělí začal summit zemí skupiny G7. Tato skupina sestává z klíčových ekonomik Západu. Těžko už jejím všem členům přisuzovat adjektivum „světově nejvýznamnější hospodářství“, jež jim bezesporu …

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.