Silné oživení za námi a slabý výkon před námi

Názor
V pořadí třetí a zároveň konečný odhad vývoje hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí loňského roku potvrdil předchozí čísla, která Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil na začátku prosince.
Český statistický úřad zveřejnil konečný odhad vývoje hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí loňského roku. Foto: ČSÚ

Česká ekonomika v průběhu krátké přestávky mezi první a druhou vlnou koronavirové pandemie zaznamenala silné oživení, když vzrostla mezičtvrtletně o výrazných 6,9 procenta a její meziroční pokles se zmírnil z 10,8 procenta ve druhém čtvrtletí na pět procent ve čtvrtletí třetím.

Přispěly k tomu zejména velmi dobré výsledky zahraničního obchodu související s obnoveným růstem produkce v průmyslu, především pak v tom automobilovém.

K rekordním přebytkům zahraničně obchodní bilance a tedy vysokému čistému exportu však trochu paradoxně dopomohla i pokračující slabá investiční aktivita tuzemských firem, která se odrazila v nižších dovozech investičního zboží.

PSALI JSME:
V letošním roce už ekonomika poroste

Ve výrazném poklesu se i nadále nacházely soukromé investice, neoslnily však ani investice vlády, které z meziročního pohledu pouze stagnovaly. Významný vliv na oživení ekonomiky měla také obnovená možnost a chuť domácností utrácet, jež vedla k nárůstu jejich spotřeby o zhruba pět procent.

Míra úspor domácností tak mírně klesla z historicky nejvyšších skoro dvacet procent ve druhém čtvrtletí na zhruba 17 procent, i tak však zůstává výše, než je obvyklé. Je tedy zřejmé, že domácnosti v těchto nejistých časech tvoří opatrnostní úspory.

Slibně nastartovanou ekonomiku na podzim zabrzdil nástup druhé vlny koronaviru, která s sebou přinesla opětovné zavedení protiepidemických opatření. Uzavřena byla znovu převážná část provozoven služeb a maloobchodu. Bídnou situaci v těchto odvětvích pak jen mírně kompenzovalo částečné rozvolnění restriktivních opatření v předvánočním období.

PSALI JSME:
Český zahraniční obchod míří za rok 2020 k historicky nejlepšímu výsledku

Neobyčejnou odolnost v průběhu druhé vlny prokázal výrobní sektor. Průmysl totiž znovuzavedenými restrikcemi přímo zasažen nebyl, a mohl tak pokračovat v produkci, což se mu podle dostupných měsíčních indikátorů dařilo velmi dobře. To je i hlavní důvod toho, proč výkon ekonomiky v závěru loňského roku zřejmě nebyl tak špatný, jak se původně čekalo.

Za celý loňský rok naše prognóza očekává pokles ekonomiky o 7,6 procenta. Ve světle posledních dostupných dat to však vypadá, že výsledek by mohl být o něco lepší. Do nového roku jsme bohužel vykročili špatnou nohou a zdá se tak, že první polovina letošního roku bude rovněž ve znamení koronavirové pandemie a slabé ekonomické výkonnosti.

Tuzemská ekonomika by i tak měla v letošním roce opět růst, podle nás však relativně skromným tempem ve výši tří procent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční poptávka drží obchodní bilanci v plusu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru