Silnější euro i vyšší daně, to vše může přinést vítězství Bidena

Prezidentské volby v USA se pomalu blíží ke svému rozuzlení. Dosavadní výsledky naznačují, že vítězem bude Joe Biden. Co lze tedy od jeho usednutí do prezidentského křesla očekávat? V krátkém horizontu se toho zřejmě mnoho změní. Joe Biden se bude snažit podpořit ekonomiku při pandemické krizi a snížit míru nezaměstnanosti, což by dělal i Donald Trump.
Za politiku méně orientovanou na podnikatelský sektor zřejmě dolar zaplatí výraznějším oslabováním. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Situaci ale může Bidenovi zkomplikovat, pokud by se Demokratům nepodařilo ovládnout Senát, což aktuální výsledky naznačují. To by se mohlo negativně projevit hned při projednávání druhého fiskálního balíčku. Trhy spoléhaly na to, že vítězství Bidena přinese výrazný fiskální impulz.

Ten by se odrazil ve vyšším hospodářském růstu, ale i vyšší emisi vládních dluhopisů, ze které by výdaje byly financovány. To by pak tlačilo výnosy amerických dluhopisů směrem nahoru. Pokud by se tedy balíček Bidenovi nepodařilo prosadit, respektive podařilo, ale v nedostatečném rozsahu, ekonomika spojených států by rostla méně a výnosy amerických dluhopisů by čekal pokles.

V čem se politika Bidena bude podstatně odlišovat od Trumpovy, to bude postoj k obchodním válkám a také daňová politika. Během svého působení Trump snížil daňovou sazbu pro podniky z 35 procent na 21 procent a daň jednotlivců v nejvyšší daňové třídě z 39,6 procenta na 37 procent. To znamenalo vyšší hrubý domácí produkt zhruba o 0,2-0,3 procentních bodů.

Biden naopak navrhuje daň pro podniky zvýšit na 28 procent. Za politiku méně orientovanou na podnikatelský sektor tak zřejmě dolar zaplatí výraznějším oslabováním. Bylo tomu tak za vlády Cartera i Obamy a Biden v tomto ohledu zřejmě nebude výjimkou.

Dalším podstatným rozdílem bude postoj k obchodním válkám. Nepředpokládáme, že by od nich Biden ihned ustoupil. Nebude je ale podle našeho názoru dále eskalovat, a to ani vůči Číně, ani vůči eurozóně. Ulevit by se tak mělo exportně založeným evropským firmám, které mohly mít z vítězství Trumpa obavy.

Dobrá zpráva je to tím pádem i pro společnou evropskou měnu, která by měla z vítězství Bidena těžit, což už je na trzích vidět nyní. Politika Bidena bude také zřejmě méně vstřícná směrem k Rusku, což bude vytvářet tlak na oslabování rublu.

Na druhou stranu by Biden mohl zmírnit sankce na Irán a Venezuelu, což by se projevilo v nižších cenách ropy. Vítězství Bidena je ale na finančních trzích z velké části v očekáváních již zahnuto. Zajímavější budou tedy spíše střednědobé dopady jeho politiky.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    USA má na Evropu velmi omezený vliv.Jediný „větší“ pokrok zaznamenal Elon Musk,který podplatil několik europoslanců v Bruselu a ti nyní slepě nutí všem elektrická auta.Až skončí spalovací motory tak Evropa zapláče.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB