Silný propad průmyslu v březnu potvrzen

Názor
Silný propad průmyslové výroby v březnu nepřekvapil. Obchodní bilance se prudce zhoršila. Stavebnictví kleslo relativně málo. Ekonomika ve druhém čtvrtletí pravděpodobně nalézá dno hluboko pod svým potenciálem a ČNB snížila úrokové sazby.
Ekonomika operuje výrazně pod svým potenciálem a návrat na původní úrovně je velkým otazníkem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průmyslová výroba v březnu oproti únoru klesla o 8,7 % (po sezónním očištění – pozn. aut.). Meziroční propad o 10,8 % byl v souladu s naším očekáváním ale necelé tři procentní body nad očekáváním trhu. Nicméně tak, jak je nyní typické, byl rozptyl odhadů analytiků nesmírně široký v pásmu poklesu o 10-22 %.

Téměř za polovinou poklesu průmyslu stála výroba motorových vozidel s meziročním propadem o téměř 26 %. K poklesu silně přispěl i segment výroby strojů s meziročním snížením o 18 %. O výrazných 16 % klesla výroba počítačů a sektor těžební propadl o více než 15 %. Pokles se týkal většiny segmentů výroby.

Na prstech jedné ruky lze spočítat sektory, ve kterých zůstala produkce v kladných hodnotách (v meziročním srovnání). Na téměř sedm procent růst zrychlila výroba potravin. Růst pokračoval ve zpracování dřeva a v papírenství. Tyto sektory mají ale v českém průmyslu malou váhu.

PSALI JSME:
Evropský automobilový trh padá. Meziročně se v březnu prodalo o 700 tisíc vozů méně

Očekáváme, že průmyslová výroba dosáhla dna v dubnu, a poté začala opět růst. Automobilky obnovily výrobu a aktivita by tak měla růst i u jejich dodavatelů. Nicméně ani automobilky nejedou na plný provoz a je otázkou, kdy a jak udržitelně dosáhnou plného provozu v rámci epidemické nejistoty. Připomeňme, že sektor výroby aut se potýkal s problémy už před pandemií.

Meziroční mírný pokles zakázek se v březnu silně prohloubil, přičemž zahraniční zakázky klesly o 13,1 % a tuzemské o 21 %. To koresponduje s rychlejším uzavřením domácí ekonomiky oproti reakci sousedních zemí.

Na údajích o zaměstnanosti zatím výraznější dopad vidět nebyl, když meziroční snížení zaměstnanosti v průmyslu činilo 2,6 % tedy podobně jako v únoru. Meziroční růst mezd v průmyslu se snížil na 3,2 % z únorových 6,8 %, což s reakcí na pandemii může, ale nemusí souviset. Za celý letošní rok čekáme pokles průmyslové výroby o 16 % a v příštím roce její růst o 13 %.

PSALI JSME:
Průmyslová výroba v březnu propadla o 10,8 %

S uzavřením ekonomiky a propadem průmyslu koresponduje i vývoj zahraničního obchodu. Export i import silně propadly. Propad na straně exportu (12,1 % v měsíčním porovnání) byl nicméně výrazně silnější než u importu (8,6 %), takže přebytek zahraničního obchodu klesl na 3,1 miliardy korun. To bylo pod všemi odhady a znamená meziroční zhoršení o 12,6 mld. Kč.

Stavební výroba tradičně reaguje s jistým zpožděním za ostatními sektory. Nicméně i zde dochází k problémům v případě dodávek a omezením z důvodu chybějící pracovní síly. Stavební výroba v březnu tak v meziročním srovnání klesla relativně mírně o 2,3 %.

Výsledek průmyslové výroby byl mírně lepší, než trh očekával, což je dobrá zpráva, ale zahraniční obchod naopak zklamal. Vliv na kurz koruny byl minimální. Ekonomika operuje výrazně pod svým potenciálem a návrat na původní úrovně je velkým otazníkem. I aktuální údaj o vývoji průmyslové výroby je tak spíše argumentem ve prospěch snížení úrokových sazeb ČNB, k němuž došlo minulý týden.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB razantně snížila základní úrok, ale nechává si otevřená dvířka pro případ druhé vlny nákazy

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Po silném oživení HDP na konci roku znovu klesne

Dnes zveřejněný zpřesněný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) přinesl významnější revizi předběžných čísel oznámených koncem října. Česká ekonomika ve třetím …

Finanční trhy stále hledí přes růžové brýle

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v listopadu podle očekávání snížila. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu klesl z říjnových 91,1 bodu na 87,6 bodu a skončil tak mírně nad tržním odhadem, který počítal s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru