Situace na trhu práce se obrací

Názor
Zatímco v předchozích letech míra nezaměstnanosti v srpnu obvykle stagnovala, tentokrát došlo k jejímu nárůstu, když se počet nezaměstnaných zvýšil skokově o 11 tisíc lidí. Dokonce více než v srpnu problémového roku 2009. Míra nezaměstnanosti se tak dostává na 3,4 procenta a s největší pravděpodobností bude dál narůstat.
V důsledku celkového zhoršení ekonomické situace je třeba počítat s růstem nezaměstnanosti v ČR i v dalších měsících. Ilustrační foto: FAEI.cz

Firmy pod tlakem nákladů i slábnoucích zakázek omezují počty svých zaměstnanců, aby současnou nepříznivou situaci ustály. Zajímavé je, že nejvíce lidí bez práce tentokrát přibylo v Praze, kde se nezaměstnanost v době vrcholící letní sezóny zvýšila o tři desetiny procentního bodu na tři procenta. A mimochodem k v žádném okrese ČR tentokrát nezaměstnanost nepoklesla.

V důsledku celkového zhoršení ekonomické situace je třeba počítat s růstem nezaměstnanosti v ČR i v dalších měsících, i když zřejmě nebude tak dramatický jako po světové finanční krizi. V první řadě budou firmy sahat do stavu agenturních (zahraničních) pracovníků, teprve posléze dojde na kmenové zaměstnance. Současně zřejmě uvidíme další výrazný pokles počtu volných nabízených míst a pravděpodobně i zvýšený zájem o odchod do penze.

PSALI JSME:
Skoro polovina lidí chce v nové práci fungovat na dálku

V každém případě to nebude situace zralá na vznik mzdové inflační spirály. Vývoj mezd v soukromém sektoru v první polovině roku odkrývá, jak omezené finanční možnosti mají firmy v době energetické drahoty. Na straně druhé bude u zaměstnanců posilovat preference zaměstnání před zvýšenými nároky na mzdy.

Do konce roku je pravděpodobný nárůst nezaměstnanosti nad čtyři procenta a bude tedy zřejmě mírně vyšší, než v pandemickém roce 2020. Velkou neznámou je samozřejmě další vývoj cen energií a zahraniční poptávky, na které jsou tuzemské firmy extrémně závislé. Od té domácí totiž vzpruhu v důsledku klesající kupní síly obyvatel příliš spoléhat vlastně ani nemohou.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kurzarbeit měl smysl v pandemii, nyní by byl házením peněz do černé díry

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Měnili jste loni zaměstnání? Pozor na daně!

Že vás daňové přiznání nezajímá, protože máte příjmy pouze ze zaměstnání, resp. jsou osvobozené od daní? V tom případě se opravdu o daně nemusíte starat, ale jen za předpokladu, že jste v minulém roce neměnili …

Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…

…ale ani moc nezkazí. Což je v naší situaci možná důležitější. Je to takový malý dárek pod stromeček především pro asi 110 či 120 tisíc lidí, kteří mzdu poblíž té minimální skutečně pobírají. Nicméně jinak je to od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.