Situace na trhu práce se obrací

Názor
Zatímco v předchozích letech míra nezaměstnanosti v srpnu obvykle stagnovala, tentokrát došlo k jejímu nárůstu, když se počet nezaměstnaných zvýšil skokově o 11 tisíc lidí. Dokonce více než v srpnu problémového roku 2009. Míra nezaměstnanosti se tak dostává na 3,4 procenta a s největší pravděpodobností bude dál narůstat.
V důsledku celkového zhoršení ekonomické situace je třeba počítat s růstem nezaměstnanosti v ČR i v dalších měsících. Ilustrační foto: FAEI.cz

Firmy pod tlakem nákladů i slábnoucích zakázek omezují počty svých zaměstnanců, aby současnou nepříznivou situaci ustály. Zajímavé je, že nejvíce lidí bez práce tentokrát přibylo v Praze, kde se nezaměstnanost v době vrcholící letní sezóny zvýšila o tři desetiny procentního bodu na tři procenta. A mimochodem k v žádném okrese ČR tentokrát nezaměstnanost nepoklesla.

V důsledku celkového zhoršení ekonomické situace je třeba počítat s růstem nezaměstnanosti v ČR i v dalších měsících, i když zřejmě nebude tak dramatický jako po světové finanční krizi. V první řadě budou firmy sahat do stavu agenturních (zahraničních) pracovníků, teprve posléze dojde na kmenové zaměstnance. Současně zřejmě uvidíme další výrazný pokles počtu volných nabízených míst a pravděpodobně i zvýšený zájem o odchod do penze.

PSALI JSME:
Skoro polovina lidí chce v nové práci fungovat na dálku

V každém případě to nebude situace zralá na vznik mzdové inflační spirály. Vývoj mezd v soukromém sektoru v první polovině roku odkrývá, jak omezené finanční možnosti mají firmy v době energetické drahoty. Na straně druhé bude u zaměstnanců posilovat preference zaměstnání před zvýšenými nároky na mzdy.

Do konce roku je pravděpodobný nárůst nezaměstnanosti nad čtyři procenta a bude tedy zřejmě mírně vyšší, než v pandemickém roce 2020. Velkou neznámou je samozřejmě další vývoj cen energií a zahraniční poptávky, na které jsou tuzemské firmy extrémně závislé. Od té domácí totiž vzpruhu v důsledku klesající kupní síly obyvatel příliš spoléhat vlastně ani nemohou.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kurzarbeit měl smysl v pandemii, nyní by byl házením peněz do černé díry

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.