Situace na trhu práce se obrací

Názor
Zatímco v předchozích letech míra nezaměstnanosti v srpnu obvykle stagnovala, tentokrát došlo k jejímu nárůstu, když se počet nezaměstnaných zvýšil skokově o 11 tisíc lidí. Dokonce více než v srpnu problémového roku 2009. Míra nezaměstnanosti se tak dostává na 3,4 procenta a s největší pravděpodobností bude dál narůstat.
V důsledku celkového zhoršení ekonomické situace je třeba počítat s růstem nezaměstnanosti v ČR i v dalších měsících. Ilustrační foto: FAEI.cz

Firmy pod tlakem nákladů i slábnoucích zakázek omezují počty svých zaměstnanců, aby současnou nepříznivou situaci ustály. Zajímavé je, že nejvíce lidí bez práce tentokrát přibylo v Praze, kde se nezaměstnanost v době vrcholící letní sezóny zvýšila o tři desetiny procentního bodu na tři procenta. A mimochodem k v žádném okrese ČR tentokrát nezaměstnanost nepoklesla.

V důsledku celkového zhoršení ekonomické situace je třeba počítat s růstem nezaměstnanosti v ČR i v dalších měsících, i když zřejmě nebude tak dramatický jako po světové finanční krizi. V první řadě budou firmy sahat do stavu agenturních (zahraničních) pracovníků, teprve posléze dojde na kmenové zaměstnance. Současně zřejmě uvidíme další výrazný pokles počtu volných nabízených míst a pravděpodobně i zvýšený zájem o odchod do penze.

PSALI JSME:
Skoro polovina lidí chce v nové práci fungovat na dálku

V každém případě to nebude situace zralá na vznik mzdové inflační spirály. Vývoj mezd v soukromém sektoru v první polovině roku odkrývá, jak omezené finanční možnosti mají firmy v době energetické drahoty. Na straně druhé bude u zaměstnanců posilovat preference zaměstnání před zvýšenými nároky na mzdy.

Do konce roku je pravděpodobný nárůst nezaměstnanosti nad čtyři procenta a bude tedy zřejmě mírně vyšší, než v pandemickém roce 2020. Velkou neznámou je samozřejmě další vývoj cen energií a zahraniční poptávky, na které jsou tuzemské firmy extrémně závislé. Od té domácí totiž vzpruhu v důsledku klesající kupní síly obyvatel příliš spoléhat vlastně ani nemohou.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kurzarbeit měl smysl v pandemii, nyní by byl házením peněz do černé díry

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Přestože mzdy rostou, inflaci nedostihnou

I když se zaměstnavatelé napříč obory snaží svým zaměstnancům zvyšovat mzdy, míru inflace tohle zvýšení nepokryje. Do slibného vývoje ekonomiky na začátku kalendářního roku zasáhla válka na Ukrajině, která přinesla …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.