Situace v tuzemském průmyslu se dále zlepšila, příští rok by měl růst

Názor
Průmyslu se daří, neboť druhá vlna pandemie nevedla k přímým omezením ani ve výrobě, ani v zahraničním obchodu. Tuzemský průmysl si v říjnu vedl lépe, než se čekalo: Výroba očištěná o kalendářní vlivy vzrostla, ještě lépe se vedlo novým zakázkám. Dle listopadového průzkumu PMI se situace v tuzemském průmyslu dále zlepšila, dobře si vede i průmysl v eurozóně, což je pro české výrobce příznivá zpráva.
V roce 2021 by se měl tuzemský průmysl vydat k růstu. Ilustrační foto: Vítkovice Heavy Machinery

Průmyslová výroba v říjnu po očištění o kalendářní vlivy vzrostla meziročně o 1,3 procenta a meziroční růst tak představuje nejlepší výsledek od loňského května. Klíčovým tahounem tohoto dobrého výsledku byla výroba motorových vozidel, jež meziročně vzrostla o 13,9 procenta a k celkovému růstu průmyslové výroby přispěla v rozsahu 2,6 procentního bodu.

Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně, než stejný měsíc loňského roku: Výroba neočištěná o kalendářní vlivy meziročně naopak klesla o 1,3 procenta. I tak jde ale o lepší výsledek, než čekal finanční trh, jenž pro neočištěný údaj předpokládal meziroční pokles výroby o 2,8 procenta.

Druhý měsíc v řadě hlásí skvělý výkon průmyslové zakázky: V říjnu vzrostly meziročně o 5,2 procenta, opět hlavně díky zakázkám ze zahraničí. Také v případě nových zakázek je hlavním tahounem jejich růstu výroba motorových vozidel. Růst hlásí také tržby v průmyslu, především pak tržby z přímého vývozu, jež v říjnu meziročně vzrostly o 6,9 procenta.

PSALI JSME:
Český průmysl se po roce a půl vrací k růstu

Také v případě tržeb zaznamenalo v procentním vyjádření dvouciferný meziroční růst odvětví výroby motorových vozidel. Zprávy z tuzemského průmyslu za letošní říjen jsou příznivé, již druhý měsíc v řadě. Je zřejmé, že se oživuje exportní poptávka, především v odvětví výroby motorových vozidel, která je pro českou ekonomiku klíčovým průmyslovým odvětvím.

Průzkumy sentimentu jak u nás, tak v eurozóně a zejména pak v Německu naznačují, že situace v průmyslu se v průběhu závěrečného čtvrtletí letošního roku zlepšuje. Klíčové je, že průmysl a zahraniční obchod jsou ušetřeny omezení, jež souvisejí s druhou vlnou pandemie koronaviru. Za rok 2019 jako celek průmyslová výroba klesla o 0,2 procenta, letos se propad řádově prohloubí.

Pro letošek očekávám celoroční pokles průmyslové výroby v oblasti 8,5 procenta, což je dáno prudkými propady v období letošního března až května, tedy v rámci první vlny pandemie. Zprávy za poslední měsíce jsou nicméně příznivé a v roce 2021 by se měl tuzemský průmysl vydat k růstu, průmyslová výroba by si za celý příští rok mohla připsat zhruba 4,8 procenta.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl a export expandují navzdory druhé vlně pandemie

×
  1. Ještě pár let bude dobře.Od roku 2025 je nařízena emisní norma z Bruselu na euro 7 a to spalováky nedokáží…..Elektrické auta náš průmyls neuživí,taky poprávka po e-autech bude mizivá.Ne každý dědil nebo vyhrál v loterii aby mohl koupit auto kolem 1 mil. kč a úžasným dojezdem 150 km v zimě a v kopcovitém terénu.Naše ojetiny budou mít cenu zlata.Už i Holandsko začalo postupně z Německa nakupovat dvacetileté ojetiny,které budou muset sloužit co nejdéle.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v únoru mírně zklamal

Zahraniční obchod ČR se zbožím v únoru mírně zklamal. Podle údajů Českého statistického úřadu přebytek dosáhl hodnoty 22,5 miliardy korun, avšak trh předpokládal přebytek 26,2 miliardy. Navzdory mírného zklamání jde …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru