Skeptický konec roku

Názor
Do nového roku vstupuje česká ekonomika s velkou nejistotou, která se odráží i na vývoji podnikatelských nálad. Podle údajů statistického úřadu zveřejněných v úterý se důvěra v ekonomice v prosinci opět snížila, a to jak z pohledu firem, tak i spotřebitelů.
Relativně vysoká zásoba zakázek v průmyslu umožňuje pokračovat ve výrobě i v objednávkově slabších měsících. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zhoršení nálad v podnikatelské sféře jde tentokrát na vrub stavebnictví a obchodu, a to především v důsledku přehodnocení jejich současné situace. Stavební firmy už nyní pociťují slabší poptávku, obchodníci jsou po dvou optimistických měsících skeptičtější, pokud jde o hodnocení nynější ekonomické situace.

Příliš optimisticky nevyznívá ani očekávání firem pro příští měsíce. U průmyslu a stavebnictví došlo v posledním měsíci k nadějné stabilizaci, avšak ve službách začíná opět vládnout spíše skepse. A s ní přichází i stále silnější přesvědčení o tom, že nebude možné ceny dál zvyšovat jako doposud.

Právě ve službách a v obchodě je proto v posledních měsících vidět, že stále méně firem počítá s růstem cen pro zákazníky. To ve stavebnictví, které čelí propadu poptávky, se nic takového neodehrává; právě naopak. Tam se totiž přesvědčení o zdražování opět blíží k nedávným maximům.

PSALI JSME:
Důvěra v české ekonomice se v závěru roku zhoršila

Zhoršení sentimentu je vidět i u spotřebitelů, kteří počítají se zhoršením své finanční situace a s ním spojeném omezování větších nákupů. Pozitivem je snad jen menší strach z inflace, takže alespoň v tomto případě začínají domácnosti vidět světlo na konci tunelu.

Co si vzít z letošních posledních čísel o vývoji nálad? Minimálně to, že dopadla hůře než ve třetím kvartále a vyznívají bohužel ve prospěch recese. Pesimisticky vyznívají i očekávání pro následující měsíce, a proto v rychlý obrat ekonomiky zatím nesvědčí.

Najít se dají ovšem i pozitivní signály. Například relativně vysoká zásoba zakázek v průmyslu, která umožňuje pokračovat ve výrobě i v objednávkově slabších měsících. Dalším příkladem je i velmi solidní finanční situace, kterou reprezentuje platební schopnost firem. A totéž vlastně platí i pro stavebnictví.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná

Petr Dufek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Jak prezident Pavel ovlivní českou ekonomiku?

Petr Pavel, nově zvolená hlava státu, prakticky nebude mít na českou ekonomiku žádný dopad. Bezprostředně, ale ani střednědobě. Neměl by jej ani jeho rival, Andrej Babiš, pokud by zvítězil. Nový prezident může mít …

Recese už tu byla? A kdy?

Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.