Zhoršení nálad v podnikatelské sféře jde tentokrát na vrub stavebnictví a obchodu, a to především v důsledku přehodnocení jejich současné situace. Stavební firmy už nyní pociťují slabší poptávku, obchodníci jsou po dvou optimistických měsících skeptičtější, pokud jde o hodnocení nynější ekonomické situace.
Příliš optimisticky nevyznívá ani očekávání firem pro příští měsíce. U průmyslu a stavebnictví došlo v posledním měsíci k nadějné stabilizaci, avšak ve službách začíná opět vládnout spíše skepse. A s ní přichází i stále silnější přesvědčení o tom, že nebude možné ceny dál zvyšovat jako doposud.
Právě ve službách a v obchodě je proto v posledních měsících vidět, že stále méně firem počítá s růstem cen pro zákazníky. To ve stavebnictví, které čelí propadu poptávky, se nic takového neodehrává; právě naopak. Tam se totiž přesvědčení o zdražování opět blíží k nedávným maximům.
Zhoršení sentimentu je vidět i u spotřebitelů, kteří počítají se zhoršením své finanční situace a s ním spojeném omezování větších nákupů. Pozitivem je snad jen menší strach z inflace, takže alespoň v tomto případě začínají domácnosti vidět světlo na konci tunelu.
Co si vzít z letošních posledních čísel o vývoji nálad? Minimálně to, že dopadla hůře než ve třetím kvartále a vyznívají bohužel ve prospěch recese. Pesimisticky vyznívají i očekávání pro následující měsíce, a proto v rychlý obrat ekonomiky zatím nesvědčí.
Najít se dají ovšem i pozitivní signály. Například relativně vysoká zásoba zakázek v průmyslu, která umožňuje pokračovat ve výrobě i v objednávkově slabších měsících. Dalším příkladem je i velmi solidní finanční situace, kterou reprezentuje platební schopnost firem. A totéž vlastně platí i pro stavebnictví.
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com
Petr Dufek