Sklizeň je v půlce. Zemědělcům při žních pomáhají technologie

Žně jsou pro zemědělce vrcholem sezóny a musí rychle sklidit to, o co se celý rok starali. Vzhledem k tomu, že pracovníků v tuzemském zemědělství je nedostatek, tak letošní sklizeň zachraňují moderní technologie. Ty, a rovněž pokročilé stroje, zemědělcům stále více pomáhají v celém procesu rostlinné výroby.
V českém zemědělství pracuje necelých sto tisíc lidí, o polovinu méně než před pětadvaceti lety. Zemědělství v tuzemsku představuje segment s dlouhodobě nejnižšími výdělky. Ilustrační foto: Depositphotos.com
V českém zemědělství pracuje necelých sto tisíc lidí, o polovinu méně než před pětadvaceti lety. Zemědělství v tuzemsku představuje segment s dlouhodobě nejnižšími výdělky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V tuzemském zemědělství dlouhodobě chybí pracovníci, pracuje v něm necelých sto tisíc lidí. To se mimo jiné výrazně projevuje při žních, kdy zemědělci musí rychle sklidit úrodu. Například podle údajů pracovního portálu Prace.cz je v sektoru zemědělství neustálý nedostatek pracovníků zejména kvůli namáhavé práci ve vedru a relativně nízkým mzdám.

Platy zemědělských dělníků, jejichž práce je tak důležitá při žních, se dlouhodobě drží pod celkovým republikovým průměrem, mzdy jsou zde přibližně o 12 tisíc korun pod průměrem. „To je jeden z faktorů dlouhodobého nedostatku pracovníků v zemědělství,“ vysvětlil Tomáš Pavlíček z portálu Prace.cz. „Dělníky ze zemědělství přetahují další obory, jako je logistika nebo výroba,“ dodal.

„Nyní, v období žní, jsou technologie klíčové, protože je třeba sklidit úrodu během několika dní. Moderní zemědělské stroje disponují čidly, obrazovými modely a technologiemi, které dokáží monitorovat s velkou přesností úrodu na konkrétním prostoru zemědělské půdy,“ sdělil Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) Jakub Hurta ze společnosti Agromex.

Podle čerstvé analýzy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (UZEI) již 30 procent českých zemědělských subjektů využívá alespoň nějakou technologii tzv. precizního zemědělství. Moderní sklízecí stroje pomáhají k rychlejší a efektivní sklizni. Také zemědělce v reálném čase informují o situaci vývoje sklizně. Jak, co se týče množství, tak i kvality sklízených plodin.

Zemědělci pak mohou co nejlépe přizpůsobit své práce situaci a dobře plánovat i následné procesy. Příkladem nové technologie je platforma MyMex, která integruje senzory a technologie, což umožňuje zemědělcům sledovat a řídit jak svou zemědělskou techniku (traktory, kombajny, mlátičky, pozn. aut.), tak stav sklizně. To znamená kompletní přehled a kontrolu na jednom místě.

„Pomáhají také pokročilé zemědělské stroje. Např. některé sklízecí mlátičky využívají navigaci a RTK signál, při nastavení souvraťového managmentu jsou schopny automatického otočení, najetí do nové linie a spuštění agregací. V případě, že je více strojů na jednom pozemku, mohou sdílet svoji polohu a provádět práci společně na centimetry přesně,“ informoval redakci Patrik Kalenda z Agromexu.

Moderní traktory a další zemědělské stroje jsou vybaveny nejen pokročilým hardwarem, ale také inteligentními softwarovými řešeními, která umožňují propojení stroje s pracovištěm obsluhy a kanceláří. Díky tomu zemědělci dokážou lépe plánovat svou práci. „Ze strojů lze také odeslat výnosové mapy, nebo mapy pro další aplikace hnojiv, postřiků a osiva,“ sdělil Kalenda.

Ale ani technologie nezachrání všechno. „Prvotní odhady Českého statistického úřadu sklizní k letošnímu 10. červnu, vedou k závěru, že úroda základních obilovin bude letos poměrně slabá, alespoň na poměry posledních let. Sklidit by se totiž mělo 6,82 milionu tun obilí. V předchozích pěti letech se vždy sklízelo přes sedm milionů tun,“ řekl faei.cz Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Podle něj je ale pravděpodobné, že finální údaj bude nad sedmi miliony tun. „Nicméně i tak bude úroda nižší než v uplynulých letech. Jen částečně to lze vysvětlit nepřízní počasí, jež má zásadní vliv na výnosnost na hektar. Dochází totiž také k redukci pěstební plochy, která je letos v případě obilovin nejmenší za více než sto let,“ vysvětlil ekonom.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB