Sklizeň letos bude lepší než loni, ale žádná sláva. Zdražovat bude pečivo i maso

Názor
Na základě situace v polovině července předpokládají zemědělci, že letos sklidí bezmála sedm milionů tun obilovin. Jde o zhoršení předpokladu v porovnání s odhadem ze začátku prázdnin, vycházejícím z červnové situace. Tehdy ještě zemědělci věřili, že letos sklidí přes sedm milionů tun obilovin.
Slabší než loňská bude ovšem podle nynějšího odhadu letošní úroda řepky. Foto: Depositphotos.com

Nutno však říci, že odhad sklizně čítající plus mínus právě sedm milionu tun vzhledem k historickému vývoji zatím nesignalizuje žádný letošní „propadák“. Rozhodně by se pak neměl dostavit katastrofální rok jako loni, způsobený extrémně suchým a teplým počasím.

V období počínaje rokem 2010 byl odhad sklizně obilovin vycházející z červencových dat vyšší než ten letošní pouze v letech 2014 až 2016, což však byly roky mimořádně příznivé z hlediska sklizně obilovin. Léta 2014 a 2016 dokonce spolu s rokem 2004 tvoří trojici let, kdy se v novodobé historii samostatné ČR, tedy za období od roku 1993, sklidil vůbec největší objem obilovin, a to v každém z daných roků minimálně 8,6 milionu tun.

Slabší než loňská bude ovšem podle nynějšího odhadu letošní úroda řepky. Ta však loni zaznamenala druhý největší objem sklizně za celé období od roku 1993, srovnáváme tedy s poměrně vysokou základnou. Řepka přitom letos také vykazuje menší osevní plochu než loni. Naopak osevní plocha se meziročně rozšířila u obilovin, což pro změnu poněkud nahlodává relativní příznivost výše uvedeného odhadu letošní sklizně obilovin.

PSALI JSME:
České zemědělství není soběstačné, slýcháme. Jeho skutečný problém tkví ale v něčem jiném

Hektarový výnos by však měl na základě nového odhadu vzrůst u všech základních druhů zemědělských plodin s výjimkou zmíněné řepky. Meziročně nejvyšší procentuální nárůst hektarové výnosnosti zaznamenají letos dle včerejšího odhadu ozimý ječmen a mák.

Sečteno, podtrženo, ač u většiny základních zemědělských plodin došlo v porovnání s odhadem vycházejícím z červnové situace ke zhoršení letošního odhadu jak hektarového výnosu, tak samotného objemu sklizně, přehodnocení je zatím jen mírné. České zemědělce tak takřka jistě nečeká podobně špatný rok jako loni. Výjimkou mohou být farmáři úzce zaměření na řepku.

Cenové tlaky v oblasti potravin však navzdory lepší než loňské úrodě nepoleví. Natolik zase letošní úroda dobrá nebude. Lze tedy očekávat další cenový nárůst například pekárenských výrobků. Poroste také cena krmiva zemědělských zvířat, což dále umocní cenové tlaky v oblasti živočišné výroby. Je tedy třeba počítat například s růstem cen mas, hlavně vepřového. Tento cenový růst podpoří probíhající globální epidemie afrického moru prasat, zdražování energií, zejména elektřiny, a zvyšování mezd napříč českou ekonomikou, tedy i v zemědělství.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pšenici, základní potravinu lidstva, ohrožuje změna podnebí

Sdílet:
  1. A kdyby nebylo sucho a hraboši, tak si vymyslí zase něco jiného, aby mohli zdražovat. Zemědělci pláčou, aby zvedli výkupní ceny, zpracovatelé pláčou, že výkupní ceny jsou vysoké, jen koncový spotřebitel musí být rád, že se vůbec nají. Před několika lety si sadaři stěžovali, že úrodu jablek zničil mráz a kroupy, ale na podzim jich bylo tolik, že je nikdo nechtěl.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru