Školy učí žáky správné recyklaci elektroodpadu. Začala soutěž EkoEDA

Vzdělávací soutěž EkoEDA už není pro žáky mateřských, základních i středních škol v rámci celé České republiky žádnou novinkou. Její další kolo startuje tento týden. Soutěží se ve sběru nepotřebných či vysloužilých elektrozařízení a baterií. Děti se přitom naučí, co do této specifické kategorie odpadů patří a jak s nimi správně ekologicky naložit. V rámci zvláštní výzvy mohou navíc vytřídit staré mobily a tablety, čímž podpoří projekt Zoo Praha na ochranu goril nížinných v Africe. Soutěž skončí 22. května 2019.

„EkoEDA je zajímavou příležitostí, jak můžeme my dospělí téma recyklace elektrozařízení dětem přiblížit a zároveň s nimi diskutovat o správném třídění a opětovném využití materiálů,“ vysvětluje David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které se specializují mimo jiné právě na sběr a recyklaci starých elektrozařízení a baterií. „Náš projekt nabízí žákům i studentům konkrétní způsob, jak i oni mohou svět a stav životního prostředí kolem sebe ovlivnit a jak mohou ve výsledku přispět ke snížení množství odpadu,“ dodává Vandrovec s tím, že soutěž probíhá v rámci projektu Zelená škola.

S dětmi se poučí i rodiče

Odměnu za odevzdaná elektrozařízení a baterie získá každá škola – ať už v podobě finančního příspěvku, nebo drobných dárkových předmětů. Díky soutěži a vzdělávacímu programu projektu Zelená škola děti zjistí, že se z baterie dají znovu získat různé vzácné kovy, ale že rovněž obsahuje škodlivé chemické látky, které se s jejím rozkladem mohou dostat do půdy, podzemní vody nebo ovzduší a ohrozit tak životní prostředí. Ideou soutěže je však motivovat prostřednictvím škol i jednotlivé domácnosti, a to k lepšímu třídění tohoto druhu odpadu a jeho odevzdávání k ekologické recyklaci.

Podle Vandrovce je oblast vysloužilých elektrozařízení a baterií dětem asi nejvíce vzdálená. „To, že je nutné třídit papír, plasty nebo sklo, už vědí. S vysloužilým elektrozařízením je to už horší. Proto cílíme na to, že když žáci a studenti přinesou do školy nepoužívané mobilní telefony, klávesnice, myši nebo přenosné baterie, zároveň získají cenné informace o jejich složení a díky tomu snáz pochopí nezbytnost správného třídění,“ vysvětluje dále Vandrovec. Žáci tedy přinesou v rámci soutěže výrobky do školy a ta je uchová ve speciální sběrné nádobě, kterou získá zdarma s registrací do programu Zelených škol. Když je nádoba plná, škola objedná odvoz.

Studenti jako strážci pralesa

Zvítězí škola, jejíž žáci odevzdají nejvíce nepotřebných nebo vysloužilých elektrozařízení a baterií po přepočtu celkové hmotnosti na jednoho žáka. Odměnou pro ně budou zajímavé ceny. Soutěžící jsou rozděleni do několika kategorií, na mateřské školy a základní, střední a ostatní školy. Všechny se mohou přihlásit ještě do projektu Staň se strážcem pralesa, který organizuje Zoo Praha. Tato doplňková soutěž spočívá ve sběru a následné recyklaci starých mobilních zařízení. Za každý odevzdaný mobil či tablet Zoo Praha dostává od spolupořadatele, společnosti REMA Systém, 10 Kč, které pak putují na sbírkové konto Pomáháme jim přežít.

„Z takto získaných prostředků podporujeme ochranu přírody přímo ve střední Africe, zejména připravujeme vzdělávací programy pro děti z okolí biosférické rezervace Dja v Kamerunu. Jde především o projekt Toulavý autobus. Od roku 2010, kdy byla soutěž vyhlášena, již evidujeme více než 69 000 odevzdaných mobilních zařízení. Všem zúčastněným školám proto vřele děkujeme a doufáme, že letošní ročník bude stejně úspěšný jako ty minulé,“ konstatovala mluvčí Zoo Praha Lenka Pastorčáková. Vítězná třída, která odevzdá do sběrných nádob EkoEDA nejvíce vysloužilých mobilních zařízení, se bude moci navíc zúčastnit netradičního zážitkového programu přímo v zoologické zahradě.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru