Skončily úlevy, deset tisíc lidí přerušilo podnikání

V září přerušilo svoji živnost téměř deseti tisíc podnikatelů, což je nejvíce od letošního března, kdy byl v zemi vyhlášen poprvé nouzový stav. Důvodem je konec úlev při platbě záloh na sociální a zdravotní pojištění. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz.
V září přerušilo svoji živnost téměř deseti tisíc podnikatelů kvůli tomu, že skončily úlevy při platbě záloh na sociální a zdravotní pojištění. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Počet přerušených živností byl podle analýzy téměř o pětinu vyšší než v srpnu a téměř o polovinu vyšší než v září minulého roku. V září začalo podnikat 5 817 lidí a 1 887 lidí naopak s podnikáním skončilo a svoji živnost ukončilo. Počet podnikatelů se tak v září zvýšil o 3 930. Od začátku letošního roku nově zahájilo činnost 47 669 podnikatelů, ale 27 399 jich ve stejné době skončilo.

„Za nárůstem počtu podnikatelů, kteří svoji živnost přerušili, stojí především konec přechodného období, ve kterém nemuseli podnikatelé platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Někteří z těch, kteří byli současnou ekonomickou situací zasažení více, se tak po návratu těchto nákladů rozhodli svoji živnost alespoň na čas přerušit,“ vysvětluje analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková.

Během prvních devíti měsíců letošního roku skončila 2,6 procenta aktivních podnikatelů. Ale například v dopravě a skladování už to byla 3,3 procenta a ve stavebnictví o 3,2 procenta aktivních podnikatelů. Přerušení živnosti od začátku roku nahlásilo 7,5 % aktivních podnikatelů.

PSALI JSME:
Podnikatelé, pozor! Od září je opět nutné platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění

Zavřít reklamu ×
  1. Rok 90/91/92/93/94/95/..Prislo o praci vice nez milion lidi!! jen za rok 94 jich bylo vice nez 200 000..takze rezervy jeste jsou ..Ti lide nezmizeli ..jen se prelili do odvetvi ktera praci nabizela ..

  2. Počet nezaměstnaných je v ČR na velmi nízkém až nezdravě nízkém čísle. Zaměstnavatelé už dávno vyčerpali možnosti výběru kvalitních zaměstnanců a tak nemají jinou možnost než dovoz cizinců většinou z Ukrajiny. Přitom řešení je velmi jednoduché až triviální dle vzoru USA. Stačí zrušit STK a zlevnit benzín,potom bude spousta lidí ochotných dojíždět za prací i více kilometrů což je v dnešní době nemožné. Problém je cena benzínu kdy projedete velkou část výplaty a další problém je STK kdy je potřeba mít 2 auta pro případ že auto se porouchá nebo jen neprojde na STK. Takový problém se nedá vyřešit ze dne na den a to druhé auto je nutností. Já mám 2 auta už od roku 2008 kdy jsem nastoupil do práce kde nelze nedojít,protože na mě závisí celá fabrika.Mnoho znáných raději zvolilo jednoduší cestu a vyřídili úplatou invalidní důchod a akorát si jezdí po výletech a věnují se svým koníčkům. Já uz taky pomalu pokukuji po invalidce. Už mě přestává bavit udržovat kvůli práci 2 auta.Jak budu v invalidce tak si nechám jen jedno a budu mít čas auto připravit na STK a když neprojde tak to nebude taková hrůza,když nebudu chodit do práce……..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už malé děti si nadávají do teploušů a buzerantů, upozorňuje vědec

Rozhovor
Festival Prague Pride zaměřený na LGBT+ komunitu tradičně vyvolává kontroverzní reakce. Nejinak tomu bylo u letošního ročníku, který o víkendu vyvrcholil duhovým pochodem. Nový pohled na neheterosexuální komunitu nabízí v rozhovoru pro FAEI.cz výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák, který se zabývá například takzvaným menšinovým stresem.