Skoro miliarda eur denně. Za prvních 100 dní války mělo Rusko rekordní příjmy z vývozu fosilních paliv

Analýza
Rusko získalo za prvních 100 dní invaze na Ukrajinu příjmy z vývozu fosilních paliv ve výši 93 miliard eur, a to i přes pokles objemu vývozu v květnu. Příjmy z vývozu fosilních paliv jsou klíčovým faktorem umožňujícím posilování ruské armády a agresivity, neboť zajišťují 40 procent příjmů federálního rozpočtu. Informovalo o tom nezávislé Centrum pro výzkum energetiky a čistého ovzduší (CREA).
Za prvních 100 dní války mělo Rusko rekordní příjmy z vývozu fosilních paliv. Skoro miliardu eur denně. Náklady na válčení na Ukrajině přitom přesáhly lehce přes miliardu dolarů denně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle podrobného sledování ruských dodávek ropy, plynu a uhlí a provozu ropovodů, které CREA provádí, do zemí Evropské unie bylo dovezeno 61 procent z této částky v hodnotě přibližně 57 miliard eur.

Nezávislé centrum, které sídlí ve Finsku, připomnělo, že nedávno ruský ministr financí Anton Siluanov zdůraznil, že příjmy země z vývozu fosilních paliv se v letošním roce výrazně zvýší a že část těchto příjmů bude použita na financování „zvláštní operace“ na Ukrajině. Příjmy se zvýšily díky vysokým světovým cenám paliv, a to i přes snížení objemu ruského vývozu.

Celkový objem vývozu fosilních paliv z Ruska se podle dat CREA ve srovnání s dobou před invazí na Ukrajinu v květnu snížil o 15 procent. Evropské unii jako celku se v květnu podařilo snížit denní dovoz z Ruska o 20 procent, a to v čele s Polskem, Pobaltím a severskými zeměmi.

PSALI JSME:
Polsko, Bulharsko přichází o ruský plyn, další na řadě je Itálie?

Ceny placené za ruskou ropu byly o 30 procent nižší, než ty na mezinárodním trhu, protože řada zemí a firem se ruským dodávkám vyhýbala. Snížení poptávky a zlevněné ceny stály Rusko v květnu přibližně 200 milionů eur denně. Jenže zvýšení celosvětové poptávky po fosilních palivech vytvořilo Rusku nečekaný zisk: Průměrné ruské vývozní ceny byly v průměru o 60 procent vyšší, než loni.

Podle kalkulace týmu tří akademických ekonomů, z nichž dva působí na pražském výzkumném pracovišti CERGE při Univerzitě Karlově, Rusko letos vykáže přebytek zahraničního obchodu čítající zhruba 200 miliard dolarů. To přibližně odpovídá jeho loňské hodnotě, který byl historicky rekordní. Přebytek by podle nich Rusko letos vykázalo i při kompletním odpojení EU od ruského plynu.

„V ruském státním fondu, jejž financují příjmy z ropy, drželo Rusko (letos v únoru, pozn. red.) majetek vyčíslitelný v přepočtu na více 170 miliard dolarů. Od loňského června v něm už není jediný dolar. I zde je evidentní důkladná a dlouhodobá snaha Kremlu odstřihnout se od dolaru a mírnit tak dopad nynějších sankcí,“ sdělil redakci FAEI.cz hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

PSALI JSME:
Odpojení EU od ruských energií Rusko nijak zásadně nepoškodí

„Dosavadní pokrok je příliš pomalý vzhledem k tomu, že Ukrajina naléhavě potřebuje podporu. K přerušení toku peněz do Ruska je zapotřebí mnohem důraznějších opatření. V celosvětovém měřítku je třeba urychlit zavádění čisté energie, která by nahradila dovoz fosilních paliv, a zmírnit vysoké ceny paliv, které zvyšují příjmy Ruska,“ uvedl hlavní analytik CREA Lauri Myllyvirta.

Po ruské invazi na Ukrajinu předstihla Čína na pozici největšího dovozce Německo. Čínský dovoz se zvýšil, zatímco Německu se podařilo mírně snížit. „Okamžité zastavení dodávek ruské ropy a plynu by českou ekonomiku poznamenalo prakticky nejvíce v Evropské unii,“ informovala naši redakci ředitelka české pobočky společnosti Allianz Trade Iva Palusková.

Největšími dovozci za prvních 100 dní ruské agrese a války na Ukrajině byly Čína (12,6 mld. eur), Německo (12,1 mld. eur), Itálie (7,8 mld. eur), Nizozemsko (7,8 mld. eur), Turecko (6,7 mld. eur), Polsko (4,4 mld. eur), Francie (4,3 mld. eur), Indie (3,4 mld. eur) a Jižní Korea (3,4 mld. eur). Česko bylo do invaze na Ukrajinu globálně dvacátým největším obchodním partnerem Ruska.

PSALI JSME:
Čína chce nakupovat extrémně zlevněnou ruskou ropu do svých strategických rezerv

„Jak mohou země světa říkat, že podporují Ukrajinu, ale zároveň pumpovat ještě více peněz do ruského státního rozpočtu, a umožňovat tak pokračování agrese?“ ptá se Kostiantyn Krynytskyi, vedoucí oddělení energetiky nevládní organizace Ecoaction. Úplné a okamžité embargo na veškerou ruskou ropu, plyn a uhlí je podle něj klíčem k míru na Ukrajině.

Největší zářezy do ruských příjmů udělaly Polsko a Spojené státy, které v květnu snížily dovoz o 30, resp. 20 milionů eur denně ve srovnání s dobou před invazí. Litva, Finsko a Estonsko dosáhly prudkého snížení o více než 50 procent. K největšímu snížení došlo u dovozu plynu z plynovodů do Evropy, který se meziročně snížil o 25 procent.

Naopak Indie, Francie, Čína, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie dovoz z Ruska podle CREA během prvních sto dnů války na Ukrajině zvýšily. Významným dovozcem ruské ropy se stala Indie, která nakoupila 18 procent jejího exportu.

PSALI JSME:
Válka na Ukrajině: Mnoho (velkých) poražených, málo (skutečných) vítězů

Významná část ropy je reexportována ve formě rafinovaných ropných produktů, a to i do Evropy. Francie byla největším odběratelem zlevněných nákladů LNG a ropy na krátkodobém trhu, což zvýšilo dovoz.

„Vývoz ruské ropy na nové trhy umožňují řecké a další evropské lodní společnosti. Vzhledem k tomu, že se ruská ropa přepravuje na vzdálenější trhy, je pro tuto přepravu zapotřebí větší kapacita tankerů, než kdykoli předtím. Například 80 procent tankerů přepravujících ruskou ropu do Indie a na Blízký východ je v evropském nebo americkém vlastnictví. Na to by se měla zaměřit další činnost EU,“ uvedl Myllyvirta.

Závěrem připomeňme, že Lawrence Freedman, profesor válečných studií londýnské King’s College, začátkem března odhadl ruské náklady na válčení na Ukrajině na lehce přes miliardu dolarů denně. Z toho je zřejmé, že nehledě na vysoké ceny komodit Rusko na válce prodělává, ale je hanbou Evropy, že na vraždění civilistů a vyhlazování měst Putinovu režimu přispívá odběrem jeho fosilních paliv více než 60 procenty.

PSALI JSME:
Rusko stojí válka 25 miliard denně, spočítal profesor válečných studií

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.